Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Zoufalec týdne: Miloš Zeman. Komentář Petra Holce

Zoufalec týdne: Miloš Zeman. Komentář Petra Holce

Prezident Miloš Zeman se na Žofínském fóru zase rozpovídal. Nikoho sice tentokrát neposlal do tepláků jako vloni Zdeňka Bakalu, ani v Česku nehledal novičok, díky jeho moudrosti ale zase máme spoustu nových „idiotů“. Kromě komentátorů nově do hrdého klubu mentálů přibyli i sportovní komentátoři, ti kvůli komentování olympijské jízdy Ester Ledecké. Je škoda, že Zeman mezi idioty skromně nezahrnul i sebe, ve skutečnosti by jim totiž měl dělat předsedu.

Znovu se totiž rozpovídal také o někdejším novináři Ferdinandu Peroutkovi. Ten byl kritikem komunistů i nacistů a přežil koncentrák, prezident z něj ale před časem udělal obdivovatele Hitlera, když mu přisoudil článek „Hitler je gentleman“. Zeman, jeho hradní pucflek Jiří Ovčáček ani nikdo další z hradní ekipy ho sice po večerech nikde v análech nenašel, prezident ale přesto dál tvrdí, že ho v novinách určitě viděl kdesi vpravo nahoře. Tak určitě! A co takhle vlevo dole?  

Těžko říct. Zeman stále častěji působí, že neví, která je levá ani pravá, vidí kolem sebe jen armádu idiotů. Což je i logické, na současném Hradě se vám to přihodí celkem snadno. Prezident se na Žofínském fóru zkusil za Peroutku omluvit, jako obvykle si ale za svou „omluvu“ možná vyslouží spíš další soudní žádosti o skutečnou omluvu.

„Udělal jsem chybu, když jsem zpaměti citoval článek, který se teď nemůže najít. Mimochodem ten článek byl docela nevinný. Hitler je gentleman, a proto dodrží to, co slíbil. Ve skutečnosti, jak známo, nic nedodržel, ale to se tehdy, v době publikace tohoto článku, nevědělo,“ řekl Zeman. A hned ochotně přidal i titulky dalších článků, které podle něj z Peroutky nedělají jen obdivovatele Hitlera, ale i antisemitu.

Podle Zemana byl prý autor Budování státu velký novinář, v určité fázi se ale zamiloval do nacismu. „To je dokázáno právě jeho články jak z druhé republiky, tak z protektorátu,“ dodal prezident a jmenoval i článek Dynamický život napsaný Peroutkou k Hitlerovým padesátinám, ne však jako gratulace. Zajímavé - podle Peroutky ho totiž právě tenhle článek poslal do koncentráku. Někde něco nesedí.    

Tím ale Zemanova žofínská jízda éterem moudra nekončí. Jak víme z předchozích let, odšpuntovává v něm právě Žofínské fórum vždy hned několik džinů moudrosti, a tady je další. Právě v době, kdy se stvořitel Facebooku Mark Zuckerberg kaje před americkými i evropskými politiky za to, jaké zlo v rámci dobra stvořil, posílá český prezident lidi na web, čímž chce prý eliminovat standardní média. Nejspíš mu vadí, že do nich hned tak nepronikne propaganda jeho ruských kamarádů.

„Novináři jsou nevzdělatelní. Jde o to nahradit je jinou formou, kterou vám nabízí internet. Takové diskuze se neúčastní političtí komentátoři, ale několik desítek tisíc lidí. V zásadě je to argumentovaná diskuze,” vysvětlil Zeman svou originální teorii. Děkuju mu za ni. Nemálo lidí včetně bývalých Zemanových věrných si už delší dobu láme hlavu s tím, co s děje v Zemanově hlavě a teď konečně začíná být jasněji.

I Zeman se nejspíš ponořil do webových argumentovaných diskusí desítek tisíc lidí, kteří nedávno například málem uvěřili, že Zemana můžou volit až ve druhém kole. Vyvést je z omylu museli až… Ano, novináři. Prezident na Žofíně taky řekl, že prý nerozděluje společnost, ale jen „snižuje bariéru mezi ovládajícími a ovládanými”. Aha. Spíš měl říct mezi příčetností a čirým bláznovstvím. Anebo jinak: Zeman prostě dělá idioty z nás všech.

 

Kouká jako vyvoraná myš, nebo hledí jak žaba z kyšky? Mapy ukazují, jak se napříč ČR liší používání slov

Některá slova patří do nářečí nebo jsou pevně spojená s určitým regionem, třeba šufánek (naběračka) či zapackovat (klopýtnout). Co ale třeba slova jako koukat se, dívat se a hledět – máte pocit, že je jen tak volně zaměňujeme nebo volíme třeba podle formálnosti situace? Ve skutečnosti byla nebo jsou všechna tato slova regionálně vázaná.

Neznamená to sice, že by se v určité oblasti používalo výhradně jen jedno z nich, ale jsou oblasti, ve kterých je znatelná tendence volit některé z nich častěji.

U trojice slov koukat, dívat, hledět je současná situace podobná té původní nářeční. V Čechách i na Moravě se díváme, ale v Čechách se navíc často i koukáme. Na střední a východní Moravě a v části Slezska navíc i hledíme. Rozdíly se zachovávají i v ustálených spojeních kouká jako vyvoraná myš nebo hledí jak žaba z kyšky.

 

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají • Foto https://syd.korpus.cz/

Link

Co děláme, když nás tlačí čas? V severní polovině Čech a také v části Moravy se pospíchá, kdežto v jihozápadní části Čech se častěji chvátá. Na východě Čech se spěchá, což dříve plynule přecházelo ve středomoravské spíchá, které ale dnes slyšíme už jen výjimečně.

V Českém jazykovém atlasu najdeme zaznamenané i další zeměpisné rozdíly u běžně užívaných slov, které však už v dnešní mluvě nejsou tak patrné. Zatímco v severovýchodní polovině Čech a na severní a severozápadní Moravě se říkalo, že je člověk bojácný, v jihozápadní polovině Čech a na jihozápadní a střední Moravě se používalo spíš označení bázlivý.

 

Je bojácný, nebo bázlivý?

Je bojácný, nebo bázlivý? • Foto Český jazykový atlas, Ústav pro jazyk český AV ČR 2012, http://cja.ujc.cas.cz

Link

Člověku bez pokrývky hlavy se říkalo v severovýchodní polovině Čech vlasatý, v jihozápadní prostovlasý. Když se někomu nechtělo pracovat, byl na většině území Čech prostě líný, ale na jižním okraji lenivý a na Moravě lenošný nebo dokonce shnilý (což se používá dodneška).

Porovnání dalších dvojic slov najdete v aplikaci SyD Českého národního korpusu

Další mapy, které ukazují, jak odlišnou mají lidé tendenci používat obecně známá slova naleznete na webu Reflex.cz. 

 

Komunální volby 2018 se blíží. Aktuální informace i zpravodajství o sestavování politických koalic naleznete zde>>>

-1