Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Zoufalec týdne: Miroslav Poche. Komentář Petra Holce

Zoufalec týdne: Miroslav Poche. Komentář Petra Holce

Je to bizarní: Miroslav Poche měl být dávno politický nebožtík. Nebo aspoň v Česku, odkud ho ČSSD v roce 2014 radši uklidila do Evropského parlamentu, protože doma začal být příliš toxický. Za hranicemi líp platí, v poslanecké kantýně mají lepší jídlo a taky tam nikoho nezajímáte, pokud nespácháte něco fakt zlého. Třeba nějakou regulaci a legislativu.

Jenže teď se Poche najednou vrátil. A rovnou do nejvyššího domácího politického patra, když z něj ČSSD chce udělat ministra zahraničí. To se logicky nelíbí prezidentu Miloši Zemanovi. Poche nejenže v prezidentské kampani podpořil Jiřího Drahoše, což Zeman i navzdory pomalému zapomínání mnoha jiných věcí zásadně nezapomíná.

Ještě navíc se mu v Bruselu přihodilo to, co se tam přihodí většině politiků: přinejmenším na české okamurovské poměry začal být vstřícnější k migraci a taky Palestině. Zeman proto teď tlačí, aby ČSSD nechala Pocheho ve sklepě – nebo aspoň v Bruselu. Prezident i nově jmenovaný premiér Andrej Babiš totiž nejen tam proti migraci bojují.

Případný permanentní spor prezidenta s ministrem zahraničí o naši zahraniční politiku by samozřejmě byl jen pokračováním hezké české tradice. Svou vlastní zahraniční politiku si dělal Václav Havel, Václav Klaus a s gustem ji pěstuje i Zeman, který se od vládní linie zcela osvobodil. Poche coby náš nejvyšší diplomat – to by byla ale přece jen jiná liga než jeho předchůdci v Černínském paláci.

1080p 720p 360p
Poche v pořadu Štrunc!

ČSSD Pocheho, někdejšího brutálního sběrače funkcí i platů v pražských městských firmách, uklidila z Česka poté, co se v roce 2010 přiznal, že krmí partajní „bestii“ nelegálním způsobem, když peníze z veřejných firem vrací přes malé členské dary do Lidového domu. V podstatě šlo o těžbu veřejných peněz, jež nemívá daleko ke kriminální činnosti.

Spolu s Petrem Hulinským a Karlem Březinou Poche dlouho tvořil pražskou svatou trojici ČSSD, jež psala politicko-podnikatelské noty Prahy. Jenže pak se časy změnily a kmotrovský systém ČSSD a ODS se v metropoli začal rychle drolit. ODS to odnesla jako první, když se i díky volebnímu masakru záhy vytratila z české i pražské vlády. ČSSD ale vzdorovala a to včetně očisty, jíž si díky pádu prošla ODS.

Teď ji to dobíhá a Poche je toho nejlepším symbolem. Přežil sám sebe a pražskou i celostátní politiku ČSSD dál dodnes spoluřídí z neviditelnosti Bruselu. Takže teď pro ČSSD v Praze bačuje hlasy v referendu pro vstup do vlády s ANO, což je samozřejmě i důvod, proč se jeho jméno objevilo mezi ministerskými kandidáty ČSSD. Nic není v politice zadarmo.

A Poche znovu překonává i sám sebe, když kvůli ministerské funkci najednou podlézá Zemanovi a s pomocí někdejšího pražského kmotra ODS Tomáše Hrdličky a prezidentova hradního rádce Martina Nejedlého se zadními dveřmi dobývá na Hrad. Poche bude ČSSD ještě dost bolet, a to jako neministr i případný ministr. Strana si sice nedávno konečně zvolila nové vedení, i po sjezdu v ní ale zuří boj o dorozdělení regionální moci. A Poche má stále vlivné spojence, kteří se hned tak nevzdají.

Jenže drží i Zeman, který na jejich poslední schůzce údajně řekl šéfovi ČSSD Janu Hamáčkovi, že Pocheho jako ministra zahraničí prostě nikdy nepodepíše. Poté, co Pocheho nepřímo obětoval první místopředseda ČSSD Jiří Zimola, jenž připustil kádrové změny, ho proto časem nejspíš obětuje i Hamáček. Nejen tito dva totiž dobře vědí, že udělat z Pocheho s jeho minulostí ministra, je jako rozsvítit si doma při náletu. Něco špatného vás určitě nemine.   

Miroslav Poche v 10 bodech: Kdo je politik ČSSD, proč ho Zeman a komunisté odmítají a co má za sebou? Čtěte zde>>>

 

Většinu velkých měst získalo ANO, neovládlo ale Prahu. Významně ztratila ČSSD

Hnutí ANO získalo v letošních komunálních volbách nejvíce velkých měst. Ztratilo ale Prahu, kde vyhrála ODS před Piráty, ANO tam skončilo páté. V Brně, Ostravě a řadě dalších měst však zvítězilo. Významné ztráty zaznamenala sociální demokracie. V celé republice pak tradičně nejvíce zastupitelských křesel získala nejrůznější místní sdružení nezávislých kandidátů. Volební účast se pohybovala mírně nad 47 procenty, což je zhruba o tři procentní body víc než v roce 2014. Vyplývá to z údajů na volebním serveru.

Občanští demokraté sice v Praze vyhráli, ale mohou i tak skončit v opozici. O koalici chtějí totiž další subjekty, jež v hlavním městě uspěly - hnutí Praha Sobě a Spojené síly pro Prahu (TOP 09, STAN a KDU-ČSL) - jednat s Piráty. Do pražského zastupitelstva se poprvé od roku 1990 nedostanou zástupci ČSSD a KSČM. Sociální demokraté nebudou poprvé od roku 1990 ani v zastupitelstvech některých dalších měst, kde dosud měli vliv na chod radnic. Platí to například pro Hradec Králové, Ústí nad Labem a Zlín.

ODS, která v Praze vyhrála komunální volby, získala v 65členném zastupitelstvu 14 mandátů. Druzí Piráti mají 13 mandátů stejně jako třetí Praha Sobě a čtvrtá koalice TOP 09 a STAN. Hnutí ANO, jež mělo v minulém období primátorku, v Praze skončilo na pátém místě. Bude mít 12 křesel.

Volby

V Brně vyhrálo hnutí ANO s 23,03 procenta voličů a v pětapadesátičlenném zastupitelstvu získalo 18 mandátů. Na druhém místě skončila ODS s podporou Svobodných s výsledkem 18,55 procenta, což znamená zisk 14 mandátů. Primátor a lídr ANO Petr Vokřál jednal už s jedničkou ODS Markétou Vaňkovou. Ani jeden spolupráci nevyloučil, ale ani ji nepotvrdil.

V Ostravě vyhrálo ANO s velkým náskokem. Získalo 32,72 procenta hlasů a 21 mandátů v zastupitelstvu, které má 55 členů. Na druhém místě skončilo hnutí Ostravak, volilo ho 11,49 procenta lidí a má sedm mandátů. Ostravský primátor a lídr vítězného hnutí ANO Tomáš Macura už před volbami tvrdil, že by uvítal pokračování nynější koalice s hnutím Ostravak, ODS a lidovci. Dnes ČTK řekl, že to platí.

ANO zvítězilo ve valné většině krajských měst, na prvním místě skončilo také v Plzni, Olomouci, Jihlavě, Hradci Králové, Karlových Varech, Ústí nad Labem, Pardubicích, Českých Budějovicích a Zlíně. V Liberci skončilo ANO druhé, vyhráli tam Starostové pro Liberecký kraj.

Link

Z dalších statutárních měst zvítězila například v Karviné a ve Frýdku-Místku ČSSD. V Třinci vyhrálo sdružení Osobnosti pro Třinec, v Kladně Volba pro Kladno a v Mostě hnutí ProMOST. Občanští demokraté zvítězili v Jablonci nad Nisou, Mladé Boleslavi a Teplicích. ANO vyhrálo v Chomutově, Přerově, Prostějově, Havířově, Děčíně a Opavě.

Drahoš a Čunek se můžou smát, o Senát zápolí ODS s ANO. Rath s Paroubkem propadli>>>

Premiér a předseda ANO Andrej Babiš označil výsledky v krajských a okresních městech za úspěch. ANO podle něj mění Česko k lepšímu. Pražský výsledek předseda ANO a premiér považuje za důsledek toho, jaké bylo působení zástupců hnutí v hlavním městě v uplynulých čtyřech letech. Neočekává, že by výsledek voleb ovlivnil fungování koaliční menšinové vlády ANO a ČSSD.

Podle předsedy ODS Petra Fialy občanští demokraté ve volbách jasně posílili a ukazuje se, že strana jde krok po kroku správným směrem. V příštích volbách do Poslanecké sněmovny by podle něj měla ODS bojovat o směřování Česka proti "levicovému hnutí ANO". Babiš předtím při hodnocení voleb levicovou orientaci svého hnutí odmítl a Fialu kvůli podobným vyjádřením kritizoval.

Link

Předseda ČSSD Jan Hamáček bere výsledek voleb jako signál, že se sociální demokracie už odrazila ode dna, na které dopadla v loňských sněmovních volbách. Úspěchy se dostavily tam, kde je strana konsolidovaná, řekl. Vyzdvihl výsledky v Karviné, Frýdku-Místku či Náchodě, naopak pro velká města chce hledat nová témata, za vhodné považuje dostupné bydlení.

Volby se podle komisí obešly bez větších problémů. V Ústeckém kraji ale policie přijala několik podnětů kvůli podezření z možného pokusu o ovlivnění voleb, všemi se zabývá. Kriminalisté zasahovali ve volebních místnostech v Ústí nad Labem a Bílině na Teplicku, podrobnosti ale zatím policie sdělovat nebude.

Sto třicet mega v hajzlu a Prahu nemáme. Komentář čtěte zde>>>

Po volbách už padají hlavy. Rezignovat se chystá místopředseda ČSSD Foldyna>>>

-1