Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Zoufalec týdne: Miroslav Poche. Komentář Petra Holce

Zoufalec týdne: Miroslav Poche. Komentář Petra Holce

Je to bizarní: Miroslav Poche měl být dávno politický nebožtík. Nebo aspoň v Česku, odkud ho ČSSD v roce 2014 radši uklidila do Evropského parlamentu, protože doma začal být příliš toxický. Za hranicemi líp platí, v poslanecké kantýně mají lepší jídlo a taky tam nikoho nezajímáte, pokud nespácháte něco fakt zlého. Třeba nějakou regulaci a legislativu.

Jenže teď se Poche najednou vrátil. A rovnou do nejvyššího domácího politického patra, když z něj ČSSD chce udělat ministra zahraničí. To se logicky nelíbí prezidentu Miloši Zemanovi. Poche nejenže v prezidentské kampani podpořil Jiřího Drahoše, což Zeman i navzdory pomalému zapomínání mnoha jiných věcí zásadně nezapomíná.

Ještě navíc se mu v Bruselu přihodilo to, co se tam přihodí většině politiků: přinejmenším na české okamurovské poměry začal být vstřícnější k migraci a taky Palestině. Zeman proto teď tlačí, aby ČSSD nechala Pocheho ve sklepě – nebo aspoň v Bruselu. Prezident i nově jmenovaný premiér Andrej Babiš totiž nejen tam proti migraci bojují.

Případný permanentní spor prezidenta s ministrem zahraničí o naši zahraniční politiku by samozřejmě byl jen pokračováním hezké české tradice. Svou vlastní zahraniční politiku si dělal Václav Havel, Václav Klaus a s gustem ji pěstuje i Zeman, který se od vládní linie zcela osvobodil. Poche coby náš nejvyšší diplomat – to by byla ale přece jen jiná liga než jeho předchůdci v Černínském paláci.

1080p 720p 360p
Poche v pořadu Štrunc!

ČSSD Pocheho, někdejšího brutálního sběrače funkcí i platů v pražských městských firmách, uklidila z Česka poté, co se v roce 2010 přiznal, že krmí partajní „bestii“ nelegálním způsobem, když peníze z veřejných firem vrací přes malé členské dary do Lidového domu. V podstatě šlo o těžbu veřejných peněz, jež nemívá daleko ke kriminální činnosti.

Spolu s Petrem Hulinským a Karlem Březinou Poche dlouho tvořil pražskou svatou trojici ČSSD, jež psala politicko-podnikatelské noty Prahy. Jenže pak se časy změnily a kmotrovský systém ČSSD a ODS se v metropoli začal rychle drolit. ODS to odnesla jako první, když se i díky volebnímu masakru záhy vytratila z české i pražské vlády. ČSSD ale vzdorovala a to včetně očisty, jíž si díky pádu prošla ODS.

Teď ji to dobíhá a Poche je toho nejlepším symbolem. Přežil sám sebe a pražskou i celostátní politiku ČSSD dál dodnes spoluřídí z neviditelnosti Bruselu. Takže teď pro ČSSD v Praze bačuje hlasy v referendu pro vstup do vlády s ANO, což je samozřejmě i důvod, proč se jeho jméno objevilo mezi ministerskými kandidáty ČSSD. Nic není v politice zadarmo.

A Poche znovu překonává i sám sebe, když kvůli ministerské funkci najednou podlézá Zemanovi a s pomocí někdejšího pražského kmotra ODS Tomáše Hrdličky a prezidentova hradního rádce Martina Nejedlého se zadními dveřmi dobývá na Hrad. Poche bude ČSSD ještě dost bolet, a to jako neministr i případný ministr. Strana si sice nedávno konečně zvolila nové vedení, i po sjezdu v ní ale zuří boj o dorozdělení regionální moci. A Poche má stále vlivné spojence, kteří se hned tak nevzdají.

Jenže drží i Zeman, který na jejich poslední schůzce údajně řekl šéfovi ČSSD Janu Hamáčkovi, že Pocheho jako ministra zahraničí prostě nikdy nepodepíše. Poté, co Pocheho nepřímo obětoval první místopředseda ČSSD Jiří Zimola, jenž připustil kádrové změny, ho proto časem nejspíš obětuje i Hamáček. Nejen tito dva totiž dobře vědí, že udělat z Pocheho s jeho minulostí ministra, je jako rozsvítit si doma při náletu. Něco špatného vás určitě nemine.   

Miroslav Poche v 10 bodech: Kdo je politik ČSSD, proč ho Zeman a komunisté odmítají a co má za sebou? Čtěte zde>>>

 

Kouká jako vyvoraná myš, nebo hledí jak žaba z kyšky? Mapy ukazují, jak se napříč ČR liší používání slov

Některá slova patří do nářečí nebo jsou pevně spojená s určitým regionem, třeba šufánek (naběračka) či zapackovat (klopýtnout). Co ale třeba slova jako koukat se, dívat se a hledět – máte pocit, že je jen tak volně zaměňujeme nebo volíme třeba podle formálnosti situace? Ve skutečnosti byla nebo jsou všechna tato slova regionálně vázaná.

Neznamená to sice, že by se v určité oblasti používalo výhradně jen jedno z nich, ale jsou oblasti, ve kterých je znatelná tendence volit některé z nich častěji.

U trojice slov koukat, dívat, hledět je současná situace podobná té původní nářeční. V Čechách i na Moravě se díváme, ale v Čechách se navíc často i koukáme. Na střední a východní Moravě a v části Slezska navíc i hledíme. Rozdíly se zachovávají i v ustálených spojeních kouká jako vyvoraná myš nebo hledí jak žaba z kyšky.

 

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají • Foto https://syd.korpus.cz/

Link

Co děláme, když nás tlačí čas? V severní polovině Čech a také v části Moravy se pospíchá, kdežto v jihozápadní části Čech se častěji chvátá. Na východě Čech se spěchá, což dříve plynule přecházelo ve středomoravské spíchá, které ale dnes slyšíme už jen výjimečně.

V Českém jazykovém atlasu najdeme zaznamenané i další zeměpisné rozdíly u běžně užívaných slov, které však už v dnešní mluvě nejsou tak patrné. Zatímco v severovýchodní polovině Čech a na severní a severozápadní Moravě se říkalo, že je člověk bojácný, v jihozápadní polovině Čech a na jihozápadní a střední Moravě se používalo spíš označení bázlivý.

 

Je bojácný, nebo bázlivý?

Je bojácný, nebo bázlivý? • Foto Český jazykový atlas, Ústav pro jazyk český AV ČR 2012, http://cja.ujc.cas.cz

Link

Člověku bez pokrývky hlavy se říkalo v severovýchodní polovině Čech vlasatý, v jihozápadní prostovlasý. Když se někomu nechtělo pracovat, byl na většině území Čech prostě líný, ale na jižním okraji lenivý a na Moravě lenošný nebo dokonce shnilý (což se používá dodneška).

Porovnání dalších dvojic slov najdete v aplikaci SyD Českého národního korpusu

Další mapy, které ukazují, jak odlišnou mají lidé tendenci používat obecně známá slova naleznete na webu Reflex.cz. 

 

Komunální volby 2018 se blíží. Aktuální informace i zpravodajství o sestavování politických koalic naleznete zde>>>

Blíží se senátní volby. Aktuální informace a zpravodajství naleznete zde>>>

-1