Články odjinud

Zoufalec týdne: Petr Pávek a jeho touha po vyšší výplatě. Komentář Petra Holce

Zoufalec týdne: Petr Pávek a jeho touha po vyšší výplatě. Komentář Petra Holce
 

Jinak neviditelný poslanec STAN Petr Pávek si vzal tento týden ve Sněmovně slovo a slušně se rozjel. Vlastně je mi sympatický. Odjakživa hubatý Pávek totiž jen nahlas řekl to, co si myslí většina poslanců, bojí se to ale kvůli strachu z voličů říct: ano, řekl si o víc peněz neboli podle něj „mléka“ od maminky. Není tedy na rozdíl od svých kolegů pokrytec. Přesto je zoufalec týdne. Poslanci si víc peněz nezaslouží a Pávek nemá pravdu.

Poslanci stále řeší, jestli sobě i kamarádům-senátorům od nového roku přidají hezkých 20 procent, takže by měsíčně brali přes 90 000 korun hrubého, nebo si skromně přihodí jen „9“ procent a budou tlouct bídu s téměř 84 000 korun. Pávek v tom má jasno. „Každé mimino chce víc mlíka a každý důchodce chce vyšší penzi. To je naprosto přirozené. A debata o tom, že si za svou práci tady budeme snižovat plat, je natolik pokrytecká, že nemůže, nemůže působit důvěryhodně… Ano, já chci přidat,“ řekl Pávek.

Konečně je to venku. „Jan Hus“ znovu promluvil a i kolegové ze STAN se od něj radši hned distancují, i když sami taky chtějí víc. A kdo by vlastně nechtěl, když teď do televize obden chodí přidávat všem, co žijí z peněz ostatních, odborářský boss Josef Středula? Peníze se dnes zase válejí na chodníku, jak se říká. A pro poslance to platí zvlášť. Pávek se totiž plete, že si chtějí za svou práci snižovat plat. Toho se nikdy nedopustili ani nikdy nedopustí: téměř třicet let jen řeší, jak si ho nezvýšit tolik, aby moc nenaštvali lidi.

A že jim kdysi kvůli vývoji ekonomiky klesl reálný plat? Řekněme, že si jen zkusili žít jako my. A mimochodem: když se poslancům zdá, což se jim vlastně zdá pořád, že za svou práci berou málo (nyní 75 900 korun), sáhnou si do velkorysých náhrad ve výši téměř 40 000 korun, které jim nedáváme za práci, ale jen na práci; aby si prostě mohli sem tam vyjet mezi nás voliče nebo v televizi nevypadali jako šupáci. Jako od táboráku, řekl by Jiří Paroubek.

Poslanci si navíc rádi ve Sněmovně rozdávají i různé předsednické a podpředsednické funkce, za které nám účtují další peníze, čímž si svůj základní plat zvýší i bez zvýšení podruhé. Možná to Pávek netuší, ale z 200 poslanců zůstává jen desetina tak hloupých, že přežívají na základním platu. Těžko říct, jak to dokážou. Možná si doma taky topí počítačem jako hoši od Pirátů. Pávek nicméně ve své „řeči pravdy“ ukázal i jistý vhled.

„I kdybychom si snížili plat na nulu a dohodli jsme se, že sem z jiných příjmů budeme donášet peníze, tak stejně nám (lidi) neuvěří,“ zamyslel se ještě Pávek. Nemá úplně pravdu, pokud ovšem nemyslí jinde ukradené veřejné peníze. Třeba v Británii poslanci berou plat až od roku 1911 a je pravda, že dokud si vydělávali jinde, vážili si jich lidi víc. Brali to prostě tak, že skutečně dělají veřejnou službu. I když v rámci ní pochopitelně dělali i službu pro sebe, byli to přece jen různí podnikatelé, aristokraté a dědicové. Nic přece jen není úplně zadarmo.

„Já chci přidat, protože všude jinde ve všech ostatních oblastech jsme přidali… Každý zaměstnanec oceňuje svoji práci, věří, že ji odvádí dobře a chce od svého zaměstnavatele přidat,“ řekl taky Pávek. Fakt? Poslanci jsou naši zaměstnanci a na rozdíl od učitelů nebo policistů jejich práci dlouhodobě oceňujeme zhruba třicetiprocentní (ne)důvěrou. Ohledně té Sněmovnu trumfuje jen Senát, vlastní liga.

Což je trochu málo na to, že jsme podle ústavy parlamentní demokracií, i když se to díky prezidentu Miloši Zemanovi často nezdá. Nebo jinak: je to tak akorát na to, co poslanci berou teď. Samozřejmě když si odmyslíme všechny automatické náhrady a předsednictví ničeho.

 

 

Kdo je Andrej Babiš mladší? Bývalý pilot, který se přes únos na Krym dostal až do Švýcarska

Kolem osoby Andreje Babiše juniora a jeho údajného únosu na Krym se zatím objevuje více otázek než odpovědí. Informací o synovi českého premiéra a šéfa hnutí ANO ve veřejném prostoru příliš není. Projděte si alespoň základní údaje o jeho životě.

Podle reportáže novinářů ze Seznam Zpráv, kteří s Babišem mladším osobně mluvili, žije dnes politikův syn ve Švýcarsku a drží místní občanství. Před několika měsíci se ocitl podle svých slov nedobrovolně na Krymu, kam ho měl odvést spolupracovník premiéra Babiše Petr Protopopov. Podle Babiše mladšího chtěl premiér, aby jeho syn po zahájení trestního stíhání v kauze Čapí hnízdo zmizel.

Link

Dita Protopopová a její posudek

Šéf hnutí ANO tvrdí, že je jeho syn „psychicky nemocný, bere léky, musí být pod dohledem a žije s matkou ve Švýcarsku“. Na záběrech Seznam Zpráv je opravdu vidět i někdejší Babišova manželka.

Situace ohledně psychického stavu Babiše mladšího ale není úplně jasná. „Posudek“ před časem sepsala lékařka Dita Prototopopová, která za hnutí ANO kandidovala v Praze 8.

5350772:article:true:true:true

Bývalý pilot, který náhle psychicky onemocněl

Podle iRozhlas.cz policisté hodnotí „výmluvu“ Babiše mladšího na zdravotní stav jako účelovou a obstrukční. Odkazují se přitom na to, že ještě nedávno vykonával profesi pilota civilního dopravního letadla Boeing 737. Podle iRozhlas.cz si policisté tento fakt ověřili u Úřadu civilního letectví.

Babiš mladší létal pro společnost Travel Service, z níž měl být podle zpráv médií – například týdeníku Aha! - vyhozen.

Z médií lze ještě vyčíst, že si Babiš junior před několika lety pořídil dům na kraji Prahy za necelých třináct milionů korun. Konkrétně šlo o vilu v pražských Ďáblicích.Link

Nemocná má být údajně i sestra Adriana Bobeková

Prvorozený syn šéfa hnutí ANO se narodil v roce 1983 politikově první manželce Beatě, rozené Adamovičové. Pár má společně ještě dceru Adrianu. Se svou současnou manželkou Monikou má premiér další dvě děti: dceru Vivien a syna Frederika.

Babiš junior i jeho starší sestra figurují ve vyšetřování kauzy Čapí hnízdo. Andrej Babiš v pondělí zopakoval, že psychickými problémy trpí i jeho dcera Adriana Bobeková, konkrétně má jít v jejím případě o bipolární poruchu.

Andrej Babiš mladší: Můj otec chtěl, abych zmizel. Kvůli Čapímu hnízdu mě drželi na Krymu>>>

ONLINE Syn i dcera jsou nemocní, brání se Babiš. Kvůli Čapímu hnízdu chtějí jeho demisi. Sledujte zde>>>

37867