Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Zoufalec týdne: Piráti. Komentář Petra Holce

Zoufalec týdne: Piráti. Komentář Petra Holce

Pusťte nás na ně, slibovali ve volbách Piráti. Tak jsme – nebo přesněji jistí voliči – na ně kluky pustili a začíná být velká legrace. Místopředseda Sněmovny a ústavně nejvyšší pirát Vojtěch Pikal, ten mladý muž v kousavém saku a roláku, prohlásil o českých válečných letcích, že „v zásadě jen plnili rozkazy“. Jeho kolega Tomáš Vymazal si zase v malostranském poslaneckém bytě zatopil počítačem, s nímž těžil kryptoměny. A šéf toho všeho Ivan Bartoš, nyní jeden z nejpopulárnějších politiků v zemi…

Toho si nechám až na konec. Začněme Pikalem, „extrémně chytrým klukem (jak jim pak sakra ve Sněmovně Andrej Babiš nemá říkat kluci, když si tak říkají sami?), co je na tom hůř se sociální inteligencí“, jak ho hezky popsal jeho partajní kolega Mikuláš Ferjenčík. Programátor Pikal občas působí jako sfinga, jíž netrápí žádné přízemní věci, protože má hlavu plnou nul a jedniček. Takže když měl coby místopředseda Sněmovny, za což mu platíme 135 tisíc korun měsíčně, zkontrolovat aspoň jména nominovaných na státní vyznamenání, nejspíš u toho hrál nějakou počítačovou hru.

Mezi nominanty tak zůstal i normalizační básník a novinář Karel Sýs, jehož za normalizace ocenili už komunisti, a proto by jeho vyškrtnutí nemuselo nikoho extra urazit. „Kontroloval jsem si osobnosti, které připravovaly násilný puč, válečné letce, co v zásadě jen plnili rozkazy, údajné rasisty, gestapácké donašeče, dětský básničkář mě nenapadl,“ vysvětlil to Pikal upřímně na Facebooku. V podstatě se tak přidal k prezidentu Miloši Zemanovi; i jeho omluvy bývají ještě horší než to, za co se omlouvá.

Říct o válečných letcích, že v zásadě jen plnili rozkazy, a ještě je strčit do party s násilnými pučisty, rasisty a gestapáckými donašeči, to už není deficit sociální inteligence. Tohle už je násilný puč proti rozumu. Pikal se pak sice omluvil ještě jednou, když poslal 50 tisíc korun projektu Paměť národa, hrůza z jeho pohledu na svět ale zůstává. A omlouval se a taky posílal peníze i jeho kolega Vymazal. Ten pro změnu za to, že nechtěl trpět v „nesnesitelném chladu šestnácti stupňů“, a proto si v poslaneckém bytě zatopil… Počítačem!

Jasně, Vymazal tím natočil slušný dluh za veřejnou elektřinu a tak dál. To jsou ale všechno jen drobky: v politice už jsme zažili fakt ledacos, až s Piráty ale přišli machři, co si doma topí počítačem. Tomu říkám nová realita! A taky dost strašidelná, samozřejmě. Lidé se tím vším zatím evidentně baví, protože Pirátům rostou preference. Jejich krátké řádění ve Sněmovně ale ukazuje, že jsme s nimi do vysoké politiky pustili mimoně, které politicky spojuje jen to, že je baví nuly a jedničky. A některé i hra na harmoniku.

Jinak ovšem vůbec nevíme, co to je vlastně za partu. Ani Bartoš si před volbami nebyl jistý ani tím, jestli máme být členem NATO. Teď Piráti chtějí bláznivá referenda a ještě víc rozbít už tak nefunkční parlamentní politiku snížením pětiprocentní hranice pro vstup do Sněmovny. Je to gerila se vším všudy a ne náhodou: někteří piráti mají mentálně blízko k TOP 09, jiní k ruské propagandě a KSČM. Anebo ke Šlágr TV.

Ano, vím, že se z tohohle nijak slušně nevykroutím, tak to na rozdíl od Pikala radši ani nebudu zkoušet. Ze zoufalství jsem nedávno jednou večer prostě dosurfoval až na tuhle boží „hudební“ stanici, kde k lidskému štěstí hrají borci jako Duo Jamaha, Frankie Zhyrnov vulgo Zpívající saxofon i spousta dalších. Je to jedna velká papundeklová serenáda. A najednou jsem nemohl uvěřit vlastním očím: na pódiu tu seděl i šéf Pirátů Bartoš a během rozhovoru sypal vtipy Zuzaně Bubílkové.

Nevím, jak a proč se tam vzal a je to i jedno. Na Šlágr TV se nicméně chodí končit, tedy pokud jste tu i nezačali, což je ale jiný příběh. A začátek konce by to mohl být i pro Piráty. Podobně jako i v jiných zemích jsme je „na ně pustili“ a teď vidíme. Nebo kromě šílenství spíš nevidíme nic. Piráti jsou generační strana, jíž spojuje jedno téma, a taky produkt určitého politického momentu - podobně jako Zelení. A jako ti taky můžou brzy skončit. I každé šílenství má totiž svou expirační dobu.

 

Volby 2018

Senátní volby 2018

Výsledky 1. kola voleb 2. kolo Termín senátních voleb Kandidáti do Senátu Voličský průkaz

Dění a výsledky ve druhém kole senátních voleb vám přinášíme i v online přenosu>>>

Komunální volby 2018

Výsledky voleb Termín komunálních voleb Jak volit do zastupitelstva Praha Brno Ostrava

V rámci voleb do Senátu není třeba volební lístek nijak upravovat, stačí lístek s vybraným kandidátem vložit do příslušné obálky a vhodit do volební urny. Volby do zastupitelstev fungují jinak, je možné udílet preferenční hlasy. Všechny kandidující subjekty jsou na jednom velkém hlasovacím lístku.

Volby 2018 - Volební videa a bohaté galerie najdete na Blesk.cz>>>

Základní shrnutí informací pro VOLBY 2018 -  Senátní i komunální >>>

Většinu velkých měst získalo ANO, neovládlo ale Prahu. Významně ztratila ČSSD

Hnutí ANO získalo v letošních komunálních volbách nejvíce velkých měst. Ztratilo ale Prahu, kde vyhrála ODS před Piráty, ANO tam skončilo páté. V Brně, Ostravě a řadě dalších měst však zvítězilo. Významné ztráty zaznamenala sociální demokracie. V celé republice pak tradičně nejvíce zastupitelských křesel získala nejrůznější místní sdružení nezávislých kandidátů. Volební účast se pohybovala mírně nad 47 procenty, což je zhruba o tři procentní body víc než v roce 2014. Vyplývá to z údajů na volebním serveru.

Občanští demokraté sice v Praze vyhráli, ale mohou i tak skončit v opozici. O koalici chtějí totiž další subjekty, jež v hlavním městě uspěly - hnutí Praha Sobě a Spojené síly pro Prahu (TOP 09, STAN a KDU-ČSL) - jednat s Piráty. Do pražského zastupitelstva se poprvé od roku 1990 nedostanou zástupci ČSSD a KSČM. Sociální demokraté nebudou poprvé od roku 1990 ani v zastupitelstvech některých dalších měst, kde dosud měli vliv na chod radnic. Platí to například pro Hradec Králové, Ústí nad Labem a Zlín.

ODS, která v Praze vyhrála komunální volby, získala v 65členném zastupitelstvu 14 mandátů. Druzí Piráti mají 13 mandátů stejně jako třetí Praha Sobě a čtvrtá koalice TOP 09 a STAN. Hnutí ANO, jež mělo v minulém období primátorku, v Praze skončilo na pátém místě. Bude mít 12 křesel.

Volby

V Brně vyhrálo hnutí ANO s 23,03 procenta voličů a v pětapadesátičlenném zastupitelstvu získalo 18 mandátů. Na druhém místě skončila ODS s podporou Svobodných s výsledkem 18,55 procenta, což znamená zisk 14 mandátů. Primátor a lídr ANO Petr Vokřál jednal už s jedničkou ODS Markétou Vaňkovou. Ani jeden spolupráci nevyloučil, ale ani ji nepotvrdil.

V Ostravě vyhrálo ANO s velkým náskokem. Získalo 32,72 procenta hlasů a 21 mandátů v zastupitelstvu, které má 55 členů. Na druhém místě skončilo hnutí Ostravak, volilo ho 11,49 procenta lidí a má sedm mandátů. Ostravský primátor a lídr vítězného hnutí ANO Tomáš Macura už před volbami tvrdil, že by uvítal pokračování nynější koalice s hnutím Ostravak, ODS a lidovci. Dnes ČTK řekl, že to platí.

ANO zvítězilo ve valné většině krajských měst, na prvním místě skončilo také v Plzni, Olomouci, Jihlavě, Hradci Králové, Karlových Varech, Ústí nad Labem, Pardubicích, Českých Budějovicích a Zlíně. V Liberci skončilo ANO druhé, vyhráli tam Starostové pro Liberecký kraj.

Link

Z dalších statutárních měst zvítězila například v Karviné a ve Frýdku-Místku ČSSD. V Třinci vyhrálo sdružení Osobnosti pro Třinec, v Kladně Volba pro Kladno a v Mostě hnutí ProMOST. Občanští demokraté zvítězili v Jablonci nad Nisou, Mladé Boleslavi a Teplicích. ANO vyhrálo v Chomutově, Přerově, Prostějově, Havířově, Děčíně a Opavě.

Drahoš a Čunek se můžou smát, o Senát zápolí ODS s ANO. Rath s Paroubkem propadli>>>

Premiér a předseda ANO Andrej Babiš označil výsledky v krajských a okresních městech za úspěch. ANO podle něj mění Česko k lepšímu. Pražský výsledek předseda ANO a premiér považuje za důsledek toho, jaké bylo působení zástupců hnutí v hlavním městě v uplynulých čtyřech letech. Neočekává, že by výsledek voleb ovlivnil fungování koaliční menšinové vlády ANO a ČSSD.

Podle předsedy ODS Petra Fialy občanští demokraté ve volbách jasně posílili a ukazuje se, že strana jde krok po kroku správným směrem. V příštích volbách do Poslanecké sněmovny by podle něj měla ODS bojovat o směřování Česka proti "levicovému hnutí ANO". Babiš předtím při hodnocení voleb levicovou orientaci svého hnutí odmítl a Fialu kvůli podobným vyjádřením kritizoval.

Link

Předseda ČSSD Jan Hamáček bere výsledek voleb jako signál, že se sociální demokracie už odrazila ode dna, na které dopadla v loňských sněmovních volbách. Úspěchy se dostavily tam, kde je strana konsolidovaná, řekl. Vyzdvihl výsledky v Karviné, Frýdku-Místku či Náchodě, naopak pro velká města chce hledat nová témata, za vhodné považuje dostupné bydlení.

Volby se podle komisí obešly bez větších problémů. V Ústeckém kraji ale policie přijala několik podnětů kvůli podezření z možného pokusu o ovlivnění voleb, všemi se zabývá. Kriminalisté zasahovali ve volebních místnostech v Ústí nad Labem a Bílině na Teplicku, podrobnosti ale zatím policie sdělovat nebude.

Sto třicet mega v hajzlu a Prahu nemáme. Komentář čtěte zde>>>

Po volbách už padají hlavy. Rezignovat se chystá místopředseda ČSSD Foldyna>>>

-1