Zoufalec týdne: Piráti. Komentář Petra Holce | info.cz

Články odjinud

Zoufalec týdne: Piráti. Komentář Petra Holce

Amatérismus, anarchie, děti. Tak popisují bryskní „řádění“ Pirátů na pražském Magistrátu zkušení politici. „Pusťe nás na ně“ slibovali Piráti v loňských sněmovních volbách a v těch letošních komunálních přidali „Držíme kurz“. Nikdo samozřejmě tehdy nevěděl, co přesně to znamená: do Sněmovny jsme sice „kluky“ pustili, jenže tam jako obvykle radši zůstali v opozici. Pražský magistrát ale ovládli, když mají primátora Zdeňka Hřiba.

A začali tady „držet kurz“, když hned personálně vymetli vedení několika velkých městských firem. Proč ne, pravidelná defenestrace – nebo spíš deratizace – v nich nebývá od věci: politici je rádi používají jako bokovku k velkorysému vylepšení svých příjmů a Piráti hlásají politický asketismus. Jsou něco jako mniši, jen s delšími vlasy a slabostí pro kryptoměny. Anebo spíš jako komunisti, jak ukazují pirátská kritéria pro výběr nového vedení městských firem.

Podívejte se na „Pirátské fórum“ – anebo radši ne. Kromě kréda „Internet je naše moře“ se tady dočtete i detailní podmínky výběrových řízení na členy dozorčích rad zhruba dvacítky městských firem. Kromě těch obligátních, jako že adept není zločinec nebo nevlastní dodavatelské firmy příslušných městských společností (v Praze jistě pokrok), tu najdete i partajní „hodnotící kritéria“.

Ta nápadně připomínají někdejší kádrový posudek KSČ: 15procentní podmínku například tvoří „znalost pirátského programu“, dalších 15 procent „reference členů a příznivců Pirátů“ a dokonce 20 procent „celkový dojem“. Četli jste nebo viděli Kunderův Žert? Partička mladých a pro dobrou věc zapálených komunistů v něm mile kádruje svého kolegu, až ho „vykádrují“ mimo pracovní proces. Řekl bych, že právě u Žertu teď „kluci“ a „holky“ trochu zahululi, popili „kolové“ nápoje a pirátská hodnotící kritéria byla na světě!

Piráti slibovali odborníky – a teď je z 50 procent vybírají podle partajních kritérií. Nejde ale jen o to. Piráti taky ve městech rychle začali zapomínat na své revoluční ideály, čímž nejvíc naštvali... další Piráty. Jedním z jejich volebních slibů bylo, že nikdy nebudou vládnout s politiky, kteří kumulují funkce. Jenže právě to dělají politici ze všeho nejradši, takže se zdálo, že Piráti skončí v opozici i ve všech městech a radnicích, protože prostě nebudou mít s kým vládnout.

Svým způsobem to vlastně vypadalo i nadějně: voliči Piráty pustí na radnice a ti je za to současně ušetří svého anarchistického džihádu, když je jejich vlastní ideály pošlou do opozice. Něco za něco. Vlk se nažere a koza zůstane celá, říká se taky někdy. Nestalo se: vlk žere a koza nějak ubývá, jak už to bývá. Třeba v Praze Hřib vládne se starostou městské části STAN Petrem Hlubučekem nebo místostarostkou Prahy 7 za Prahu sobě Hanou Třeštíkovou. A další politické funkce si drží i brněnská primátorka ODS Markéta Vaňková, s níž teď Piráti menší město u D1 vedou.

„V kultuře nemá Praha tak velký problém se střetem zájmů. Jde spíš o oblast dopravy a územního rozvoje,“ podal k tomu pirátské vysvětlení Hřib, jenž se ve funkci evidentně rychle učí – přinejmenším rétoricky. A já s ním dokonce musím souhlasit. Rád vyměním všechny nové koncertní megasíně na malebné Vltavské, kde teď kromě opilců padají i mosty, za aspoň z půlky průjezdnou magistrálu nebo jižní spojku a taky dokončený pražský okruh. A klidně mě taky Hřib může ušetřit nových cyklostezek bez cyklistů.

„Pokud bychom trvali na všech svých zásadách, tak jsme v opozici,“ řekla k tomu lídryně Pirátů v Praze 10 Jana Komrsková. Není nad transparentnost. Komrsková v podstatě přiznala, že i Piráti politicky dospívají a kvůli moci klidně pošlapou i své hlavní volební sliby. Konečně! Kdyby z pražského magistrátu neunikaly zprávy o pirátské anarchii, jež trumfuje i svaté zelené tažení Matěje Stropnického, málem bych se jich přestal bát.        

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Články odjinud