Zoufalec týdne: Roman Joch. Komentář Petra Holce | info.cz

Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Zoufalec týdne: Roman Joch. Komentář Petra Holce

Zoufalec týdne: Roman Joch. Komentář Petra Holce

Zemřel oscarový režisér Miloš Forman a ředitel Občanského institutu Roman Joch se zbláznil. „Člověk si říká: proč Miloš Forman tolik nenáviděl naši civilizaci? Proč byl ve svých filmech tak zapšklý, zatrpklý a žlučovitě nepřátelský vůči civilizaci a společnosti, která mu poskytla útočiště, zajistila svobodu, prosperitu a slávu nad všechna očekávání,“ píše Joch ve svém blouznivém žlučovodu.

Ano, Joch se podobně trápí už delší dobu, jak poznáte i z jeho tváře. V podstatě se mu bohužel přihodilo to samé co předtím Václavu Klausovi a všechno lidské konání taky posuzuje ideologicky. Svého učitele ovšem nadmíru trumfuje: zatímco Klaus ve svém pozdějším období vědecky zkoumal pravicovost a levicovost džínů, džínové bundy nebo vepřových a kuřecích řízků, Joch kvůli své ideologické posedlosti hned po smrti znesvětí nejslavnějšího českého režiséra.

„Kým byl Sergej Ejzenštejn pro komunismus, kým byla Leni Riefenstahlová pro nacismus, tím byl Miloš Forman pro levicový liberalismus. Vždy mi na jeho filmech přišlo něco nepatřičného. Postupně můj pocit uzrál v přesvědčení, které nyní formuluji,“ napsal Joch. Proč ne, každý máme svůj vkus. A taky jistou mentální kapacitu, samozřejmě. A to i jisté věci prostě nepochopit. Forman měl totiž výjimečný smysl pro humor, ironii a metaforu. Snad jen Joch v tom může vidět zapšklost.

Nebezpečný humor, ironii a metaforu dokonce rozpoznali ve Formanově filmu Hoří, má panenko i komunisti, a proto ho pro jistotu hned zakázali. Rozkradená tombola na hasičském bále si totiž neutahuje z ničeho jiného než z komunistické kleptokracie. Těžko říct, jak moc lidi ve filmu kradou levicově nebo pravicově, to ví jen Joch. Formanovi se každopádně podařilo geniálně popsat komunismus jedinou větou: „Tady všichni kradou a ty se na to jen díváš,“ vytýká manželka manželovi, jenž si všimne, že na stole najednou nechybí jen koňak.

Už je to starý brek. Stejně jako komunisti vyčítá i Joch Formanovi neúctu k autoritám a jejich zpochybňování. Šéf Občanského institutu, čímkoli se tohle vědecké pracoviště zabývá, evidentně nepochopil dvě věci: zaprvé že automatická úcta k autoritám a jejich nezpochybňování vždy vedou k totalitě. A zadruhé, že Forman ve svých filmech vůbec nezpochybňuje principy demokracie, ostatně právě za ní kdysi utekl do Ameriky. Spíš se zabývá její nedokonalostí a problémy.

Vrchní sestra v Přeletu nad kukaččím hnízdem je lehce sadistická bytost, zatímco i obchodník s pornem Larry Flynt má právo na svobodu projevu. Ostatně stejně jako Joch, i jeho text je na úrovni porna. Ale celkem Jocha vlastně chápu: učí politické ideologie na více školách (mamma mia!) a nejspíš je prostě nemůže dostat z hlavy ani večer u filmů. Přemýšlí prostě nonstop jako třeba Tomio Okamura, jenž ve svých legendárních videoblozích kdysi přemýšlel i v hřebčíně.

Protože jinak tohle fakt není možné! „A to mě přivádí k největší výtce vůči Miloši Formanovi. Uprchlík před komunismem nenatočil žádný film o zločinech komunismu. Vzhledem ke svému talentu se mohl pro kinematografii stát tím, kým pro literaturu byli Orwell a Solženicyn. Nestal se, promarnil to,“ píše Joch. Ano, Forman to fakt promarnil! On i jeho filmy dostali jen pár Oscarů, což je takový menší Český lev.

„A Miloš Forman byl supersnob,“ bádá ještě ideologicky Joch. Jistě, miloval doutníky, české pivo a život vůbec. Na rozdíl od Jocha, který ho evidentně nenávidí. „Když nyní zesnul, Bože, dopřej klid jeho zmatené a pomýlené duši. Ať odpočívá v pokoji,“ končí Joch svůj žlučovod. Samozřejmě nic ve zlém: skoro bych se ale vsadil, že lepší epitaf už si bývalý poradce expremiéra Petra Nečase a neúspěšný lidovecký kandidát ve volbách (promarnil to!) na svůj vlastní hrob nikdy nevymyslí. Tohle je prostě až zločinně perfektní!   

 

Volby 2018

Senátní volby 2018

Termín senátních voleb Kandidáti do Senátu Voličský průkaz

Komunální volby 2018

Termín komunálních voleb Jak volit do zastupitelstva

V rámci voleb do Senátu není třeba volební lístek nijak upravovat, stačí lístek s vybraným kandidátem vložit do příslušné obálky a vhodit do volební urny. Volby do zastupitelstev fungují jinak, je možné udílet preferenční hlasy. Všechny kandidující subjekty jsou na jednom velkém hlasovacím lístku.

Základní shrnutí informací pro VOLBY 2018 -  Senátní i komunální >>>

Čekají nás teploty nad 40 stupňů, oteplování nejde zastavit, varuje klimatolog z Matfyzu

Vlna veder, která zasáhla v posledních dnech Českou republiku, je důkazem, že klimatická změna dorazila i k nám. Peter Huszár z Matematicko-fyzikální fakulty Univerzity Karlovy tvrdí, že oteplování lze zastavit jen drastickým snížením emisí. I kdyby se to ale podařilo, nepůjde to hned. Huszár zároveň předpovídá, že pokud nastavený trend bude pokračovat, budeme se stále častěji setkávat s extrémními projevy počasí, a teploty nad 40 stupňů už ani v Česku nebudou výjimkou. Jak nebezpečné je sucho? Proč je ve střední Evropě aktuálně takové vedro? A proč mají lidé dojem, že přicházíme o jaro a podzim? Podívejte se na rozhovor.