Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Zoufalec týdne: Roman Joch. Komentář Petra Holce

Zoufalec týdne: Roman Joch. Komentář Petra Holce

Zemřel oscarový režisér Miloš Forman a ředitel Občanského institutu Roman Joch se zbláznil. „Člověk si říká: proč Miloš Forman tolik nenáviděl naši civilizaci? Proč byl ve svých filmech tak zapšklý, zatrpklý a žlučovitě nepřátelský vůči civilizaci a společnosti, která mu poskytla útočiště, zajistila svobodu, prosperitu a slávu nad všechna očekávání,“ píše Joch ve svém blouznivém žlučovodu.

Ano, Joch se podobně trápí už delší dobu, jak poznáte i z jeho tváře. V podstatě se mu bohužel přihodilo to samé co předtím Václavu Klausovi a všechno lidské konání taky posuzuje ideologicky. Svého učitele ovšem nadmíru trumfuje: zatímco Klaus ve svém pozdějším období vědecky zkoumal pravicovost a levicovost džínů, džínové bundy nebo vepřových a kuřecích řízků, Joch kvůli své ideologické posedlosti hned po smrti znesvětí nejslavnějšího českého režiséra.

„Kým byl Sergej Ejzenštejn pro komunismus, kým byla Leni Riefenstahlová pro nacismus, tím byl Miloš Forman pro levicový liberalismus. Vždy mi na jeho filmech přišlo něco nepatřičného. Postupně můj pocit uzrál v přesvědčení, které nyní formuluji,“ napsal Joch. Proč ne, každý máme svůj vkus. A taky jistou mentální kapacitu, samozřejmě. A to i jisté věci prostě nepochopit. Forman měl totiž výjimečný smysl pro humor, ironii a metaforu. Snad jen Joch v tom může vidět zapšklost.

Nebezpečný humor, ironii a metaforu dokonce rozpoznali ve Formanově filmu Hoří, má panenko i komunisti, a proto ho pro jistotu hned zakázali. Rozkradená tombola na hasičském bále si totiž neutahuje z ničeho jiného než z komunistické kleptokracie. Těžko říct, jak moc lidi ve filmu kradou levicově nebo pravicově, to ví jen Joch. Formanovi se každopádně podařilo geniálně popsat komunismus jedinou větou: „Tady všichni kradou a ty se na to jen díváš,“ vytýká manželka manželovi, jenž si všimne, že na stole najednou nechybí jen koňak.

Už je to starý brek. Stejně jako komunisti vyčítá i Joch Formanovi neúctu k autoritám a jejich zpochybňování. Šéf Občanského institutu, čímkoli se tohle vědecké pracoviště zabývá, evidentně nepochopil dvě věci: zaprvé že automatická úcta k autoritám a jejich nezpochybňování vždy vedou k totalitě. A zadruhé, že Forman ve svých filmech vůbec nezpochybňuje principy demokracie, ostatně právě za ní kdysi utekl do Ameriky. Spíš se zabývá její nedokonalostí a problémy.

Vrchní sestra v Přeletu nad kukaččím hnízdem je lehce sadistická bytost, zatímco i obchodník s pornem Larry Flynt má právo na svobodu projevu. Ostatně stejně jako Joch, i jeho text je na úrovni porna. Ale celkem Jocha vlastně chápu: učí politické ideologie na více školách (mamma mia!) a nejspíš je prostě nemůže dostat z hlavy ani večer u filmů. Přemýšlí prostě nonstop jako třeba Tomio Okamura, jenž ve svých legendárních videoblozích kdysi přemýšlel i v hřebčíně.

Protože jinak tohle fakt není možné! „A to mě přivádí k největší výtce vůči Miloši Formanovi. Uprchlík před komunismem nenatočil žádný film o zločinech komunismu. Vzhledem ke svému talentu se mohl pro kinematografii stát tím, kým pro literaturu byli Orwell a Solženicyn. Nestal se, promarnil to,“ píše Joch. Ano, Forman to fakt promarnil! On i jeho filmy dostali jen pár Oscarů, což je takový menší Český lev.

„A Miloš Forman byl supersnob,“ bádá ještě ideologicky Joch. Jistě, miloval doutníky, české pivo a život vůbec. Na rozdíl od Jocha, který ho evidentně nenávidí. „Když nyní zesnul, Bože, dopřej klid jeho zmatené a pomýlené duši. Ať odpočívá v pokoji,“ končí Joch svůj žlučovod. Samozřejmě nic ve zlém: skoro bych se ale vsadil, že lepší epitaf už si bývalý poradce expremiéra Petra Nečase a neúspěšný lidovecký kandidát ve volbách (promarnil to!) na svůj vlastní hrob nikdy nevymyslí. Tohle je prostě až zločinně perfektní!   

 

Volby 2018

Senátní volby 2018

Výsledky 1. kola voleb 2. kolo Termín senátních voleb Kandidáti do Senátu Voličský průkaz

Dění a výsledky ve druhém kole senátních voleb vám přinášíme i v online přenosu>>>

Komunální volby 2018

Výsledky voleb Termín komunálních voleb Jak volit do zastupitelstva Praha Brno Ostrava

V rámci voleb do Senátu není třeba volební lístek nijak upravovat, stačí lístek s vybraným kandidátem vložit do příslušné obálky a vhodit do volební urny. Volby do zastupitelstev fungují jinak, je možné udílet preferenční hlasy. Všechny kandidující subjekty jsou na jednom velkém hlasovacím lístku.

Volby 2018 - Volební videa a bohaté galerie najdete na Blesk.cz>>>

Základní shrnutí informací pro VOLBY 2018 -  Senátní i komunální >>>

Většinu velkých měst získalo ANO, neovládlo ale Prahu. Významně ztratila ČSSD

Hnutí ANO získalo v letošních komunálních volbách nejvíce velkých měst. Ztratilo ale Prahu, kde vyhrála ODS před Piráty, ANO tam skončilo páté. V Brně, Ostravě a řadě dalších měst však zvítězilo. Významné ztráty zaznamenala sociální demokracie. V celé republice pak tradičně nejvíce zastupitelských křesel získala nejrůznější místní sdružení nezávislých kandidátů. Volební účast se pohybovala mírně nad 47 procenty, což je zhruba o tři procentní body víc než v roce 2014. Vyplývá to z údajů na volebním serveru.

Občanští demokraté sice v Praze vyhráli, ale mohou i tak skončit v opozici. O koalici chtějí totiž další subjekty, jež v hlavním městě uspěly - hnutí Praha Sobě a Spojené síly pro Prahu (TOP 09, STAN a KDU-ČSL) - jednat s Piráty. Do pražského zastupitelstva se poprvé od roku 1990 nedostanou zástupci ČSSD a KSČM. Sociální demokraté nebudou poprvé od roku 1990 ani v zastupitelstvech některých dalších měst, kde dosud měli vliv na chod radnic. Platí to například pro Hradec Králové, Ústí nad Labem a Zlín.

ODS, která v Praze vyhrála komunální volby, získala v 65členném zastupitelstvu 14 mandátů. Druzí Piráti mají 13 mandátů stejně jako třetí Praha Sobě a čtvrtá koalice TOP 09 a STAN. Hnutí ANO, jež mělo v minulém období primátorku, v Praze skončilo na pátém místě. Bude mít 12 křesel.

Volby

V Brně vyhrálo hnutí ANO s 23,03 procenta voličů a v pětapadesátičlenném zastupitelstvu získalo 18 mandátů. Na druhém místě skončila ODS s podporou Svobodných s výsledkem 18,55 procenta, což znamená zisk 14 mandátů. Primátor a lídr ANO Petr Vokřál jednal už s jedničkou ODS Markétou Vaňkovou. Ani jeden spolupráci nevyloučil, ale ani ji nepotvrdil.

V Ostravě vyhrálo ANO s velkým náskokem. Získalo 32,72 procenta hlasů a 21 mandátů v zastupitelstvu, které má 55 členů. Na druhém místě skončilo hnutí Ostravak, volilo ho 11,49 procenta lidí a má sedm mandátů. Ostravský primátor a lídr vítězného hnutí ANO Tomáš Macura už před volbami tvrdil, že by uvítal pokračování nynější koalice s hnutím Ostravak, ODS a lidovci. Dnes ČTK řekl, že to platí.

ANO zvítězilo ve valné většině krajských měst, na prvním místě skončilo také v Plzni, Olomouci, Jihlavě, Hradci Králové, Karlových Varech, Ústí nad Labem, Pardubicích, Českých Budějovicích a Zlíně. V Liberci skončilo ANO druhé, vyhráli tam Starostové pro Liberecký kraj.

Link

Z dalších statutárních měst zvítězila například v Karviné a ve Frýdku-Místku ČSSD. V Třinci vyhrálo sdružení Osobnosti pro Třinec, v Kladně Volba pro Kladno a v Mostě hnutí ProMOST. Občanští demokraté zvítězili v Jablonci nad Nisou, Mladé Boleslavi a Teplicích. ANO vyhrálo v Chomutově, Přerově, Prostějově, Havířově, Děčíně a Opavě.

Drahoš a Čunek se můžou smát, o Senát zápolí ODS s ANO. Rath s Paroubkem propadli>>>

Premiér a předseda ANO Andrej Babiš označil výsledky v krajských a okresních městech za úspěch. ANO podle něj mění Česko k lepšímu. Pražský výsledek předseda ANO a premiér považuje za důsledek toho, jaké bylo působení zástupců hnutí v hlavním městě v uplynulých čtyřech letech. Neočekává, že by výsledek voleb ovlivnil fungování koaliční menšinové vlády ANO a ČSSD.

Podle předsedy ODS Petra Fialy občanští demokraté ve volbách jasně posílili a ukazuje se, že strana jde krok po kroku správným směrem. V příštích volbách do Poslanecké sněmovny by podle něj měla ODS bojovat o směřování Česka proti "levicovému hnutí ANO". Babiš předtím při hodnocení voleb levicovou orientaci svého hnutí odmítl a Fialu kvůli podobným vyjádřením kritizoval.

Link

Předseda ČSSD Jan Hamáček bere výsledek voleb jako signál, že se sociální demokracie už odrazila ode dna, na které dopadla v loňských sněmovních volbách. Úspěchy se dostavily tam, kde je strana konsolidovaná, řekl. Vyzdvihl výsledky v Karviné, Frýdku-Místku či Náchodě, naopak pro velká města chce hledat nová témata, za vhodné považuje dostupné bydlení.

Volby se podle komisí obešly bez větších problémů. V Ústeckém kraji ale policie přijala několik podnětů kvůli podezření z možného pokusu o ovlivnění voleb, všemi se zabývá. Kriminalisté zasahovali ve volebních místnostech v Ústí nad Labem a Bílině na Teplicku, podrobnosti ale zatím policie sdělovat nebude.

Sto třicet mega v hajzlu a Prahu nemáme. Komentář čtěte zde>>>

Po volbách už padají hlavy. Rezignovat se chystá místopředseda ČSSD Foldyna>>>

-1