Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Zoufalec týdne: STAN. Komentář Petra Holce

Zoufalec týdne: STAN. Komentář Petra Holce

Se starostovskou partou STAN a jejím střídavým šéfem Petrem Gazdíkem byla vždycky legrace. Po volbách ale trumfují i sami sebe. Není snad už dne, kdy by nám tahle pětiprocentní sněmovní strana nemusela urgentně sdělit, že s hnutím ANO určitě nebude vládnout, načež s ním jde o vládnutí znovu vyjednávat a poté navíc oznámí, že s ním vládnout klidně bude. A možná nebude na obtíž ani trestní stíhání šéfa ANO a premiéra v demisi Andreje Babiše.  

 „To jsou maximální podmínky. My jsme mluvili ale i o toleranci vlády a budeme se bavit o všech možnostech od účasti ve vládě při splnění naprosto všech podmínek, až po toleranci při nesplnění některých z nich nebo nedohodě na programu,“ řekl minulý týden šéf STAN Petr Gazdík poté, co najednou začal se svým hnutím zachraňovat demokracii před SPD a komunisty. Ještě že tak. A teď si to víceméně zopakoval, když se s ANO setkal znovu a spolu dalšími hlavouny dokonce zjistil, že si s Babišem programově náramně rozumějí. A nejen to: nejspíš si vzájemně opsali program.

A vlastně nejen ten. Gazdík rád zkouší hrát fakt hustého, když zemi chrání před trestně stíhaným premiérem. Proč ne: šéf STAN kdysi učil děti a učitelé mívají sklon k herectví a patosu, musí žáky nějak zaujmout. Já jsem například v 70. letech dostal od dílenského učitele kladívkem do hlavy. Jen Gazdíkovi i médiím nějak unikla jedna lehce ironická nuance: a sice, že zatímco ANO má ve vládě politika trestně stíhaného za podvod s dotací EU, STAN má v Libereckém kraji hejtmana ne stíhaného, ale rovnou souzeného za korupci. Přinejmenším v tomto ohledu tak STAN jasně trumfuje ANO.

Ještě větší ironie ale je, že Martin Půta dokonce chodí s Babišem osobně vyjednávat a vyčítá mu jeho trestní stíhání. Sešli se tu dva trestně stíhaní a jeden souzený, zní jedna historka z jejich společného natáčení. Musí to být hotový festival vyššího principu. Popisuje jednání ANO a STAN o vládě s účastí trestně stíhaného Babiše s Jaroslavem Faltýnkem a souzeného Půty. Ne ironie, ale přímo legrace ovšem je, že právě Půta ukázal Babišovi cestu samuraje. Když ho policie obvinila z korupce, prostě řekl, že to je celé nesmysl, svůj silný příběh zakomponoval do své volební kampaně a v roce 2016 s ním jasně vyhrál krajské volby. Babiš je originální jen v tom, že s podobným příběhem jasně vyhrál volby sněmovní. Být Půtou, zažaluju ho kvůli copyrightu.

STAN teď říká, že premiér je víc než hejtman, což je jistě pravda. Principiálně je to ale úplně jedno: buď v politice prostě ctíte presumpci viny, anebo neviny. Cokoli mezitím je STAN. I když samozřejmě chápu, že Gazdík vždycky ctí, co se mu zrovna hodí, protože mu s 5 procenty nic jiného ani nezbývá. Kdysi ve STAN ctili TOP 09, na jejíchž zádech se v roce 2010 dostali do Sněmovny. A když pak začali tušit, že by je vloni TOP 09 mohla ze Sněmovny naopak i vyvést, uzurpovali lidovce.

Ti ovšem začali rychle tušit, že by je ze Sněmovny mohl vyvést STAN a koalici s ním radši zrušili. Dodnes nám z toho zbyly ve městech i kolem silnic billboardy s fotkami Gazdíka a šéfa KDU-ČSL Pavla Bělobrádka o „síle, co má smysl volit“. A ano, i jeden méně konzervativní videoklip od Filipa Renče o chlapecké náklonnosti. A story pokračuje, ne že ne. Po lidovcích přišla epizoda s miliardářem Daliborem Dědkem, i ta ale záhy skončila. Nejlepší nicméně bylo, že na vrcholu celé té legrace STAN vážně uvažoval, že udělá stíhaného Půtu volebním lídrem. Tomu už se v politice říká konzistence.

A že ta STAN fakt nechybí. Gazdík byl snad jediným předsedou politické partaje, který objížděl sjezdy téměř všech stran zprava i zleva a STAN jim nabízel coby „žádanou nevěstu“. Takže se jeho hnutí logicky brzy stalo spíš „prodejnou holkou“, co půjde s každým perspektivním. Možná že i tenhle silný příběh nakonec STAN těsně dostal do Sněmovny i bez zad někoho jiného, svým způsobem to byl majstrštyk. Volba ze soucitu, říká se tomu taky.

Teď už je ale po volbách a i STAN by mohla dojít přinejmenším jedna věc: když máte ve svých řadách hejtmana souzeného za korupci, nemůžete jinou stranu vydírat jejím premiérem trestně stíhaným za podvod. To smrdí. Prostě se musíte rozhodnout, jestli chcete demokracii skutečně zachraňovat, nebo jen zase „kecáte“. Za ten politicky méně korektní výraz se samozřejmě omlouvám, není ale můj.  

    

 

Kouká jako vyvoraná myš, nebo hledí jak žaba z kyšky? Mapy ukazují, jak se napříč ČR liší používání slov

Některá slova patří do nářečí nebo jsou pevně spojená s určitým regionem, třeba šufánek (naběračka) či zapackovat (klopýtnout). Co ale třeba slova jako koukat se, dívat se a hledět – máte pocit, že je jen tak volně zaměňujeme nebo volíme třeba podle formálnosti situace? Ve skutečnosti byla nebo jsou všechna tato slova regionálně vázaná.

Neznamená to sice, že by se v určité oblasti používalo výhradně jen jedno z nich, ale jsou oblasti, ve kterých je znatelná tendence volit některé z nich častěji.

U trojice slov koukat, dívat, hledět je současná situace podobná té původní nářeční. V Čechách i na Moravě se díváme, ale v Čechách se navíc často i koukáme. Na střední a východní Moravě a v části Slezska navíc i hledíme. Rozdíly se zachovávají i v ustálených spojeních kouká jako vyvoraná myš nebo hledí jak žaba z kyšky.

 

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají • Foto https://syd.korpus.cz/

Link

Co děláme, když nás tlačí čas? V severní polovině Čech a také v části Moravy se pospíchá, kdežto v jihozápadní části Čech se častěji chvátá. Na východě Čech se spěchá, což dříve plynule přecházelo ve středomoravské spíchá, které ale dnes slyšíme už jen výjimečně.

V Českém jazykovém atlasu najdeme zaznamenané i další zeměpisné rozdíly u běžně užívaných slov, které však už v dnešní mluvě nejsou tak patrné. Zatímco v severovýchodní polovině Čech a na severní a severozápadní Moravě se říkalo, že je člověk bojácný, v jihozápadní polovině Čech a na jihozápadní a střední Moravě se používalo spíš označení bázlivý.

 

Je bojácný, nebo bázlivý?

Je bojácný, nebo bázlivý? • Foto Český jazykový atlas, Ústav pro jazyk český AV ČR 2012, http://cja.ujc.cas.cz

Link

Člověku bez pokrývky hlavy se říkalo v severovýchodní polovině Čech vlasatý, v jihozápadní prostovlasý. Když se někomu nechtělo pracovat, byl na většině území Čech prostě líný, ale na jižním okraji lenivý a na Moravě lenošný nebo dokonce shnilý (což se používá dodneška).

Porovnání dalších dvojic slov najdete v aplikaci SyD Českého národního korpusu

Další mapy, které ukazují, jak odlišnou mají lidé tendenci používat obecně známá slova naleznete na webu Reflex.cz. 

 

Komunální volby 2018 se blíží. Aktuální informace i zpravodajství o sestavování politických koalic naleznete zde>>>

Blíží se senátní volby. Aktuální informace a zpravodajství naleznete zde>>>

-1