Zoufalec týdne: Tomio Okamura. Komentář Petra Holce

Petr Holec

08. 02. 2019 • 11:00

KOMENTÁŘ PETRA HOLCE Šéf SPD Tomio Okamura měl zase týden! Nejdřív jsme se díky němu dozvěděli, že neumí ani počítat, načež se velký šiřitel fake news nejspíš sám stal obětí fake news. Poté nám taky sdělil, že se SPD v podstatě inspiruje Venezuelou, což je jistě skvělá budoucnost. A nakonec si ještě pobrečel, že ho Václav Moravec už čtyři roky nepozval do České televize, kterou by nejradši zrušil.

Vlastně za to musíme Okamurovi poděkovat, ani z týdenních „politických usnesení“ SPD se totiž o něm nedovíme tolik skutečného. Kouzlo nechtěného, říká se tomu – ale popořadě. Nejdřív Okamura a čísla. Jak každý ví, umí šéf SPD celkem slušně počítat, když posílá vlastní partaji faktury za PR své služby. Moc mu to ale podle všeho nejde při psaní dopisů ministrům. Ministra kultury ČSSD Antonína Staňka se totiž Okamura v milém dopise například optal, jestli Muzeum romské kultury od státu žádá bilion korun.

Prý se to doslechl, jak se Okamurovi často stává. B-i-l-i-o-n korun? To jsou téměř dvě třetiny státního rozpočtu na letošní rok, zatímco samo ministerstvo kultury vládne ročním rozpočtem 14 miliard korun. „Více zdravého rozumu,“ vzkázal Okamurovi ministr Staněk. A když vám to vzkáže zrovna on, můžete vzít jed na to, že máte se zdravým rozumem fakt problém. Okamura měl ale vůbec štěstí na dopisy.

Před pár dny informoval, že SPD dostala dopis, „podle něhož Bezpečnostní informační služba (BIS) usiluje o „destrukci a následný rozpad hnutí SPD jako hlavní vlastenecké síly v ČR“. ANO, BIS nedávno vydala svou výroční zprávu, v té ale určitě SPD nezmiňuje jako „hlavní vlasteneckou sílu ČR“. To spíš jako bandu těžící zručně extrémistická témata, když už. Jestli nevíte, co to znamená, pusťte si nějaký Okamurův videoblog se skandálním odhalením.

Údajná akce BIS na rozvrat SPD nese podle Okamury jméno bývalého šéfa tajné služby Karla Vulterina, což je fakt hodně chabá fantazie i na BIS. „Na základě této skutečnosti předsednictvo rozhodlo předat tento dopis řediteli BIS, řediteli Generální inspekce bezpečnostních sborů (GIBS) a příslušným orgánům Poslanecké sněmovny PČR. Dále s obsahem dopisu seznámíme prezidenta republiky Miloše Zemana,“ napsal Okamura na Facebooku. Odpověď BIS přišla záhy.

„Je to celé nesmysl. Žádný dopis jsme dosud neobdrželi a působí to dojmem, že si z pana předsedy někdo vystřelil,“ sdělil mluvčí BIS Ladislav Šticha. Okamura ale neusnul na vavřínech, jak je jeho zvykem. Na Vlasteneckých novinách, kde tvrdí muziku svými moudrými komenty, vypustil šéf SPD článek s titulkem „Boj o ropu a poklonkování české vlády americkému agresorovi“. Samozřejmě že jde o reakci na uznání předáka venezuelské opozice Juana Guaidóa úřadujícím prezidentem Venezuely českou vládou.

V „politických usneseních“ SPD určitě najdete i lepší vtipy. Na tomhle ale překvapí dvě věci: za prvé, že se Okamura názorově přímo rozešel s prezidentem Milošem Zemanem. A za druhé, že tím prý česká vláda porušila naše „národní zájmy“. Jaké to jsou, to ví jako vždy jen Okamura. Třeba že nedržíme basu s Ruskem, které má podobně „demokraticky“ zvoleného prezidenta, jako se ve Venezuele nechal zvolit stále diktátorštější Nicolás Maduro?

Anebo si to máme vysvětlit tak, že stejně jako venezuelské „demokratické“ volby by vypadala i Okamurova referenda? Trochu pozavíráte politickou konkurenci, trochu umlčíte média kromě Vlasteneckých novin a Nezávislých novin Tomia Okamury a sakra – demokratické vítězství je vaše! A ještě jedna věc na závěr. Ve své poslední ódě na radost z České televize si Okamura postěžoval, že ho „například Václav Moravec již čtyři roky nepozval do svého pořadu, aby lidé nemohli slyšet moje názory“. Ano, tak tomuhle se říká Venezuela!

SDÍLET