Zoufalec týdne: Zaorálek, Chovanec, Birke a spol. (známí též jako ČSSD). Komentář Petra Holce

Je týden po volbách a padají hlavy. Matěj Stropnický, Petr Mach a nakonec i Miroslav Kalousek končí v čele Zelených, Svobodných a TOP 09, které voliči více či méně zmasakrovali. Ironie ale je, že nejvíc zatím drží lídři ČSSD, která ve volbách zažila suverénně největší masakr, když z 20 procent spadla na sedm a uteklo od ní téměř 700 000 voličů. „ČSSD si teď nezaslouží žádné velké otřesy,“ komentuje to místopředseda strany Jan Birke.

Ani se nedivím, že byl Birkeho reflexní oblouk moc dlouhý i na ČSSD, takže ho coby volebního manažera típla ještě před svým výpraskem. Nejde ale jen o volební masakr, ten čas od času stihne každou stranu – své o tom ví i ODS. U ČSSD zarazí neschopnost poučení se z krizového vývoje, jak tomu říkají komunisti. Lubomír Zaorálek i Milan Chovanec se dávno měli osvobodit od funkcí a přihlásit se na pracák jako před rokem Zdeněk Škromach, když ho voliči vyvedli ze Senátu. Místo toho se inspirují TOP 09 a pořád taky nechtějí uhnout.

Prohráli jsme zničujícím způsobem. Vláda s ANO by byla konec ČSSD, říká Dienstbier pro INFO.CZ

„Beru na sebe zodpovědnost za výsledek voleb,“ pohrozil hrdě Zaorálek, když se stal volebním lídrem ČSSD. A ještě přidal: „Volby na podzim chci s ČSSD vyhrát. Nemám obavy v kraji, určitě vyhrajeme.“ Fakt? V Moravskoslezském kraji, kde ji vedl, ČSSD poprvé nevyhrála a skončila až třetí, když ji málem předstihli i Piráti a komunisti. O vítězství mluvil i Chovanec. Oba teď ovšem na zodpovědnost za výsledek nějak zapomněli, když zuby nehty oddalují i „krizový“ sjezd strany. Snad doufají, že se večer před ním delegáti opijí tak, že druhý den zapomenou, že se ČSSD v čele s nimi málem ani nedostala do sněmovny.

Příznačné pro ČSSD je, že ji teď paradoxně začínají ochotně zachraňovat právě ti, které voliči zatratili už předtím – třeba zmíněný Škromach. Ten se v čele partaje zasnil o nějakém českém Kurzovi nebo Macronovi a – voilà – napadl ho bývalý brněnský primátor Roman Onderka. Ten teď prolezl do sněmovny a nejvíc je asi známý tím, že se na vrcholu politické slávy v noci loučil se zahraničními delegacemi slovy „good afternoon“. Je to fakt nadějný moderní kádr, hotový jihomoravský Obama.

Onderka ťal do živého: ČSSD se musí změnit, jinak nepatří do parlamentu. „Dlužíme lidem omluvu.“

ČSSD navíc díky volebnímu debaklu vážně hrozí i to, že skončí jako bezdomovec. Stranu finančně ničí i dluh ve výši 338 milionů korun za někdejší služby zesnulého advokáta Zdeňka Altnera ve sporu o Lidový dům. ČSSD si vzala půjčku, její splácení ale určitě nerozpočtovala na sedmiprocentní volební zisk. Ztráta téměř 700 000 voličů totiž znamená i ztrátu stovek milionů korun, které teď straně nepošle stát za volební hlasy. ČSSD tak možná skončí v garsonce na Žižkově, jíž by mohla převzít od Pirátů, nyní boháčů.

A ještě jedna věc, spíš symbolická. Na webu ČSSD stále visí výsledky hlasování o tom, jestli by „ČR měla mít trestně stíhaného člena vlády“, věc jasně cílená na Andreje Babiše. Výsledek? 52 procent hlasujících si ve středu odpoledne myslelo, že ano. Víc nepotřebujete vědět. ČSSD je v tak hluboké kaši, že proti sobě dokonce bojuje i na vlastním webu! Jak ale říká Birke: není čas na žádné velké otřesy. Hlavně vydržet!

Vlivný poradce ČSSD: Strana je zdevastovaná a nikdo ji neřídí. Chovanec je nebezpečný

SDÍLET
sinfin.digital