Nejlepší aplikace na cestování. Těchto 10 by vám v mobilu nemělo chybět | info.cz

Články odjinud

Aplikace na cesty. Co si stáhnout do mobilu, než vyrazíte na dovolenou

Pokud si kupujete zájezd u cestovní kanceláře, nejspíš se bez nich obejdete. Ale v případě cestování na vlastní pěst vám některé šikovné aplikace v mobilu mohou ušetřit mnoho trápení, hledání a vyptávání se. Podívejte se na náš výběr programů, které budou v chytrém zařízení na cestách neocenitelné.


Mapy a překladače

Základní pomůckou na cesty jsou dvě aplikace od Googlu. Především mapy, které byste si vždy měli v předstihu uložit offline, abyste se pak snadno rozkoukali i bez internetového připojení. Díky GPS se jednoduše zorientujete a podle názvů snadno vyhledáte vše, co potřebujete. V offline módu navíc vidíte i základní hodnocení podniků, tudíž máte lepší představu, kam zajít a čemu se vyhnout.

Při cestách po exotičtějších lokacích se vám podobně bude hodit i Google Translate. Také do něj lze stáhnout offline některé slovníky, díky čemuž si poradíte třeba i ve vietnamských horách, kde místní angličtinou obvykle příliš nevládnou.

Vhod přijde jistě i aplikace XE Currency, přes ní můžete snadno převádět peníze mezi všemi možnými měnami. Funguje i offline, ovšem nejprve si do ní musíte kurzy stáhnout. Její databáze je opravdu robustní, a tak přijde vhod, ať už míříte do USA, na Filipíny či do Thajska.

WiFi

Mnohdy vám však offline režim stačit nebude. Shánět wi-fi v neznámých krajích může být dobrodružný až otravný proces, a tak se hodí aplikace WiFi Map, která nabízí přehled o asi 100 milionech bezdrátových sítí po celém světě (včetně hesel). V bezplatné verzi můžete vyhledávat jen ve vašem okolí, zatímco v placené si lze stáhnout dopředu místa, kam se zrovna chystáte.

Průvodce

Pokud sháníte přehledného průvodce po nějakém městě, stáhněte si Triposo. Jde o aplikaci, která shromažďuje informace a tipy na zajímavosti z veřejných zdrojů jako Wikipedie - a pak je nabízí uceleně na jednom místě. A znovu: pokud si je stáhnete dopředu, nebudete potřebovat připojení v místě vaší cesty. Podobně se dá využít i aplikace TripAdvisoru nebo Google Trips.

Chcete-li se rychle zorientovat, kam si zajít na jídlo či kávu, mějte připravený Foursquare nebo Yelp. Najdou vám místa přesně dle vaší chuti - a ukáží i hodnocení, pozici na mapě či komentáře ostatních uživatelů, podle nichž si snadno zvolíte to, které vám vyhovuje nejlépe.

Praktické jsou i aplikace, které vám pomohou ve chvíli, kdy si nutně potřebujete odskočit. Využít můžete třeba program Sit or Squat, který má (hodnocenou) databázi veřejných toalet. Podobně funguje i Flush.

Doprava

Ošidná bývá, zvlášť v odlehlejších lokalitách, přeprava. Vyznat se v systému místní MHD obvykle zabere nějaký čas, ale i s tím umějí aplikace pomoci. Mezi nejoceňovanější patří Citymapper, která vám poradí nejlepší možné způsoby přesunu z místa A do místa B. Hodit se jistě ale bude i nějaká aplikace na taxislužby. Uber funguje ve všech možných koutech světa, pro jihovýchodní Asii pak existuje velmi podobná a také spolehlivá síť Grab. V obou aplikacích si můžete pohodlně zavolat odvoz z postele, cenu jízdy znáte dopředu - a zpravidla bývá výhodnější než ta, co vám nabízejí na ulici. Specialitou v Kambodži je CamGO, což je podobná aplikace jako Uber či Grab, ovšem ve specifikách země: tedy prostřednictvím tuk tuku.

Na dlouhé chvíle se zase hodí Pocket, aplikace, která vám uloží přednačtené stránky - a vy si je tak můžete číst třeba během dlouhého letu. A mimochodem, když už je řeč o létání, vyplatí se stáhnout aplikace FlightAware, díky níž můžete snadno sledovat informace o letech v reálném čase. A také zkuste programy leteckých společností. Jednak lze přes ně někdy pořídit levnější letenky než přes počítač, jednak se dnes do nich zpravidla dají stáhnout i palubní vstupenky, a tak nemusíte složitě hledat místo, kde byste je vytiskli.

A dál? Některé aplikace má nainstalované takřka každý, tak jen pro připomenutí: hodit se může Messenger, Skype či WhatsApp na spojení s domovem, Instagram na sdílení nejlepších fotografií (či Snapseed na jejich úpravu), Booking či Agoda na hledání ubytování, Skyscanner na přehled o letenkách.

S mobilem vybaveným správnými aplikacemi zkrátka může být vaše cestování o dost jednodušší. Tedy: pokud ho z nadměrného užívání nestihnete předčasně vybít.

Nejlepší aplikace roku najdete zde>>>

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Na dovolenou

Poprvé letadlem Chorvatsko Očkování Cestování po Evropě

Ať už se chystáte procestovat evropské metropole, Chorvatsko nebo jste se rozhodli vyrazit až na druhý konec světa, nemělo by vám uniknout pár dobrých tipů. Poradíme vám jak si sehnat co nejlevnější letenky, jak se vyrovnat s jet lagem nebo jak zažádat o kompenzaci při zpožděném letu. Nezapomněli jsme vám připravit ani rady, které vám pomohou při vyřizování dětských pasů nebo ztrátě dokladů v zahraničí.