Nová Hedvábná stezka: K čemu má sloužit novodobá dopravní tepna? | info.cz

Články odjinud

Nová Hedvábná stezka: K čemu má sloužit novodobá dopravní tepna, která by měla spojit Evropu, Asii a Afriku?

Čínský prezident Si Ťin-pching oznámil svůj ambiciózní plán nové Hedvábné stezky (oficiálně Iniciativa Pásu a cesty, Belt and Road Initiative) v roce 2013 během návštěvy Kazachstánu. O čtyři roky později do něj slíbil investovat 124 miliard dolarů. Nová Hedvábná stezka je klíčovou iniciativou Si Ťin-pchinga v oblasti zahraniční politiky.

Hedvábná stezka by měla zlepšit dopravní propojení mezi Asií, Evropou i Afrikou a tím zlepšit i vzájemnou obchodní a ekonomickou spolupráci. Pro její realizaci bude nutná rozsáhlá obnova infrastruktury v řadě zemí. Má být rozdělena na dvě části, a to na pozemní a námořní koridor. V rámci projektu budou budovány moderní železniční tratě nebo přístavy.

Nebude se jednat o jednu cestu, ale síť mnoha vzájemně propojených euroasijských koridorů. To podle Pekingu zajišťuje funkčnost projektu i v případě změn vlád, válečných konfliktů nebo při ekonomickém otřesu či sporu kvůli clům.

Hedvábná stezka má navázat na tradici několik tisíc kilometrů dlouhé starověké a středověké Hedvábné stezky, kdy síť cest propojovala východní a střední Asii se Středomořím. Mimo jiné po ní bylo z Číny vyváženo hedvábí.

Trasa nové Hedvábné stezky

Projekt obsahuje dvě hlavní obchodní cesty. První po souši kopíruje starověkou Hedvábnou stezku a vede z Číny přes Střední Asii, Írán, Turecko a Rusko do Evropy. Druhá, námořní, má vést přes vody jihovýchodní Asie, Bengálský záliv, Indický oceán k východním břehům Afriky a dále přes Rudé moře, Suezský průplav a Středozemní moře do Evropy. Dílčí koridory pozemní cesty vedou například přes Kazachstán, Rusko Bělorusko a Polsko do Evropy, další přes Mongolsko do Ruska nebo do Pákistánu.

Nová Hedvábná stezkaNová Hedvábná stezkaautor: INFO.CZ

Projekt by se měl přímo dotknout 68 zemí světa, ve kterých žije 4,4 miliardy lidí, a které se na celosvětovém HDP podílejí 40 procenty.

Již od roku 2013 jezdí v rámci projektu železniční spoje mezi Čínou a Evropou. Celkem jich bylo vypraveno několik stovek. Vlaky jezdí například z Hamburku, Madridu nebo Londýna a z ČR vyrazil první přímý nákladní vlak do Číny loni v červenci. Ve vlaku bylo zboží zhruba za pět milionů dolarů. Kontejnery obsahovaly český křišťál, automobilové součástky, pivo a další tradiční výrobky z České republiky i dalších evropských zemí.

Kritika nové Hedvábné stezky

Na financování projektu se podílí kromě čínské vlády také například státní Fond hedvábné stezky nebo různé čínské a rozvojové nadnárodní banky.

Projekt je ale i terčem kritiky. Řada západních států Peking podezírá z toho, že chce prostřednictvím stezky ještě silněji rozšiřovat svou moc. Ekonomové také varují před přílišným zadlužováním chudších zemí zapojených do projektů. Na nedávném summitu zemí Rady pro ekonomickou spolupráci Asie a Tichomoří (APEC) před projektem například varoval americký viceprezident Mike Pence.

Nová Hedvábná stezka a Česká republika

Úzkou spolupráci s Čínou prosazuje především český prezident Miloš Zeman a jeho okolí. Ve své funkci již Čínu čtyřikrát navštívil, v dubnu příštího roku se do země chystá popáté, a to právě na summit o Hedvábné stezce. V listopadu v Šanghaji Zeman řekl, že výstavba Hedvábné stezky bude příležitostí pro české stavební a železniční firmy, protože základem stezky je vysokorychlostní železnice.

 

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Články odjinud