Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Jedete za exotikou? Nezapomeňte na očkování při cestách do zahraničí

Jedete za exotikou? Nezapomeňte na očkování při cestách do zahraničí

Pokud se rozhodnete odcestovat do exotičtějších destinací, jednou z věcí, kterou byste před cestou rozhodně neměli podcenit je očkování. Drtivá většina z nich sice není povinná, ale i tak vám mohou zachránit nebo přinejmenším usnadnit život.

Přibližně tři měsíce před cestou do zahraničí byste měli navštívit centrum cestovní medicíny a s lékařem zkonzultovat jaká očkování jsou na místě. Některá očkování je třeba totiž podstoupit v sérii s několikatýdenním odstupem, což zabere značné množství času.

Očkování do Thajska, Kambodže a dalších exotických zemí

Absence očkování může znamenat nejen významné zdravotní riziko, ale také zkaženou dovolenou. Do některých zemí, jako je například Francouzská Guyana, Benin, Kamerun nebo Senegal, vás například bez očkování proti žluté zimnici ani nepustí. Ke vstupu do takových zemích, potřebujete takzvaný Mezinárodní očkovací průkazVelká část očkování je ale pouze doporučená a vakcinace je tak především na uvážení jednotlivých cestovatelů.

Žlutá zimnice

Absence očkování proti žluté zimnici pro vás může znamenat nejen významné zdravotní riziko, ale také zkaženou dovolenou. Jak už bylo uvedeno výše, do některých zemí, jako je například Francouzská Guyana, Benin, Kamerun nebo Senegal, vás bez něj nepustí. Ke vstupu do takových zemích, potřebujete takzvaný Mezinárodní očkovací průkaz.

Žlutá zimnice je nebezpečné krvácivé onemocnění, které přenášejí komáři. Prvotní příznaky, jako je vysoká horečka, zimnice, únava a zvracení, se dostaví 3 až 6 dnů po štípnutí, po této fází nemoci se část pacientů uzdraví. U ostatních pacientů horečka přetrvává a navíc se přidá žloutenka, krvácení a selhání orgánů.

Hepatitida A a B

Očkování proti obou typům hepatitidy je doporučené do velké části exotických destinací. Očkování hepatitidy typu B se v České republice provádí povinně, pro typ A ale povinné není. Očkování proti hepatitidám je doporučené v drtivě většině exotických zemí. Dodržování zásad osobní hygieny a konzumování nezávadných potravin a vody sice může zamezit styku s virem typu A, proti virům typu B ale funguje pouze očkování.

Tyfus 

Břišní tyfus je život ohrožující onemocnění, které se vyskytuje především v rozvojových zemích Asie, Afriky a Střední a Jižní Ameriky. Částečnou ochranu může poskytnout prevence, tedy konzumace tepelně upravených jídel, případně ovoce a zeleniny, která se dá loupat. Vyhnout byste se měli nebalené vodě a neustále při sobě nosit dezinfekci rukou. Riziko, že uděláte chybu a tyfem se nakazíte je v některých zemích stále vysoké, očkování je tedy na místě.

Cholera

Oproti tyfu se cholerou můžete nakazit jen od člověka, vyskytuje se ale také téměř výhradně jen v rozvojových zemích. Inkubační doba tohoto průjmového onemocnění je dva až pět dní, nemoc sice může proběhnout bez komplikací, když ale nemoc propukne v plné síle, pacient ve velmi krátkém čase vlivem průjmu a zvracení ztratí velké množství tekutin, dochází k dehydrataci, ke svalovým křečím, selháním ledvin a smrti.

Vzteklina a japonská encefalitida

Před cestou do některých zemí vám lékař doporučí očkování proti vzteklině, která je bez velmi včasné pomoci výhradně smrtelná. Před cestou do jihovýchodní Asie byste měli navíc zvážit očkování proti japonské encefalitidě, kterou přenášejí komáří, kterým se daří hlavně v blízkosti stojaté vody, tedy u rýžových polí a v záplavových oblastech.

 

Kouká jako vyvoraná myš, nebo hledí jak žaba z kyšky? Mapy ukazují, jak se napříč ČR liší používání slov

Některá slova patří do nářečí nebo jsou pevně spojená s určitým regionem, třeba šufánek (naběračka) či zapackovat (klopýtnout). Co ale třeba slova jako koukat se, dívat se a hledět – máte pocit, že je jen tak volně zaměňujeme nebo volíme třeba podle formálnosti situace? Ve skutečnosti byla nebo jsou všechna tato slova regionálně vázaná.

Neznamená to sice, že by se v určité oblasti používalo výhradně jen jedno z nich, ale jsou oblasti, ve kterých je znatelná tendence volit některé z nich častěji.

U trojice slov koukat, dívat, hledět je současná situace podobná té původní nářeční. V Čechách i na Moravě se díváme, ale v Čechách se navíc často i koukáme. Na střední a východní Moravě a v části Slezska navíc i hledíme. Rozdíly se zachovávají i v ustálených spojeních kouká jako vyvoraná myš nebo hledí jak žaba z kyšky.

 

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají • Foto https://syd.korpus.cz/

Link

Co děláme, když nás tlačí čas? V severní polovině Čech a také v části Moravy se pospíchá, kdežto v jihozápadní části Čech se častěji chvátá. Na východě Čech se spěchá, což dříve plynule přecházelo ve středomoravské spíchá, které ale dnes slyšíme už jen výjimečně.

V Českém jazykovém atlasu najdeme zaznamenané i další zeměpisné rozdíly u běžně užívaných slov, které však už v dnešní mluvě nejsou tak patrné. Zatímco v severovýchodní polovině Čech a na severní a severozápadní Moravě se říkalo, že je člověk bojácný, v jihozápadní polovině Čech a na jihozápadní a střední Moravě se používalo spíš označení bázlivý.

 

Je bojácný, nebo bázlivý?

Je bojácný, nebo bázlivý? • Foto Český jazykový atlas, Ústav pro jazyk český AV ČR 2012, http://cja.ujc.cas.cz

Link

Člověku bez pokrývky hlavy se říkalo v severovýchodní polovině Čech vlasatý, v jihozápadní prostovlasý. Když se někomu nechtělo pracovat, byl na většině území Čech prostě líný, ale na jižním okraji lenivý a na Moravě lenošný nebo dokonce shnilý (což se používá dodneška).

Porovnání dalších dvojic slov najdete v aplikaci SyD Českého národního korpusu

Další mapy, které ukazují, jak odlišnou mají lidé tendenci používat obecně známá slova naleznete na webu Reflex.cz. 

 

Komunální volby 2018 se blíží. Aktuální informace i zpravodajství o sestavování politických koalic naleznete zde>>>

-1