Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Jedete za exotikou? Nezapomeňte na očkování při cestách do zahraničí

Jedete za exotikou? Nezapomeňte na očkování při cestách do zahraničí

Pokud se rozhodnete odcestovat do exotičtějších destinací, jednou z věcí, kterou byste před cestou rozhodně neměli podcenit je očkování. Drtivá většina z nich sice není povinná, ale i tak vám mohou zachránit nebo přinejmenším usnadnit život.

Přibližně tři měsíce před cestou do zahraničí byste měli navštívit centrum cestovní medicíny a s lékařem zkonzultovat jaká očkování jsou na místě. Některá očkování je třeba totiž podstoupit v sérii s několikatýdenním odstupem, což zabere značné množství času.

Očkování do Thajska, Kambodže a dalších exotických zemí

Absence očkování může znamenat nejen významné zdravotní riziko, ale také zkaženou dovolenou. Do některých zemí, jako je například Francouzská Guyana, Benin, Kamerun nebo Senegal, vás například bez očkování proti žluté zimnici ani nepustí. Ke vstupu do takových zemích, potřebujete takzvaný Mezinárodní očkovací průkazVelká část očkování je ale pouze doporučená a vakcinace je tak především na uvážení jednotlivých cestovatelů.

Žlutá zimnice

Absence očkování proti žluté zimnici pro vás může znamenat nejen významné zdravotní riziko, ale také zkaženou dovolenou. Jak už bylo uvedeno výše, do některých zemí, jako je například Francouzská Guyana, Benin, Kamerun nebo Senegal, vás bez něj nepustí. Ke vstupu do takových zemích, potřebujete takzvaný Mezinárodní očkovací průkaz.

Žlutá zimnice je nebezpečné krvácivé onemocnění, které přenášejí komáři. Prvotní příznaky, jako je vysoká horečka, zimnice, únava a zvracení, se dostaví 3 až 6 dnů po štípnutí, po této fází nemoci se část pacientů uzdraví. U ostatních pacientů horečka přetrvává a navíc se přidá žloutenka, krvácení a selhání orgánů.

Hepatitida A a B

Očkování proti obou typům hepatitidy je doporučené do velké části exotických destinací. Očkování hepatitidy typu B se v České republice provádí povinně, pro typ A ale povinné není. Očkování proti hepatitidám je doporučené v drtivě většině exotických zemí. Dodržování zásad osobní hygieny a konzumování nezávadných potravin a vody sice může zamezit styku s virem typu A, proti virům typu B ale funguje pouze očkování.

Tyfus 

Břišní tyfus je život ohrožující onemocnění, které se vyskytuje především v rozvojových zemích Asie, Afriky a Střední a Jižní Ameriky. Částečnou ochranu může poskytnout prevence, tedy konzumace tepelně upravených jídel, případně ovoce a zeleniny, která se dá loupat. Vyhnout byste se měli nebalené vodě a neustále při sobě nosit dezinfekci rukou. Riziko, že uděláte chybu a tyfem se nakazíte je v některých zemích stále vysoké, očkování je tedy na místě.

Cholera

Oproti tyfu se cholerou můžete nakazit jen od člověka, vyskytuje se ale také téměř výhradně jen v rozvojových zemích. Inkubační doba tohoto průjmového onemocnění je dva až pět dní, nemoc sice může proběhnout bez komplikací, když ale nemoc propukne v plné síle, pacient ve velmi krátkém čase vlivem průjmu a zvracení ztratí velké množství tekutin, dochází k dehydrataci, ke svalovým křečím, selháním ledvin a smrti.

Vzteklina a japonská encefalitida

Před cestou do některých zemí vám lékař doporučí očkování proti vzteklině, která je bez velmi včasné pomoci výhradně smrtelná. Před cestou do jihovýchodní Asie byste měli navíc zvážit očkování proti japonské encefalitidě, kterou přenášejí komáří, kterým se daří hlavně v blízkosti stojaté vody, tedy u rýžových polí a v záplavových oblastech.

 

Na dovolenou

Poprvé letadlem Chorvatsko Očkování Cestování po Evropě

Ať už se chystáte procestovat evropské metropole, Chorvatsko nebo jste se rozhodli vyrazit až na druhý konec světa, nemělo by vám uniknout pár dobrých tipů. Poradíme vám jak si sehnat co nejlevnější letenky, jak se vyrovnat s jet lagem nebo jak zažádat o kompenzaci při zpožděném letu. Nezapomněli jsme vám připravit ani rady, které vám pomohou při vyřizování dětských pasů nebo ztrátě dokladů v zahraničí.

Většinu velkých měst získalo ANO, neovládlo ale Prahu. Významně ztratila ČSSD

Hnutí ANO získalo v letošních komunálních volbách nejvíce velkých měst. Ztratilo ale Prahu, kde vyhrála ODS před Piráty, ANO tam skončilo páté. V Brně, Ostravě a řadě dalších měst však zvítězilo. Významné ztráty zaznamenala sociální demokracie. V celé republice pak tradičně nejvíce zastupitelských křesel získala nejrůznější místní sdružení nezávislých kandidátů. Volební účast se pohybovala mírně nad 47 procenty, což je zhruba o tři procentní body víc než v roce 2014. Vyplývá to z údajů na volebním serveru.

Občanští demokraté sice v Praze vyhráli, ale mohou i tak skončit v opozici. O koalici chtějí totiž další subjekty, jež v hlavním městě uspěly - hnutí Praha Sobě a Spojené síly pro Prahu (TOP 09, STAN a KDU-ČSL) - jednat s Piráty. Do pražského zastupitelstva se poprvé od roku 1990 nedostanou zástupci ČSSD a KSČM. Sociální demokraté nebudou poprvé od roku 1990 ani v zastupitelstvech některých dalších měst, kde dosud měli vliv na chod radnic. Platí to například pro Hradec Králové, Ústí nad Labem a Zlín.

ODS, která v Praze vyhrála komunální volby, získala v 65členném zastupitelstvu 14 mandátů. Druzí Piráti mají 13 mandátů stejně jako třetí Praha Sobě a čtvrtá koalice TOP 09 a STAN. Hnutí ANO, jež mělo v minulém období primátorku, v Praze skončilo na pátém místě. Bude mít 12 křesel.

Volby

V Brně vyhrálo hnutí ANO s 23,03 procenta voličů a v pětapadesátičlenném zastupitelstvu získalo 18 mandátů. Na druhém místě skončila ODS s podporou Svobodných s výsledkem 18,55 procenta, což znamená zisk 14 mandátů. Primátor a lídr ANO Petr Vokřál jednal už s jedničkou ODS Markétou Vaňkovou. Ani jeden spolupráci nevyloučil, ale ani ji nepotvrdil.

V Ostravě vyhrálo ANO s velkým náskokem. Získalo 32,72 procenta hlasů a 21 mandátů v zastupitelstvu, které má 55 členů. Na druhém místě skončilo hnutí Ostravak, volilo ho 11,49 procenta lidí a má sedm mandátů. Ostravský primátor a lídr vítězného hnutí ANO Tomáš Macura už před volbami tvrdil, že by uvítal pokračování nynější koalice s hnutím Ostravak, ODS a lidovci. Dnes ČTK řekl, že to platí.

ANO zvítězilo ve valné většině krajských měst, na prvním místě skončilo také v Plzni, Olomouci, Jihlavě, Hradci Králové, Karlových Varech, Ústí nad Labem, Pardubicích, Českých Budějovicích a Zlíně. V Liberci skončilo ANO druhé, vyhráli tam Starostové pro Liberecký kraj.

Link

Z dalších statutárních měst zvítězila například v Karviné a ve Frýdku-Místku ČSSD. V Třinci vyhrálo sdružení Osobnosti pro Třinec, v Kladně Volba pro Kladno a v Mostě hnutí ProMOST. Občanští demokraté zvítězili v Jablonci nad Nisou, Mladé Boleslavi a Teplicích. ANO vyhrálo v Chomutově, Přerově, Prostějově, Havířově, Děčíně a Opavě.

Drahoš a Čunek se můžou smát, o Senát zápolí ODS s ANO. Rath s Paroubkem propadli>>>

Premiér a předseda ANO Andrej Babiš označil výsledky v krajských a okresních městech za úspěch. ANO podle něj mění Česko k lepšímu. Pražský výsledek předseda ANO a premiér považuje za důsledek toho, jaké bylo působení zástupců hnutí v hlavním městě v uplynulých čtyřech letech. Neočekává, že by výsledek voleb ovlivnil fungování koaliční menšinové vlády ANO a ČSSD.

Podle předsedy ODS Petra Fialy občanští demokraté ve volbách jasně posílili a ukazuje se, že strana jde krok po kroku správným směrem. V příštích volbách do Poslanecké sněmovny by podle něj měla ODS bojovat o směřování Česka proti "levicovému hnutí ANO". Babiš předtím při hodnocení voleb levicovou orientaci svého hnutí odmítl a Fialu kvůli podobným vyjádřením kritizoval.

Link

Předseda ČSSD Jan Hamáček bere výsledek voleb jako signál, že se sociální demokracie už odrazila ode dna, na které dopadla v loňských sněmovních volbách. Úspěchy se dostavily tam, kde je strana konsolidovaná, řekl. Vyzdvihl výsledky v Karviné, Frýdku-Místku či Náchodě, naopak pro velká města chce hledat nová témata, za vhodné považuje dostupné bydlení.

Volby se podle komisí obešly bez větších problémů. V Ústeckém kraji ale policie přijala několik podnětů kvůli podezření z možného pokusu o ovlivnění voleb, všemi se zabývá. Kriminalisté zasahovali ve volebních místnostech v Ústí nad Labem a Bílině na Teplicku, podrobnosti ale zatím policie sdělovat nebude.

Sto třicet mega v hajzlu a Prahu nemáme. Komentář čtěte zde>>>

Po volbách už padají hlavy. Rezignovat se chystá místopředseda ČSSD Foldyna>>>

-1