Očkování do zahraničí: povinná i doporučená vakcinace při cestách do ciziny | info.cz

Články odjinud

Jedete za exotikou? Nezapomeňte na očkování při cestách do zahraničí

Pokud se rozhodnete odcestovat do exotičtějších destinací, jednou z věcí, kterou byste před cestou rozhodně neměli podcenit je očkování. Drtivá většina z nich sice není povinná, ale i tak vám mohou zachránit nebo přinejmenším usnadnit život.

Přibližně tři měsíce před cestou do zahraničí byste měli navštívit centrum cestovní medicíny a s lékařem zkonzultovat jaká očkování jsou na místě. Některá očkování je třeba totiž podstoupit v sérii s několikatýdenním odstupem, což zabere značné množství času.

Očkování do Thajska, Kambodže a dalších exotických zemí

Absence očkování může znamenat nejen významné zdravotní riziko, ale také zkaženou dovolenou. Do některých zemí, jako je například Francouzská Guyana, Benin, Kamerun nebo Senegal, vás například bez očkování proti žluté zimnici ani nepustí. Ke vstupu do takových zemích, potřebujete takzvaný Mezinárodní očkovací průkazVelká část očkování je ale pouze doporučená a vakcinace je tak především na uvážení jednotlivých cestovatelů.

Žlutá zimnice

Absence očkování proti žluté zimnici pro vás může znamenat nejen významné zdravotní riziko, ale také zkaženou dovolenou. Jak už bylo uvedeno výše, do některých zemí, jako je například Francouzská Guyana, Benin, Kamerun nebo Senegal, vás bez něj nepustí. Ke vstupu do takových zemích, potřebujete takzvaný Mezinárodní očkovací průkaz.

Žlutá zimnice je nebezpečné krvácivé onemocnění, které přenášejí komáři. Prvotní příznaky, jako je vysoká horečka, zimnice, únava a zvracení, se dostaví 3 až 6 dnů po štípnutí, po této fází nemoci se část pacientů uzdraví. U ostatních pacientů horečka přetrvává a navíc se přidá žloutenka, krvácení a selhání orgánů.

Hepatitida A a B

Očkování proti obou typům hepatitidy je doporučené do velké části exotických destinací. Očkování hepatitidy typu B se v České republice provádí povinně, pro typ A ale povinné není. Očkování proti hepatitidám je doporučené v drtivě většině exotických zemí. Dodržování zásad osobní hygieny a konzumování nezávadných potravin a vody sice může zamezit styku s virem typu A, proti virům typu B ale funguje pouze očkování.

Tyfus 

Břišní tyfus je život ohrožující onemocnění, které se vyskytuje především v rozvojových zemích Asie, Afriky a Střední a Jižní Ameriky. Částečnou ochranu může poskytnout prevence, tedy konzumace tepelně upravených jídel, případně ovoce a zeleniny, která se dá loupat. Vyhnout byste se měli nebalené vodě a neustále při sobě nosit dezinfekci rukou. Riziko, že uděláte chybu a tyfem se nakazíte je v některých zemích stále vysoké, očkování je tedy na místě.

Cholera

Oproti tyfu se cholerou můžete nakazit jen od člověka, vyskytuje se ale také téměř výhradně jen v rozvojových zemích. Inkubační doba tohoto průjmového onemocnění je dva až pět dní, nemoc sice může proběhnout bez komplikací, když ale nemoc propukne v plné síle, pacient ve velmi krátkém čase vlivem průjmu a zvracení ztratí velké množství tekutin, dochází k dehydrataci, ke svalovým křečím, selháním ledvin a smrti.

Vzteklina a japonská encefalitida

Před cestou do některých zemí vám lékař doporučí očkování proti vzteklině, která je bez velmi včasné pomoci výhradně smrtelná. Před cestou do jihovýchodní Asie byste měli navíc zvážit očkování proti japonské encefalitidě, kterou přenášejí komáří, kterým se daří hlavně v blízkosti stojaté vody, tedy u rýžových polí a v záplavových oblastech.

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Na dovolenou

Poprvé letadlem Chorvatsko Očkování Cestování po Evropě

Ať už se chystáte procestovat evropské metropole, Chorvatsko nebo jste se rozhodli vyrazit až na druhý konec světa, nemělo by vám uniknout pár dobrých tipů. Poradíme vám jak si sehnat co nejlevnější letenky, jak se vyrovnat s jet lagem nebo jak zažádat o kompenzaci při zpožděném letu. Nezapomněli jsme vám připravit ani rady, které vám pomohou při vyřizování dětských pasů nebo ztrátě dokladů v zahraničí.