Volby 2018 | Ostrava: Kandidáti na primátora v komunálních volbách 2018 | info.cz

Články odjinud

Hasič, ředitelka školy i asistenti poslanců. Toto jsou kandidáti na post ostravského primátora

Nové vedení města budou při komunálních volbách 5. a 6. října vybírat také v Ostravě. Toto jsou kandidáti, kteří by rádi vedli třetí největší město Česka.

Jiří Jureček (STAN)

STAN tak jako jinde sází na zkušené starosty, jejich kampaň je striktně decentralizovaná, de facto si ji řídí politici na místní úrovni sami. Lídrem jejich kandidátky je starosta městského obvodu Hošťálkovice Jiří Jureček, jeho hlavním cílem je přispět k lepší a efektivnější spolupráci jednotlivých městských obvodů.

Martin Juroška (KSČM)

Komunisté jsou na tom sice o něco lépe než lidovci, avšak i oni se potýkají – podobně jako sociální demokraté – se setrvalým úbytkem voličů. V levicové baště je před čtyřmi lety volilo jen o něco více než třináct procent voličů. Na rozdíl od jiných regionů je ale potřeba zdůraznit, že v Ostravě vede komunisty do voleb relativně mladý a progresivní zastupitel a vysokoškolský pedagog Martin Juroška, který se v roce 2012 ucházel také o post předsedy KSČM. 

Václav Kubín (SPD)

Lídr ostravské SPD Václav Kubín pracuje jako asistent poslance Lubomíra Volného, o kterém je z veřejně dostupných zdrojů známe, že vydělává na byznysu s chudobou. Kubín se neuchází o hlasy pouze v komunálních volbách, za SPD kandiduje také v senátních volbách.

Tomáš Macura (Hnutí ANO)

Zatímco v Praze a v Brně nemá hnutí ANO nic jisté, v Ostravě je jednoznačným favoritem voleb. Jeho lídr a stávající primátor Tomáš Macura tak s největší pravděpodobností bude moct po volbách pokračovat v započaté práci. A protože si v rozhovoru pro INFO.CZ pochvaloval spolupráci s pravicí, je také dost pravděpodobné, že po volbách vznikne nějaká variace na aktuální koaliční formaci.

Zdeněk Nytra (ODS)

Zatímco dříve občanští demokraté v Ostravě vyhrávali volby, před čtyřmi lety už se museli spokojit s těsným místem v zastupitelstvu. Volilo je necelých šest procent voličů. Letos je má na výsluní vrátit senátor a profesionální hasič Zdeněk Nytra, který v rozhovoru prozradil, že chce – podobně jako lidovci – získat nejméně deset procent hlasů. Avšak zatímco KDU-ČSL bude tuto hranici atakovat nejspíš jen těžko, pro občanské demokraty by to měla být relativně hračka. Podle posledních čísel Medianu a Kantar TNS disponuje ODS potenciálem 20,5 procent hlasů.

Zbyněk Pražák (KDU-ČSL)

Lidovci jsou sice v končícím volebním období součástí koalice, přesto nemají ve volbách nic jisté. Při minulých volbách brali lehce přes šest procent hlasů. Náměstek primátora Zbyněk Pražák, který lidovce letos v Ostravě do voleb vede, je nicméně ambiciózní. Podle něj by lidovci měli získat více než deset procent hlasů. Otázka je, zda má křesťansko-demokratická formace na severní Moravě kde brát hlasy: v roce 2010 je tady volilo jen 3,87 procent voličů, o čtyři roky dříve obdrželi 5,71 procent hlasů a v roce 2002 to bylo 7,27 procent. Jinak řečeno: lidovci se tady dlouhodobě potýkají s nízkou podporou, nad deset procent se za posledních let ani jednou
nedostali.

Libuše Přikrylová (LEČO - lepší a čistá Ostrava)

LEČO je uskupení, o kterém se mimo Ostravu moc neví. Pokud se člověk i jen zběžně podívá na jejich prezentaci, neubrání se dojmu, že jde o recesistické sdružení. Voliče totiž láká na sliby, které jsou prakticky nerealizovatelné. Například: zavedeme čtyřdenní pracovní týden; uspořádáme v Ostravě olympiádu, byt pro každého zdarma, postavíme metro v Ostravě. Nechme se překvapit, s čím toto uskupení, pokud uspěje, přijde po volbách. Nyní postačí konstatování, že je do voleb vede ředitelka základní školy Provaznická v Ostravě-Hrabůvce Libuše Přikrylová, která o sobě tvrdí, že se nebojí velkých výzev.

Lukáš Semerák (Ostravak)

Hnutí Ostravak o sobě tvrdí, že vzniklo jako iniciativa občanů s cílem reagovat na dlouholeté neutěšené vládnutí koalice ČSSD a ODS na ostravské radnici. „Tyto strany vytvořily propletený systém klientelistických vztahů, který zastíral informace o hospodaření města,“ tvrdí zástupci hnutí, které v minulých volbách obdrželo přes
třináct procent hlasů. Do voleb jdou s lídrem Lukášem Semerákem, který je současným radním pro dopravu a zastupitelem Moravské Ostravy a Přívozu.

Jiří Srba (ČSSD)

Sociální demokraté v minulých volbách v roce 2014 obdrželi poprvé od roku 1994 méně než dvacet procent hlasů, konkrétně je volilo 16,21 procent hlasů. Ostravská ČSSD je dlouhodobě v krizi, je obtěžkána skandály, prošla přeregistrací. Nejspíš na tom nic nezmění ani exnáměstek ostravského primátora, stávající zastupitel a také zástupce ředitele základní školy Jiří Srba.

David Witosz (Piráti)

Černým koněm letošních komunálních voleb jsou nejen v Ostravě Piráti. Pokud v moravskoslezské metropoli uspějí, bude to jejich premiéra, dosud zde žádného zastupitele neměli. Do voleb je vede geodet a asistent poslance Ondřeje Polanského David Witosz. S ohledem na pravděpodobné rozložení sil lze odhadovat, že se Piráti uchýlí po volbách do opozice. 

Kompletní seznam ostravských kandidátů naleznete zde>>>

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Volby do Evropského parlamentu 2019

Volby do Evropského parlamentu se uskuteční 24. a 25. května 2019. Češi budou vybírat celkem 21 nových poslanců. Volí se poměrným systémem, to znamená, že strana musí získat minimálně 5 % hlasů, aby měla nárok na křeslo v parlamentu. I těchto voleb je možné se zúčastnit mimo místo trvalého bydliště na voličský průkaz, nelze ovšem odvolit v zahraničí.

Jak volit Kandidáti Seznam europoslanců Průzkumy Voličský průkaz Jak se stát členem volební komise Jak vypadá europarlament Historie voleb do EP

Články odjinud