Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Co vidět v Paříži: Projděte se po Montmartru a předběhněte frontu před Louvrem

Co vidět v Paříži: Projděte se po Montmartru a předběhněte frontu před Louvrem

Paříž zcela jista paří k městům, které by chtěl vidět téměř každý, někteří možná i několikrát. Město nad Seinou vám nabídne nejen bohatou historii, kouzelné scenérie, ale také nespočet restaurací, kde můžete beztrestně hřešit.

Vítězný oblouk a Champs-Élysées

Vítězný oblouk paří k dominantám Paříže, spolu s Elysejskými poli patří k místům, která byste rozhodně neměli při svojí návštěvě opomenout. Oblouk nechal v první polovině 19. století postavit Napoleon Bonaparte na počest svého vítězství u Slavkova.

Vy můžete obdivovat jeho krásu nejen zvenčí, ale také zevnitř a rozhodně by vám neměl uniknout pohled z jeho střechy, který je doslova dech beroucí. Od oblouku se totiž rozbíhá hned 12 bulvárů, včetně toho nejznámějšího Champs-Élysées, který je bezesporu jednou z nejznámějších ulic světa.

Katedrála Notre-Dame

Vaše kroky povedou zcela jistě i ke katedrále Notre-Dame, která je často označovaná jako srdce Paříže. Románsko-gotická památka zasvěcená Panně Marii vyrostla na východě ostrova Île de la Cité mezi lety 1163 a 1345 a dnes si ji každý rok přijde prohlédnout na 10 milionů lidí. O vstupné si starost dělat nemusíte, je totiž zdarma. Je ale dobré mít na paměti, že katedrála nemusí být kvůli svátkům a jiným důležitým událostem přístupná, dovnitř vás nepustí ani s objemnějším zavazadlem.

Plavba po Seině

Chození už máte dost a chtěli byste zažít něco nevšedního? Můžete se nechat svést lodí přímo po Seině. Vplout můžete dokonce až po setmění, takže si budete moci vychutnat pohled na osvětlený Louvre, katedrálu Notre-Dame, Národní knihovnu nebo Eiffelovu věž. Využít můžete komerční lodě, kde za více než hodinu plynulé plavby s výkladem zaplatíte kolem 10 eur. Nasednout můžete ale i na takzvaný Bateaubus, který během cesty zastaví na devíti místech.

Eiffelova věž

Ikonická stavba se v prvních letech stala Pařížanům trnem v oku, dnes už si ale svět toto město bez Eifellovy věže neumí představit. Navštívit ji můžete denně, otevírací doba se ale v sezóně mírně mění, v létě se pokladny otevírají v 9 hodin ráno, poslední návštěvníci pak musí stavbu opustit do půlnoci.

Na jednotlivé vyhlídky se můžete dostat hned dvěma způsoby, ti, kterým schody nedělají dobře, si mohou vystát poměrně dlouhou frontu a vyjet do nižších pater výtahem. Ti ostatní mohou jít pěšky a ušetřit nejen finance, ale i čas. Pokud se ale chcete dostat až na samý vrchol, nemáte na výběr, do třetího patra se totiž dostanete jen výtahem. Počítejte ale také s tím, že čas strávený ve frontě na vstupenky není ten jediný, který ztratíte, budete totiž čekat i na výtahy. Proto je dobré si alespoň jednu z front ušetřit a vystupenky si koupit přes internet

Louvre

Dalším z pařížských lákadel je světoznámé muzeum umění Louvre, ve kterém je k vidění na 35 tisíc exponátů. Bývalé sídlo francouzských králů ročně hostí až 8 milionů lidí, kteří touží vidět umění starých Egypťanů, antické sochy nebo díla Raffaela Santiho, Caravaggia, da Vinciho nebo Velázqueze. Jestliže toužíte po tom samém, připravte se na poměrně dlouhou frontu, samotný vstup do galerie vás přijde na 15 eur, pokud si ale koupíte lístek na internetu a připlatíte si dvě eura, můžete frontu přeskočit.

Procházka po Montmartru

K Paříži patří bezpochyby i ležérní životní styl, neměli byste tedy rozhodně vynechat ani bezděčnou procházku, při které objevíte zapadlou kavárnu nebo vinárnu, ve které nepotkáte ani jednoho turistu. Montmartre je pro večerní potulování jako stvořený, město máte jako na dlani a za zády slavnou baziliku Sacré-Coeur.

 

Na dovolenou

Poprvé letadlem Chorvatsko Očkování Cestování po Evropě

Ať už se chystáte procestovat evropské metropole, Chorvatsko nebo jste se rozhodli vyrazit až na druhý konec světa, nemělo by vám uniknout pár dobrých tipů. Poradíme vám jak si sehnat co nejlevnější letenky, jak se vyrovnat s jet lagem nebo jak zažádat o kompenzaci při zpožděném letu. Nezapomněli jsme vám připravit ani rady, které vám pomohou při vyřizování dětských pasů nebo ztrátě dokladů v zahraničí.

Většinu velkých měst získalo ANO, neovládlo ale Prahu. Významně ztratila ČSSD

Hnutí ANO získalo v letošních komunálních volbách nejvíce velkých měst. Ztratilo ale Prahu, kde vyhrála ODS před Piráty, ANO tam skončilo páté. V Brně, Ostravě a řadě dalších měst však zvítězilo. Významné ztráty zaznamenala sociální demokracie. V celé republice pak tradičně nejvíce zastupitelských křesel získala nejrůznější místní sdružení nezávislých kandidátů. Volební účast se pohybovala mírně nad 47 procenty, což je zhruba o tři procentní body víc než v roce 2014. Vyplývá to z údajů na volebním serveru.

Občanští demokraté sice v Praze vyhráli, ale mohou i tak skončit v opozici. O koalici chtějí totiž další subjekty, jež v hlavním městě uspěly - hnutí Praha Sobě a Spojené síly pro Prahu (TOP 09, STAN a KDU-ČSL) - jednat s Piráty. Do pražského zastupitelstva se poprvé od roku 1990 nedostanou zástupci ČSSD a KSČM. Sociální demokraté nebudou poprvé od roku 1990 ani v zastupitelstvech některých dalších měst, kde dosud měli vliv na chod radnic. Platí to například pro Hradec Králové, Ústí nad Labem a Zlín.

ODS, která v Praze vyhrála komunální volby, získala v 65členném zastupitelstvu 14 mandátů. Druzí Piráti mají 13 mandátů stejně jako třetí Praha Sobě a čtvrtá koalice TOP 09 a STAN. Hnutí ANO, jež mělo v minulém období primátorku, v Praze skončilo na pátém místě. Bude mít 12 křesel.

Volby

V Brně vyhrálo hnutí ANO s 23,03 procenta voličů a v pětapadesátičlenném zastupitelstvu získalo 18 mandátů. Na druhém místě skončila ODS s podporou Svobodných s výsledkem 18,55 procenta, což znamená zisk 14 mandátů. Primátor a lídr ANO Petr Vokřál jednal už s jedničkou ODS Markétou Vaňkovou. Ani jeden spolupráci nevyloučil, ale ani ji nepotvrdil.

V Ostravě vyhrálo ANO s velkým náskokem. Získalo 32,72 procenta hlasů a 21 mandátů v zastupitelstvu, které má 55 členů. Na druhém místě skončilo hnutí Ostravak, volilo ho 11,49 procenta lidí a má sedm mandátů. Ostravský primátor a lídr vítězného hnutí ANO Tomáš Macura už před volbami tvrdil, že by uvítal pokračování nynější koalice s hnutím Ostravak, ODS a lidovci. Dnes ČTK řekl, že to platí.

ANO zvítězilo ve valné většině krajských měst, na prvním místě skončilo také v Plzni, Olomouci, Jihlavě, Hradci Králové, Karlových Varech, Ústí nad Labem, Pardubicích, Českých Budějovicích a Zlíně. V Liberci skončilo ANO druhé, vyhráli tam Starostové pro Liberecký kraj.

Link

Z dalších statutárních měst zvítězila například v Karviné a ve Frýdku-Místku ČSSD. V Třinci vyhrálo sdružení Osobnosti pro Třinec, v Kladně Volba pro Kladno a v Mostě hnutí ProMOST. Občanští demokraté zvítězili v Jablonci nad Nisou, Mladé Boleslavi a Teplicích. ANO vyhrálo v Chomutově, Přerově, Prostějově, Havířově, Děčíně a Opavě.

Drahoš a Čunek se můžou smát, o Senát zápolí ODS s ANO. Rath s Paroubkem propadli>>>

Premiér a předseda ANO Andrej Babiš označil výsledky v krajských a okresních městech za úspěch. ANO podle něj mění Česko k lepšímu. Pražský výsledek předseda ANO a premiér považuje za důsledek toho, jaké bylo působení zástupců hnutí v hlavním městě v uplynulých čtyřech letech. Neočekává, že by výsledek voleb ovlivnil fungování koaliční menšinové vlády ANO a ČSSD.

Podle předsedy ODS Petra Fialy občanští demokraté ve volbách jasně posílili a ukazuje se, že strana jde krok po kroku správným směrem. V příštích volbách do Poslanecké sněmovny by podle něj měla ODS bojovat o směřování Česka proti "levicovému hnutí ANO". Babiš předtím při hodnocení voleb levicovou orientaci svého hnutí odmítl a Fialu kvůli podobným vyjádřením kritizoval.

Link

Předseda ČSSD Jan Hamáček bere výsledek voleb jako signál, že se sociální demokracie už odrazila ode dna, na které dopadla v loňských sněmovních volbách. Úspěchy se dostavily tam, kde je strana konsolidovaná, řekl. Vyzdvihl výsledky v Karviné, Frýdku-Místku či Náchodě, naopak pro velká města chce hledat nová témata, za vhodné považuje dostupné bydlení.

Volby se podle komisí obešly bez větších problémů. V Ústeckém kraji ale policie přijala několik podnětů kvůli podezření z možného pokusu o ovlivnění voleb, všemi se zabývá. Kriminalisté zasahovali ve volebních místnostech v Ústí nad Labem a Bílině na Teplicku, podrobnosti ale zatím policie sdělovat nebude.

Sto třicet mega v hajzlu a Prahu nemáme. Komentář čtěte zde>>>

Po volbách už padají hlavy. Rezignovat se chystá místopředseda ČSSD Foldyna>>>

-1