Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Co vidět v Paříži: Projděte se po Montmartru a předběhněte frontu před Louvrem

Co vidět v Paříži: Projděte se po Montmartru a předběhněte frontu před Louvrem

Paříž zcela jista paří k městům, které by chtěl vidět téměř každý, někteří možná i několikrát. Město nad Seinou vám nabídne nejen bohatou historii, kouzelné scenérie, ale také nespočet restaurací, kde můžete beztrestně hřešit.

Vítězný oblouk a Champs-Élysées

Vítězný oblouk paří k dominantám Paříže, spolu s Elysejskými poli patří k místům, která byste rozhodně neměli při svojí návštěvě opomenout. Oblouk nechal v první polovině 19. století postavit Napoleon Bonaparte na počest svého vítězství u Slavkova.

Vy můžete obdivovat jeho krásu nejen zvenčí, ale také zevnitř a rozhodně by vám neměl uniknout pohled z jeho střechy, který je doslova dech beroucí. Od oblouku se totiž rozbíhá hned 12 bulvárů, včetně toho nejznámějšího Champs-Élysées, který je bezesporu jednou z nejznámějších ulic světa.

Katedrála Notre-Dame

Vaše kroky povedou zcela jistě i ke katedrále Notre-Dame, která je často označovaná jako srdce Paříže. Románsko-gotická památka zasvěcená Panně Marii vyrostla na východě ostrova Île de la Cité mezi lety 1163 a 1345 a dnes si ji každý rok přijde prohlédnout na 10 milionů lidí. O vstupné si starost dělat nemusíte, je totiž zdarma. Je ale dobré mít na paměti, že katedrála nemusí být kvůli svátkům a jiným důležitým událostem přístupná, dovnitř vás nepustí ani s objemnějším zavazadlem.

Plavba po Seině

Chození už máte dost a chtěli byste zažít něco nevšedního? Můžete se nechat svést lodí přímo po Seině. Vplout můžete dokonce až po setmění, takže si budete moci vychutnat pohled na osvětlený Louvre, katedrálu Notre-Dame, Národní knihovnu nebo Eiffelovu věž. Využít můžete komerční lodě, kde za více než hodinu plynulé plavby s výkladem zaplatíte kolem 10 eur. Nasednout můžete ale i na takzvaný Bateaubus, který během cesty zastaví na devíti místech.

Eiffelova věž

Ikonická stavba se v prvních letech stala Pařížanům trnem v oku, dnes už si ale svět toto město bez Eifellovy věže neumí představit. Navštívit ji můžete denně, otevírací doba se ale v sezóně mírně mění, v létě se pokladny otevírají v 9 hodin ráno, poslední návštěvníci pak musí stavbu opustit do půlnoci.

Na jednotlivé vyhlídky se můžete dostat hned dvěma způsoby, ti, kterým schody nedělají dobře, si mohou vystát poměrně dlouhou frontu a vyjet do nižších pater výtahem. Ti ostatní mohou jít pěšky a ušetřit nejen finance, ale i čas. Pokud se ale chcete dostat až na samý vrchol, nemáte na výběr, do třetího patra se totiž dostanete jen výtahem. Počítejte ale také s tím, že čas strávený ve frontě na vstupenky není ten jediný, který ztratíte, budete totiž čekat i na výtahy. Proto je dobré si alespoň jednu z front ušetřit a vystupenky si koupit přes internet

Louvre

Dalším z pařížských lákadel je světoznámé muzeum umění Louvre, ve kterém je k vidění na 35 tisíc exponátů. Bývalé sídlo francouzských králů ročně hostí až 8 milionů lidí, kteří touží vidět umění starých Egypťanů, antické sochy nebo díla Raffaela Santiho, Caravaggia, da Vinciho nebo Velázqueze. Jestliže toužíte po tom samém, připravte se na poměrně dlouhou frontu, samotný vstup do galerie vás přijde na 15 eur, pokud si ale koupíte lístek na internetu a připlatíte si dvě eura, můžete frontu přeskočit.

Procházka po Montmartru

K Paříži patří bezpochyby i ležérní životní styl, neměli byste tedy rozhodně vynechat ani bezděčnou procházku, při které objevíte zapadlou kavárnu nebo vinárnu, ve které nepotkáte ani jednoho turistu. Montmartre je pro večerní potulování jako stvořený, město máte jako na dlani a za zády slavnou baziliku Sacré-Coeur.

 

Kouká jako vyvoraná myš, nebo hledí jak žaba z kyšky? Mapy ukazují, jak se napříč ČR liší používání slov

Některá slova patří do nářečí nebo jsou pevně spojená s určitým regionem, třeba šufánek (naběračka) či zapackovat (klopýtnout). Co ale třeba slova jako koukat se, dívat se a hledět – máte pocit, že je jen tak volně zaměňujeme nebo volíme třeba podle formálnosti situace? Ve skutečnosti byla nebo jsou všechna tato slova regionálně vázaná.

Neznamená to sice, že by se v určité oblasti používalo výhradně jen jedno z nich, ale jsou oblasti, ve kterých je znatelná tendence volit některé z nich častěji.

U trojice slov koukat, dívat, hledět je současná situace podobná té původní nářeční. V Čechách i na Moravě se díváme, ale v Čechách se navíc často i koukáme. Na střední a východní Moravě a v části Slezska navíc i hledíme. Rozdíly se zachovávají i v ustálených spojeních kouká jako vyvoraná myš nebo hledí jak žaba z kyšky.

 

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají • Foto https://syd.korpus.cz/

Link

Co děláme, když nás tlačí čas? V severní polovině Čech a také v části Moravy se pospíchá, kdežto v jihozápadní části Čech se častěji chvátá. Na východě Čech se spěchá, což dříve plynule přecházelo ve středomoravské spíchá, které ale dnes slyšíme už jen výjimečně.

V Českém jazykovém atlasu najdeme zaznamenané i další zeměpisné rozdíly u běžně užívaných slov, které však už v dnešní mluvě nejsou tak patrné. Zatímco v severovýchodní polovině Čech a na severní a severozápadní Moravě se říkalo, že je člověk bojácný, v jihozápadní polovině Čech a na jihozápadní a střední Moravě se používalo spíš označení bázlivý.

 

Je bojácný, nebo bázlivý?

Je bojácný, nebo bázlivý? • Foto Český jazykový atlas, Ústav pro jazyk český AV ČR 2012, http://cja.ujc.cas.cz

Link

Člověku bez pokrývky hlavy se říkalo v severovýchodní polovině Čech vlasatý, v jihozápadní prostovlasý. Když se někomu nechtělo pracovat, byl na většině území Čech prostě líný, ale na jižním okraji lenivý a na Moravě lenošný nebo dokonce shnilý (což se používá dodneška).

Porovnání dalších dvojic slov najdete v aplikaci SyD Českého národního korpusu

Další mapy, které ukazují, jak odlišnou mají lidé tendenci používat obecně známá slova naleznete na webu Reflex.cz. 

 

Komunální volby 2018 se blíží. Aktuální informace i zpravodajství o sestavování politických koalic naleznete zde>>>

Blíží se senátní volby. Aktuální informace a zpravodajství naleznete zde>>>

-1