Stabilní firma zaměstnance přitahuje, říká ředitel strategického náboru Czechoslovak Group Milan Matoušek

Pokud budete chtít pracovat pro holding Czechoslovak Group, musíte projít pohovorem s šéfem strategického náboru, který tvrdí, že v posledních letech je pro něj nejdůležitější najít na klíčové pozice takové lidi, kteří kromě požadované kvalifikace zapadnou do firemní kultury. Jak personální nábor ovlivnila současná covidová epidemie? A jak složité je najít dobrého zaměstnance? I na to odpovídal ředitel strategického náboru CSG Milan Matoušek.

Jak vypadá práce ředitele strategického náboru pro dynamicky se rozvíjející holding, jakým je Czechoslovak Group?

Má role se rozvíjí podobně dynamicky, vlastně souběžně s celou skupinou. Úměrně růstu skupiny rostou i nároky například na to, abychom na klíčové pozice vybírali takové kolegy a kolegyně, kteří mají pro výkon dané role nejen požadovanou kvalifikaci, ale aby především zapadli do naší firemní kultury. Proto také všem kandidátům transparentně prezentujeme, co je u nás čeká, jaké jsou naše firemní hodnoty, a především jaká budou naše očekávání.  

Na pozici ředitele strategického náboru jste téměř tři roky. V předchozí kariéře jste se také pohyboval převážně v náboru, založil jste a řídil personální agenturu a máte dlouholeté zkušenosti i s řízením interního HR investičního holdingu. V čem především je vaše současná práce specifická?

Samotná práce je na obou stranách ve své podstatě stejná. Pokud pracujete v oddělení náboru uvnitř firmy, tak vaší velkou výhodou je detailní znalost vašeho klienta, znáte jeho konkrétní a mnohdy individuální potřeby. Díky této znalosti můžete najít toho nejvhodnějšího kandidáta. Jednoduše řečeno, víte mnohem lépe než agentura, jaké typy manažerů musíte pro firmu najít. Jinak jak agentury, tak i my ve firmách používáme k vyhledávání potenciálních zaměstnanců podobné nástroje. Podle mého osobního názoru, kdo chce být v této branži úspěšný, musí být především proaktivní. Musí sám vyhledávat a oslovovat nové talenty. A to můžete dělat jak ve firmě, tak i v agentuře. 

Na jaké typy pozic vyhledáváte nové zaměstnance nejčastěji? Předpokládám, že půjde především o ředitele firem v CSG a vyšší management…

Máte pravdu. Pozice, které hledáme nejčastěji, jsou manažerské, ale poměrně často nabíráme i různé specialisty. Naší velkou výhodou je, že máme výborný přehled o dění v celé skupině. To nám umožňuje pružně pracovat také s interními zdroji a talenty. Nemusíme tedy hledat pouze na trhu práce. Samozřejmě disponujeme obsáhlou interní databází kandidátů i poolem aktivních krizových / interim manažerů, ze kterých můžeme ve chvíli, kdy je potřeba, vybírat.

Využíváte také služeb personálních agentur?

Téměř vůbec. Jak už jsem zmínil, agentury nám nemají většinou co nabídnout. Navíc my už máme poměrně velký přehled o trhu práce, používáme stejné nástroje, tak si většinu náborů můžeme udělat sami. S agenturami spolupracujeme jen v ojedinělých případech, třeba když máme nedostatek interních kapacit.

Jak se proměnila situace na trhu práce v souvislosti s pandemií covid-19?

Na jaře, při první vlně jsme nepocítili skoro žádnou změnu. Teď na podzim je situace podstatně jiná a lze se na ni dívat ze dvou úhlů pohledu. Pro mě jako pro náboráře je potěšující, že se zvýšily počty reakcí na naše oslovení, a to i z vrcholových pozic. Kandidáti jsou kvůli nejistotě mnohem více otevření diskutovat o potenciálních nových výzvách. Na druhou stranu někteří kandidáti se právě kvůli nejistotě na trhu bojí udělat jakýkoliv krok, který by vedl ke změně zaměstnání. Takových lidí je ale menšina. Celkově musím říct, že zájem, který cítím v posledních měsících o zaměstnání u nás ve skupině, mě mile překvapil. Ovšem když se na to podíváte optikou lidí, kteří hledají perspektivní zaměstnání, tak není divu, že Czechoslovak Group lidi přitahuje. Z mých dlouholetých zkušeností můžu potvrdit, že pro zaměstnance je důležitá stabilita firmy, pro kterou pracují nebo chtějí pracovat. A naše skupina vykazuje i v době pandemie velice stabilní hospodářské výsledky.

Proměnili se nějak také uchazeči ve svých požadavcích?

Nechci generalizovat, ale už se mi párkrát stalo, že někteří špičkoví manažeři, se kterými jsem léta v kontaktu, se ozvali a jsou ochotni začít jednat i o pracovních podmínkách, které by ještě nedávno vůbec neakceptovali. Myslím, že se trh práce vrací do takové reálnější podoby. Prostě máme větší výběr kandidátů, kteří jsou ochotni jednat o reálných podmínkách svého nástupu.  

Jak vidíte situaci na trhu práce v blízké budoucnosti?

V dnešní době, která je ovlivněna nepředvídatelným virem, je opravdu složité něco předvídat. Ale pokud bych měl predikovat vývoj pracovního trhu pro nejbližších pár měsíců, tak bych řekl, že nábor manažerských pozic zažije po letech určitého napětí lehké uvolnění. Především co se týká očekávání a požadavků na manažerských pozicích. Jak bude situace vypadat v případě, že budou pokračovat další lockdowny, tak to si netroufnu odhadovat. To bude velice úzce souviset především s celkovou ekonomickou situací nejen u nás, ale i ve světě.

SDÍLET
sinfin.digital