Češi si neumí chytře půjčit a každý třetí dlužník si půjčuje rizikově. Tipy, jak nenaletět šmejdům | info.cz

Češi si neumí chytře půjčit a každý třetí dlužník si půjčuje rizikově. Tipy, jak nenaletět šmejdům

Češi si chytře půjčit neumí. Přestože dvě třetiny českých domácností už mají s půjčováním peněz nějakou zkušenost, každý třetí dlužník si půjčuje rizikově. INFO.CZ proto přináší tipy, jak nenaletět finančním šmejdům.

Češi se mění. Dřívější generace si na vysněné zboží pečlivě šetřila, generace současná – především mileniálové a generace Z – však chce mít všechno okamžitě, a to i za cenu zadlužení. Lidé jsou stále netrpělivější ve střádání a impulzivnější v nakupování, nezodpovědné půjčky se však mohou velmi rychle stát Damoklovým mečem. Jak nenaletět?

BANKA ČI NEBANKOVNÍ SPOLEČNOST

Při půjčování peněz jsou v zásadě tři cesty, kam se vydat. První vede do banky, druhá k nebankovní společnosti a třetím způsobem, jak si rychle obstarat peníze, je se obrátit k rodině či známým. Přestože půjčka „v rodině“ na první pohled vypadá jako ta nejvýhodnější, je rovněž nejošemetnější. Nulový či velmi nízký úrok je totiž vyvážen potenciálně trvalým rozvrácením vztahů mezi nejbližšími. „Taková půjčka může v rodině vyvolat mnoho potíží, které mohou skončit vážným narušením rodinných vztahů. Podobně, jako třeba v případě dědictví,“ vysvětluje pro INFO.CZ Pavel Zúbek z Komunikace Komerční banky.

Mnohem jednodušší než obvolávat bratrance a sestřenice se žádostí o peníze je obrátit se přímo na specializovanou finanční společnost. Základní pravidlo v takovém případě zní, že většinou je výhodnější půjčka od banky. Nebankovní společnosti totiž mají výrazně volnější kritéria ohledně bonity klienta, proto půjčují i těm lidem, které banky odmítají. Vyšší míra rizika je ale v takovém případě vyvážena vyšším úrokem, takže spotřebitel ve většině případů zaplatí víc, než pokud by si půjčil peníze v bance.

Porovnat, která půjčka je finančně výhodnější, lze nejsnadněji podle RPSN, což je zkratka pro roční procentní sazbu nákladů. Ta určuje celkovou sazbu, kterou klient ročně za půjčku zaplatí. Do RPSN je zahrnutý nejen samotný úrok půjčky, ale i všechny poplatky; jde proto o nejtransparentnější srovnávací údaj. Zveřejňování RPSN u všech půjček je navíc povinné ze zákona – pro banky i nebankovní společnosti.

Půjčka od banky má ale oproti nebankovní společnosti více výhod, než jen nižší úrok. Finanční domy lidem nabízejí jasnější a transparentnější smlouvy, nesnaží klienty „nachytat“ na nejrůznější časově limitované nabídky či skryté poplatky a přemrštěné penále. Pro mnoho lidí je důležité i to, jak se věřitel zachová v případě, když se dostanou do nečekaných problémů se splácením. V případě bank totiž, na rozdíl od většiny nebankovních společností, existuje možnost zkusit situaci vysvětlit a domluvit se na oboustranně výhodném řešení. Lidé mohou zkusit požádat o odklad splátek, nebo jen o platbu úroků po krátké časové období, banka v některých případech vyjde lidem vstříc. V případě očekávaných problémů je každopádně vhodné banku informovat a mít snahu situaci řešit. Případy, kdy klient hraje „mrtvého brouka“ a dělá, že problém neexistuje, totiž vždy vedou ještě k větším problémům, případně až k roztočení úvěrové spirály. I proto je dobré se při sjednání úvěru rozmyslet, zda se vyplatí si pojistit schopnost daný úvěr splácet.

NA CO SI (NE)PŮJČIT

Mezi pravidla finanční odpovědnosti patří zásada, že lidé by si neměli půjčovat na věci, jejichž životnost je kratší než doba splácení. Jinými slovy na krátkodobé požitky, například na dovolenou. Ta totiž uběhne velmi rychle, ale doba splácení se často protáhne na celé roky. Nejméně odpovědné pak je „vytloukat“ půjčku půjčkou, tedy sjednat si jeden úvěr k tomu, aby se půjčenými penězi splatil úvěr jiný. Takový přístup často vede jen do dluhové spirály, která končí exekucí majetku.

Kategorie sama pro sebe jsou takzvané rychlé půjčky, které zpravidla nebankovní společnosti vyřizují takřka okamžitě a které mají kratší splátkové období. Pokud však lidé splátku neuhradí, hrozí jim vysoké penále. Proto je vhodné před sjednáním takové půjčky zjistit, zda si nelze půjčit jinak. „V situacích, kdy jsou ‚rychlé peníze‘ potřeba je dobré zvažovat nejen mikropůjčky, ale i jiné produkty, například kontokorent. Ten je typickým příkladem produktu, který nám v takové chvíli může pomoci, a přitom nás nezavazuje více, než je nezbytné,“ říká pro INFO.CZ Helena Brychová, vedoucí vzdělávacích projektů České bankovní asociace.

Podle Brychové je však nejlepší se do situace, kdy je zapotřebí mikropůjčka, vůbec nedostat. „Doporučované budování finančních rezerv, ideálně ve výši šestinásobku měsíčních nákladů osoby či domácnosti, by mělo umožnit takové situaci v podstatě vždy předejít,“ uzavírá poradkyně ČBA.

PARTNEREM ČLÁNKU JE KOMERČNÍ BANKA 

 
Přejít na homepageVíce z kategorie