INSIDER — Napsal jsem komentář o generálu Lorencovi, nikdy nevyšel a Penta se mnou ukončila spolupráci, říká exšéf vydavatelství Klíma

Napsal jsem komentář o bývalém šéfovi StB generálu Lorencovi, nikdy nevyšel a Penta se mnou ukončila spolupráci, říká exšéf vydavatelství Michal Klíma

Michal Půr, Tomáš Jirsa

10. 12. 2020 • 11:39
Do nejnovějšího dílu podcastu Insider tentokrát přišli novinář a šéf správní rady Českého národního výboru Mezinárodního tiskového institutu (CZ IPI) Michal Klíma a psycholog a ředitel Institutu H21 Adam Růžička. Tématem speciálního vydání byla svoboda slova a cenzura. Řeč se stočila i na vlastnictví českých médií. Klíma v minulosti působil jako šéf vydavatelství Economia a Vltava Labe Media, v posledně jmenovaném před třemi lety skončil, ale stále tam publikoval své komentáře. Až do doby, než napsal komentář o bývalém šéfovi StB Alojzi Lorencovi.

„Napsal jsem komentář o generálu Lorencovi, bývalém šéfovi Státní bezpečnosti. Ten komentář se tehdy týkal toho, že byl pozván na Fakultu sociálních věd k diskuzi, která byla úplně nekritická a já jsem to kritizoval. Byl to úplně normální komentář, který se týkal tohoto faktu,“ říká Klíma s tím, že si neuvědomil, že Lorenc je spolupracovníkem Penty, tedy vlastníka média.

„V tu chvíli mě to nenapadlo, protože jsem psal o té konkrétní diskuzi. A co se stalo? Komentář nevyšel a redakce mi vzkázala, že se mnou okamžitě přerušuje spolupráci a že už nesmím žádný komentář napsat. Čekal jsem, kdy se k tomu vyjádří někdo z redakce, ale nikdo se k tomu nevyjádřil,“ dodává Klíma. Dle jeho názoru je to dobrá ilustrace, že i zdánlivá drobnost může někde vadit.

Pokud vás zajímá, co si oba hosté myslí o vypínání projevu Donalda Trumpa v některých televizích, o „atomovém kufříku“ Marka Dospivy či o nových návrzích na regulaci sociálních sítí, pusťte si nejnovější díl podcastu Tomáše Jirsy a Michala Půra.