Musel jsem udělat radikální řez a izolovat se. Metallicu už tolik neposlouchám, říká vězeňský kaplan

Michal Půr, Tomáš Jirsa

Blažej Pelán je kaplanem ve věznici Plzeň–Bory, která je největší v Česku. Trest si tu odpykává téměř 1500 mužů, od lehčích po nejtěžší zločince. „S těmi, co si odpykávají první trest, se pracuje nejlíp, s recidivisty se pracuje hůř,“ říká Pelán v nejnovějším dílu podcastu Insider. Jeho cesta k duchovní službě byla docela dlouhá a komplikovaná. Je z věřící rodiny, ale na konci 80. let se věnoval zejména rockové hudbě, která jeho koníčkem zůstala dodnes.

„Samozřejmě Metallicu už neposlouchám tolik. Už jsem vyměknul,“ dodává. Hluboce věřícím se stal díky svému kamarádovi, který měl problém s drogami a alkoholem, ale když uvěřil, kompletně se změnil, což Pelána ohromilo. „Měl jsem pocit, že prostě hřeším. Že kašlu na školu, piju, jsem pokrytec, žiju dvojitý život, mluvím sprostě, chovám se agresivně. Když Václav uvěřil, tak to byla taková proměna, že jsem tomu nemohl uvěřit,“ říká.

Na podzim roku 2005 se poprvé dostal do věznice, kde začal pomáhat tehdejšímu kaplanovi. Postupně se stal vychovatelem a za pár let sám kaplanem. „Říká se, že když člověk překročí práh věznice, tak ho to šokuje. Nebo naopak vás to zvláštně přitáhne, zaujme a berete to jako výzvu,“ dodává.

Od svého nástupu Pelán zažil desítky „obrácení“: „Ročně jsou to jednotky odsouzených. Jednomu Libanonci jsem pustil evangelizační film Ježíš. Nechal jsem ho samotného. Když ten film skončil, tak byl úplně mokrej, uplakanej, usoplenej. Z laxního tradičního muslima se stal křesťan. Začal chodit na bohoslužby, začal se učit česky. Jsou na něj neustále pochvaly.“

Pokud vás zajímá, proč se vězni bojí koronaviru, jak často na Pelána ve věznici pokřikují „černoprdelníku“, proč si myslí, že lidé na vězně nahlížejí příliš negativně, nebo kolik má na Borech souputníků, poslechněte si nejnovější díl podcastu Tomáše Jirsy a Michala Půra.

„Hnusná pakáž,“ zapsal si manžel Milady Horákové o „lidu“ u jejího procesu. S komunisty bojovali oba

Za pivo pro ženy mě napadaly feministky. Je to můj životní projekt, říká Rozenberg Šmíra

SDÍLET
sinfin.digital