Pokud se společnost nepohne z hlediska slušnosti a morálky, nepohne se ani ekonomicky. Češi by se měli na dovolených zdravit, říká Martin Vohánka

Michal Půr, Tomáš Jirsa

Martin Vohánka vybudoval společnost W.A.G payment solutions, která nabízí platební řešení pro dopravní (většinou kamionové) společnosti, a v žebříčku Forbes mu patří 31. místo. V Česku je jedním z největších filantropů a každý rok na bohulibé účely rozdá desítky milionů korun, mimo jiné finančně podporuje některá média. Patří i mezi hlasité zastánce zelených technologií a vyzývá k boji proti klimatické změně, týdeník Hrot jej dokonce nazval „zeleným kazatelem“.

„Kamion nemůžete nahradit, takže musíte přijmout, že je potřebujete. Musíme vymyslet, jak je udělat čistší. To je ta příležitost. Moje základní teze je, že nechci znečišťovat planetu. Když si stoupnete k výfuku z kamionu, tak to žádná paráda není,“ říká v nejnovějším díle podcastu Insider. Sám odmítá označení „zelený kazatel“, tvrdí, že chce jen věci dělat lépe.

Česko má podle Vohánky poměrně zásadní problém s morálkou a se slušným chováním. Podle něj by mělo platit několik zásadních metrik, které by celou zemi posunuly dopředu i ekonomicky. „Zákony by se měly stavět pro 95 procent poctivých, nikoliv nepoctivých. Pokud se společnost z pohledu slušnosti a morálky nepohne, tak se nepohne ani ekonomicky,“ říká. Podle něj by se Češi měli například zdravit na dovolených, protože v současnosti se spíše jeden druhému vyhýbají. „Chovat se slušně je cool. Za komunistů platilo, kdo nekrade, okrádá rodinu,“ dodává.

Pokud vás zajímá, jak dopadla Vohánkova podpora Deníku N, jak vnímá snahu politiků určovat, které technologie jsou dobré a které ne, proč by měl byznys lobbovat chytřeji a ještě více a proč věří, že karma každého dožene, pusťte si nejnovější díl podcastu Tomáše Jirsy a Michala Půra.

SDÍLET

Další díly


sinfin.digital