Nejnovější podcasty

PODCASTY

Všechny originální pořady INFO.CZ ve vašich sluchátkách

INSIDER — Žantovský

Havel byl na rozdíl od Babiše nesmírně politický, jeho oblibu Grosse jsem ale nepochopil, říká Žantovský

Michal Půr, Tomáš Jirsa

30. 09. 2020 • 07:00
Michael Žantovský má za sebou obdivuhodnou diplomatickou kariéru, kdy postupně působil jako velvyslanec ve Spojených státech, v Izraeli a ve Velké Británii. Nyní poněkud překvapivě kandiduje za ODS, TOP 09 a STAN do Senátu. Jak říká v nejnovějším díle podcastu Insider, své kandidatuře původně vůbec nevěřil, protože si dal podmínku, že ji přijme jen v případě, že se opoziční strany v jeho volebním okrsku spojí, což se nakonec stalo. „Neskrývám se s přesvědčením, že se ta země nevyvíjí správným směrem a dostáváme se do hluboké morální, hospodářské a politické krize. A v takovou chvíli je to trošku všichni muži k veslům,“ říká.

První politické zkušenosti Žantovský sbíral už od roku 1989, kdy patřil k zakládajícím členům Občanského fóra a stal se také prvním mluvčím prezidenta Václava Havla. Ten bývá často označován za „apoštola“ apolitické politiky, která má dnes poměrně navrch a před mnoha lety ji definoval Václav Bělohradský, přičemž právě Havel byl považován za jejího typického reprezentanta.

„Václav Havel nebyl apolitický politik. To je nepochopení i u Václava Bělohradského a u dalších, kteří ho tak označovali. Je jemný rozdíl mezi nepolitickým politikem a apolitickým politikem. Apolitický politik je člověk, který k politice nemá vztah. Václav Havel byl nepolitický politik. Vyhýbal se identifikaci s jednou stranou a s jednou ideologií. Byl ale nesmírně politický v myšlenkách a v hodnotách, které zastával. A to je ten markantní rozdíl proti Andrejovi Babišovi či proti Donaldovi Trumpovi. Je těžké říct, jaké hodnoty zastává Donald Trump nebo Andrej Babiš. U Václava Havla o tom nebyla pochybnost. Věřil v demokracii, ve svobodu a v západní civilizaci,“ odmítá podobné úvahy Žantovský.

Podle něj to ovšem není tak, že by k Havlovi vzhlížel pouze s obdivem. Na jeho adresu nešetří ani kritikou, přičemž upozorňuje na jeho oblibu v nových tvářích v politice, která byla mnohdy zrádná. „On si potrpěl na mladíky jako nové tváře ve společnosti a politice. Choval velkou náklonnost a obdiv ke Stanislavu Grossovi, který jsem nikdy nepochopil,“ dodává.

Pokud vás zajímá, jak Žantovský vnímá současnou realitu Spojených států, koho favorizuje v prezidentských volbách, co si myslí o Mikuláši Minářovi a jeho případné nové straně či proč se rozhodl kandidovat do Senátu a co chce v horní komoře parlamentu změnit, poslechněte nejnovější díl podcastu Tomáše Jirsy a Michala Půra.