Jeden lobbista je pohromou. Když je jich tisíc, jsou požehnáním pro demokracii, říká Nekvapil | info.cz

Články odjinud

Jeden lobbista je pohromou. Když je jich tisíc, jsou požehnáním pro demokracii, říká Nekvapil

Život se značkou lobbista je v Česku poměrně zatěžující, a tak raději používáme označení „public affairs“, abychom negativní význam zakryli, říká v novém dílu podcastu Insider jeden z nejvýznamnějších českých lobbistů Václav Nekvapil. Nekvapil stojí v čele pražské pobočky lobbistické skupiny CEC a s negativní konotací termínu „lobbista“, který mu dala média prostřednictvím Romana Janouška či Ivo Rittiga, si hlavu příliš neláme.

„V něčem je obohacující to vysvětlovat. Problém je, že lidi, kteří lobbing dělají, se toho slova bojí. Pak se k tomu nikdo nehlásí a radši vystupují pod jinou identitou,“ říká Nekvapil v rozhovoru s Tomášem Jirsou a Michalem Půrem.

Česká vláda připravila zákon, který má fungování lobbistů regulovat. Šéf pražské pobočky CEC seděl ve vládní komisi, která se na tvorbě legislativy podílela. V jednu chvíli se podle něj ukázal problém s definicí slova „lobbista“ a jeho negativní konotací. Část neziskových organizací či advokátních kanceláří se domnívá, že lobbují za „dobro“ a nemohou tak tudíž být označeni.

„Jedna z předchozích verzí zákona říkala, že ti, co lobbují za veřejný zájem, nejsou lobbisté. Říkal jsem jim, že si založím spolek přátel parlamentu. Je to nejjednodušší cesta, jak z jakékoliv regulace vyklouznout,“ uvádí Nekvapil s tím, že nakonec toto ustanovení z návrhu zákona odpadlo.

Jak by Nekvapil reguloval lobbing? Jak vnímá korupci při financování politických stran? Která strana je k lobbistům nejotevřenější? Odpovědi na tyto otázky se dozvíte při poslechu nového dílu podcastu Insider.

>>> Další díly podcastu Insider najdete tady <<<

>>> Insider podcast na Spotify <<<

>>> Další podcasty si můžete poslednout na Youradio talk <<<

Partnerem pořadu je výrobce hodinek Prim.

 

 

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Články odjinud