Twitter je extrémně toxický. Ukradli mi digitální život, říká smazaný youtuber Bratříček | info.cz

Články odjinud

Twitter je extrémně toxický. Ukradli mi digitální život, říká smazaný youtuber Bratříček

INSIDER PODCAST | Devětadvacetiletý Ondřej Tesárek v posledních měsících pronikal do veřejného prostoru pod pseudonymem Bratříček. Až do doby, kdy začal parodovat chování uživatelů z facebookové skupiny #Jsmetu, k níž se přihlásil Šimon Pánek z Člověka v tísni. Dobrovolníci ze #Jsmetu si za úkol kladou „vylepšování“ úrovně internetových diskusí, ale také převládá podezření, že hromadně nahlašují a nechávají blokovat uživatele, kteří se jim znelíbí. Bratříček v debatě s Michalem Půrem a Tomášem Jirsou popisuje právě to, jak jeho digitální stopa postupně mizela.

„Vyprovokoval jsem je. Nenadával jsem jim, poslal jsem jim fotku se vztyčeným prostředníčkem a do pěti minut jsem dostal dočasný ban. Trvalo to měsíc a najednou mě smazali. Nakonec mě zlomilo slovní spojení Tommy Robinson,“ říká Tesárek v nejnovějším vydání podcastu Insider.

Bratříček nijak nepopírá, že jeho názory jsou konzervativní, ale nesnáší levicové i pravicové extremisty. Několik videí zaměřil proti lídrovi SPD Tomiu Okamurovi, volil Jiřího Drahoše a nemá rád Miloše Zemana. Kvůli tomu se mu ozvali „elfové“, tedy skupina vesměs anonymních samozvaných hlídačů sítě před dezinformacemi.

„Můj obsah byl původně hodně proti Okamurovi. Ozvali se mi elfové. Přicházeli na to, že jsem poměrně konzervativní člověk, tak se mnou moc řeč nebude,“ vysvětluje Tesárek, jak se ho lidé, kteří jej v současnosti nenávidí, pokusili dostat na svoji stranu. Osobně nese smazání těžce a tvrdí, že ztráta osobního účtu i fanpage na Facebooku je krádeží jeho digitálního života. Ve své tvorbě však chce pokračovat na YouTube.

Tesárek rovněž volá po regulaci Facebooku. „Facebook se samozřejmě děsí toho, že by zveřejňoval, proč blokuje lidi. Ve chvíli, kdy bych měl kompletní informace o tom, proč jsem byl nahlášen a smazán, tak můžu použít právní ochranu. Můžete si na dveře napsat, že tam platí vaše pravidla, ale to neznamená, že tam neplatí pravidla České republiky,“ říká a varuje, že mazáním ženeme uživatele do ilegality, kde o jejich působení ztrácíme přehled. Ostatní sociální sítě nemají takovou sílu jako Facebook, ale „Twitter je extrémně toxické místo,“ jak Tesárek dodává.

Odebírejte Insider podcast do mailu!

Pokud vás zajímá, proč si Tesárek myslí, že lidé, kteří nahlašují ostatní, mají psychické problémy, proč seknul se svojí úspěšnou kariérou, čím se teď chce živit či proč odešel z Prahy, pusťte si nejnovější díl podcastu Insider Michala Půra a Tomáše Jirsy.

>>> Další díly podcastu Insider ZDE <<<

>>> Insider podcast na Spotify <<<

>>> Další podcasty na Youradio talk <<<

Partnerem pořadu je výrobce hodinek Prim.

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Články odjinud