Nejnovější podcasty

PODCASTY

Všechny originální pořady INFO.CZ ve vašich sluchátkách

JÍZDA DĚJINAMI — Churchill

Churchill v Praze a kulturní válka. Poslouchejte nový podcast Jízda dějinami s Petrem Nárožným

Jan Januš, Martin Kovář

15. 07. 2020 • 06:00
INFO.CZ přináší nový historický podcast Jízda dějinami s Petrem Nárožným, Martinem Kovářem a Janem Janušem. Půjde v něm o potkávání se velkých a malých dějin a o aktuální souvislosti, které toto potkávání se dodnes má. První díl je věnovaný britskému premiérovi Winstonu Churchillovi, jeho odkazu a obecně současnému boření pomníků, přehodnocování historických osobností i hnutí Black Lives Matter.

Legendární herec Petr Nárožný, jinak také velký znalec historie, bude v podcastu Jízda dějinami vyprávět o velkých osobnostech světových dějin, ať už pozitivních, či negativních. V prvním dílu předčítá třeba i z Rudého práva, a to s přesnou rétorikou komunistických propagandistů: „Válka skončila, myšlenka socialismu si triumfálně razila cestu a Winston Churchill jako čelný příslušník buržoazní třídy pronáší v roce 1946 nechvalně známý projev ve Fultonu v USA, označovaný historiky za výrazný bod, jímž začíná údobí studené války. Churchill patří k oddaným stoupencům NATO a za jeho vlády připravuje Velká Británie první pokus se svou atomovou bombou.“

Po Churchillovi, jemuž je věnován první díl, rozebereme v těch dalších například Lenina, Žižku, Hitlera či Trumpa. Budeme hledat jejich stopy v Praze i jinde po republice, a to jak ty skutečné, tak ty ideové, hodnotové, dost často také propagandistické. Co si z nich můžeme vzít pro dnešek, budeme pravidelně rozebírat s profesorem Martinem Kovářem, odborníkem na dějiny 20. století a spolupracovníkem INFO.CZ. Podcast Jízda dějinami moderuje Jan Januš. 

Do prvního dílu, věnovanému Winstonu Churchillovi a současnému fenoménu ničení soch, jsme pozvali rovněž docenta Zdeňka Hojdu z Filozofické fakulty Univerzity Karlovy, který se věnuje mimo jiné právě historii pomníků. A jak jasně říká, spory o Churchilla jsou spíše kulturní válkou než čímkoliv jiným. 

V podcastu je citováno z těchto textů:

Autorky nápisu na soše Winstona Churchilla: „Chtěly jsme upozornit na jeho zločiny.“, A2larm.cz, 13. 6. 2020

Zemřel Winston Churchill, Rudé právo, 25. 1. 1965, str. 3