Starý Egypt fascinuje lidi od nepaměti

Starý Egypt fascinuje lidi od nepaměti. Gíza a její velké pyramidy, více než dvacetimilionová Káhira, legendární přístav Alexandrie, mýtický Luxor a Údolí králů – koho by nelákalo vidět tyto „divy světa“ na vlastní oči! Profesor Miroslav Bárta, dlouholetý ředitel Českého egyptologického ústavu FF UK v Praze a v Káhiře a muž, který řídí práci českých egyptologů přímo v Egyptě, si na toto téma povídal s profesorem Martinem Kovářem, historikem a stálým spolupracovníkem INFO.CZ.

Řeč byla o Bártových profesních začátcích, o jeho posedlosti starým Egyptem, a především o jeho práci v lokalitách Ábúsír a Sakkára. Právě průvodcem po nich se Bárta v tomto podcastu stal. Posluchači se tak dozvědí mnoho zajímavého o tamních nejvýznamnějších objevech, například o objevení pyramidy faraóna Pepiho II. na rozhraní Ábúsíru a Sakkáry, o tom, proč není pravděpodobné, že by kdy byla zpřístupněna širší veřejnosti, i o složité situaci, do níž se čeští egyptologové dostali kvůli probíhající koronavirové epidemii.

V neposlední řadě zve profesor Bárta zájemce o starý Egypt na výstavu Sluneční králové do Národního muzea v Praze a na pořad Rozluštění záhady Sakkáry, v němž sám účinkuje a jejž bude vysílat televizní kanál Viasat History v pondělí 21. prosince ve 20:45 hodin. Tak si výstavu ani pořad nenechte ujít, obojí stojí za to!

SDÍLET
sinfin.digital