Kennedyho přeceňujeme, Nixonovi křivdíme a Trump těsně vyhraje, říká v Jízdě dějinami Martin Kovář

Jan Januš, Martin Kovář

Předvolební průzkumy sice favorizují jako příštího amerického prezidenta Joea Bidena, podle znalce americké historie profesora Martina Kováře ale Donald Trump těsně vyhraje. Kovář zároveň dodává, že se Trump (a případně ani Biden) do historie nezapíše a lidé na něj rychle zapomenou, stejně jako na současnou koronavirovou pandemii. Ve speciálním vydání historického podcastu INFO.CZ Jízda dějinami ale rozebíráme zejména Trumpovy předchůdce, a to nad Kovářovou novou knihou Prezidenti rozdělené Ameriky, která právě vyšla v knižní edici INFO.CZ. 

Podcast, stejně jako Kovářova kniha, připomíná složitý vývoj Spojených států amerických, jejich odvěkou rozdělenost i opakující se problémy, podobně jako tragiku a novou naději v dějinách 20. a nyní už i 21. století. Byl Franklin D. Roosevelt mocichtivý gigant s tyranskými sklony? Proč patří John F. Kennedy k nejpřeceňovanějším postavám dějin? A nekřivdí naopak historie Richardu Nixonovi či Georgi W. Bushovi? To vše v rozhovoru rozebíráme.

Vracíme se ale třeba i do takzvaných zlatých 20. let, kdy po dobře známém Woodrowovi Wilsonovi vládli tři v České republice dnes celkem zapomenutí prezidenti: Harding, Coolidge a Hoover. Právě období jejich prezidentství ale může být pro dnešek velmi poučné. Nejdříve prosperita, růst, rozvoj, následně ale vystřídané pádem, krizí a depresí. Věnujeme se ale i další Kovářově nové knize, kterou je Brexit: Drama psané přes průliv. Tu historik vydal rovněž letos v říjnu, a to v nakladatelství Havlíček Brain Team. 

Trump je jen dalším z Prezidentů rozdělené Ameriky, glosuje v nové knize INFO.CZ Martin Kovář

Tentokrát je formát Jízdy dějinami trochu jiný. Ukázky z obou zmíněných titulů předčítá přímo Martin Kovář. Podcast tradičně moderuje Jan Januš a zároveň tak končí první řada Jízdy dějinami. Pokud vás podcast bavil, dejte nám to prosím vědět skrze sociální sítě nebo do našich e-mailových schránek. Budeme rádi, když nám napíšete, co byste případně chtěli změnit a jaká témata by vás zajímala. Těšíme se na vaše reakce!

Prezidenti rozdělené Ameriky od Martina Kováře
Prezidenti rozdělené Ameriky od Martina Kováře

Mnichovská zrada, marná mobilizace a trauma z ohnuté páteře. Poslouchejte Jízdu dějinami s Jiřím Padevětem

Teď chci najít Imhotepa, plánuje Bárta. Objevy českých egyptologů se blíží hodnotě Temelína

Legenda o Žižkovi napravuje národní traumata, Češi se cítí jako hrdinové. Známe ale hlavně propagandu

Lenin se vrací do Prahy, milionům obětí navzdory. Poslouchejte podcast Jízda dějinami s Petrem Nárožným

Churchill v Praze a kulturní válka. Poslouchejte nový podcast Jízda dějinami s Petrem Nárožným

SDÍLET
sinfin.digital