Ze státní kasy je bankomat, ze kterého politici jen berou, jak se jim zrovna hodí. Do dalších let máme zaděláno na velký problém, varuje exministr Pilný

Problém veřejných financí? „Státní kasa funguje jako bankomat, ze kterého politici jen berou peníze,“ říká v podcastu Kapitola bývalý ministr financí Ivan Pilný. A nejde jen o to, že stát plánuje rekordní rozpočtové schodky. „Ten velký problém je, že masivně rostou mandatorní výdaje, které jsou přenositelné i do dalších rozpočtů. Během několika let se tak dramaticky zmenší prostor na to, aby se nějaké ty peníze daly rozumně proinvestovat,“ míní politik, který nedávno oznámil svůj odchod z hnutí ANO.    

„Zatím má státní rozpočet charakter takového bankomatu – totiž že tam přijdete a půjčíte si, kolik potřebujete,“ říká exministr Ivan Pilný, který je nyní pražským zastupitelem. „Není to přitom jen záležitost koalice. Podívejte se, jak byla přijata superhrubá mzda. S ODS – a sekyru to udělalo 100 miliard. Takto to ale fungovat nemůže,” upozorňuje Pilný.

Velký problém je dle jeho názoru skutečnost, že většina zákonů, které se takto přijímají, znamená obrovský nárůst mandatorních výdajů. „Za chvíli se tak dramaticky zmenší prostor, aby se nějaké peníze daly rozumně proinvestovat – a já nevidím žádného politika, který by dokázal zvýšit příjmy státního rozpočtu, aniž by zvýšil daně, anebo si na to vypůjčil,“ říká Pilný.

Rozpočtový schodek pro letošní rok je přitom naplánovaný na 500 miliard korun a ministryně financí Alena Schillerová nedávno oznámila, že pokud se „do léta nerozjede ekonomika“, předstoupí před Sněmovnu s žádostí o jeho zvýšení. „My přece ale nemůžeme fungovat jako lidé, kteří se dostávají do exekucí, jako lidé, kteří vytloukají dluh dalším dluhem. To je strategie, která je nepřijatelná a musí se nám vymstít,“ upozorňuje Pilný. 

Jaké cíle má nyní Pilný jako pražský zastupitel? Jakou odezvu měl na odchod z hnutí ANO? A zachrání zemi před nekonečným utrácením dluhová brzda? Pusťte si celý podcast. 

Další díly


sinfin.digital