Moc sociálních sítí je příliš velká. Jejich jednání můžeme považovat za cenzuru, říká Růžička

Smazání profilu Donalda Trumpa nejprve z Twitteru a posléze i z dalších sociálních sítí opět rozvířilo debatu o jejich postavení a moci. „Je to zvláštní situace, bavíme se o tom, že je to nějaká forma veřejného statku v soukromých rukách, takže taková šedá zóna, ke které v současnosti moc nevíme, jak se chovat,“ říká ředitel institutu H21 Adam Růžička v pořadu Kapitola. Podle něj už dnes není pochyb o tom, že moc tzv. „Velké pětky“ technologických gigantů a provozovatelů sociálních sítí je příliš velká. „Když se velký hráč rozhodně někoho ze sítě úplně ostřihnout, měli bychom to brát za cenzuru? Já vlastně teď nevidím důvod proč ne,“ zamýšlí se nad situací Růžička.

Když se chceme bavit o sociálních sítích, musíme si nejdřív odpovědět na otázku, čím vlastně jsou, nepochybuje Adam Růžička a rovnou dodává: „Je to soukromá společnost, která si může dělat co chce, protože si to sama vytvořila, nebo už je to nějaká forma veřejného pléna? Názory na to se různí. Mě překvapuje, jak silný je ten názor, že si mohou dělat, cokoliv chtějí.“

Moc velkých technologických hráčů, kteří mohou rozhodovat o tom, kdo na jejich sítích může setrvat, je podle Růžičky příliš velká a na mnohé jejich kroky lze nahlížet jako na cenzuru. „Překvapilo mě, že na levé straně spektra, obzvláště v USA, byla velká část lidí najednou ochotna akceptovat libertariánský argument, že soukromá firma si může dělat, co chce. V tom vidím velké nebezpečí,“ varuje s tím, že ti, kteří dnes nad kroky sociálních sítí přivírají oči, mohou být těmi, kteří budou v budoucnu bez důvodu vymazáni. „Síla virtuálního davu, který požaduje, aby někdo skončil kvůli nevhodnému výroku, vede k tomu, že lidé spíše něco neřeknou a budou se zaměřovat jen na neutrální bezpečná témata. Což je opak toho, co bychom měli chtít. Jsou to právě ta kontroverzní témata, co mobilizují demokratického ducha. Když se budeme bavit jen o unylých věcech, může to vést k tomu, že spousta lidí na účast ve veřejném plénu úplně rezignuje,“ uzavírá Růžička. 

Jak by měl být nastaven mechanismus fungování sociálních sítí a mazání příspěvků a uživatelů na nich? Co vlastně dnes můžeme považovat za cenzuru? Poslechněte si celý rozhovor.

A přečtěte si také čerstvý rozhovor s právníkem Michalem Nulíčkem. Mluvíme s ním o tom, jak chce moc technologických gigantů omezit Evropská unie. Jsou to velké změny a dotknou se každého z nás. 

Další díly


sinfin.digital