Přechod tělocvičen do online prostředí je nutný a lidé ho chtějí. Kdo tomu nevěří, je naivní, říká Vrátný

Tělocvična Železná koule, kterou založil silový a kondiční kouč Michal Vrátný, nedávno přepsala historii českého crowdfundingu, když se jí za necelé čtyři hodiny povedlo vybrat milion korun na projekt digitální tělocvičny. Aktuálně se částka blíží ke čtyřem milionům korun, tým kolem Vrátného tak bude moci do světa vypustit i vlastní profesionální aplikaci na online trénink. „Směřování fitness k digitálu patrný je. Věřím, že udělat stejnou kampaň loni touto dobou, tak to nikoho moc nevzruší. Teď to lidi sami chtějí,“ říká Vrátný s tím, že kdo z provozovatelů tomuto trendu nevěří, ten je poněkud naivní. 

I lidé mimo fitness prostředí nejspíš koncem loňského roku zaznamenali fenomenální úspěch pražské tělocvičny Železná koule, které se podařilo vybrat rekordní podporu pro svůj projekt digitální tělocvičny prostřednictvím crowdfundingového portálu HitHit. První milion zaslali podporovatelé projektu během čtyř hodin, nyní se vybraná částka blíží již čtyřem milionům. 

„Tlak na online trénink jsem cítil déle, ale nevěřil jsem tomu. Říkal jsem si, že tohle nebude kontakt s trenérem a nebude to fungovat. Během prvního lockdownu nám nicméně nic jiného než přesun do digitálu nezbyl,“ popisuje situaci zakladatel Železné koule, silový a kondiční kouč Michal Vrátný.

Podle Vrátného by ještě loni touto dobou podobný projekt nikoho příliš nevzrušoval, zatímco téměř po roce s koronavirem je po něm silná poptávka. „Nevnímáme to jako jen něco, co pomůže lidem cvičit v lockdownu doma, je to dlouhodobý projekt. Otevřeli jsme druhou tělocvičnu, akorát v digitálním prostředí a počítáme s ní do budoucna,“ vysvětluje Vrátný, který doufá, že k něčemu podobnému inspiruje Železná koule i další tělocvičny, posilovny a jógová studia. „Kdo v tom teď nevidí nutnost a myslí si, že ještě chvíli budeme cvičit online, a pak se to vrátí do normálu a vrátíme se do tělocvičen, je naivní,“ uzavírá Vrátný. 

Jak se v digitálním prostředí změní role fitness trenérů? Proč jsou vlastně posilovací stroje ke cvičení zbytečné? A proč je online posilovna zároveň skvělým nástrojem ke sportovnímu výzkumu? Poslechněte si celý rozhovor.

sinfin.digital