S jídlem se na vánoce nestresujme. Jeden den v roce zdraví nerozhodí, říká nutriční terapeutka Pourová

Vánoce nejsou jen čas s rodinou a dárky, ale většinou taky pořádná porce jídla. Jak nápor řízků, kapra, bramborového salátu, cukroví a hromady dalšího přežít ve zdraví, radí v novém dílu pořadu Kapitola nutriční terapeutka z Ne hladu Veronika Pourová. „Ideální je se tím nestresovat a říct si, že jsou to jen Vánoce. Pokud se po zbytek roku aspoň snažíme se pohybovat a jíst střídmě a zdravě, tak nás den nebo pár dní na konci roku nemůže nijak rozhodit,“ uklidňuje strávníky a dodává: „Já lidem doporučuji, ať si o Vánocích dají, na co mají chuť, ale ať to nejedí ještě týden poté.“

Podle Pourové je kontraproduktivní stresovat se tím, že o Vánocích člověk přibere a je lepší dát si v rozumném množství to, na co máme chuť. „Psychika hraje obrovskou roli. Právě ti, co se nejvíc bojí vánočního přibírání, se nejvíce omezují, aby si mohli večer dopřát. Jenže pokud celý den nejíme, tak máme větší hlad, a tím pádem si pak i více dopřejeme,“ vysvětluje. 

„Pokud má někdo pocit, že přes Vánoce určitě přibral pět kilo, tak si to může představit tak, že by nad rámec svého běžného energetického příjmu musel vypít ještě pět litrů oleje. A to asi není úplně reálné. Důležité je se z toho nehroutit. Člověk často přibere i trochu vody, a potom, pokud se najede na normální režim, tak se to zase nějak srovná,“ říká Pourová s tím, že důležité je držet zdravou životosprávu celý rok. Pak „náročný“ vánoční týden nemůže člověka rozhodit. 

Jak by mělo vypadat nutričně ideální štědrovečerní menu? Jak připravit klasické vánoční pokrmy zdravěji? A jak případně v novém roce bezpečně a účinně shodit přebytečná kila? Podívejte se na celý rozhovor.

sinfin.digital