Tichý pomocník v krizi. Sociální služby potřebují peníze, jinak hrozí kolaps, varuje Oldřich Haičman

Ředitel Diecézní charity Brno Oldřich Haičman smutně přiznává, že mu přijde, že sociální služby stále propadají sítem zájmu jak politiků, tak veřejnosti. Jsme přitom v době, kdy napříč Českem pomáhají tisícům lidí a, aniž by si to všichni uvědomovali, brání i kolapsu nemocnic. „Je to těžká situace a o to větší zátěž na naše pracovníky. Jejich psychika se zhoršuje. Uvidíme, jak dlouho to vydržíme. Opravdu by nám pomohla personální posila,“ apeluje Haičman především na ministerstva.

„Neustále se bavíme o službách zdravotních, což je potřeba, ale zároveň je potřeba si uvědomit i to, že pokud nezabezpečíme i služby sociální a neochráníme zranitelné osoby, jako seniory nebo lidi bez domova, tak se nám tyto osoby mohou dostat do onoho zdravotního systému, čímž jen přispějí k jeho zahlcení,“ vysvětluje ředitel Diecézní charity Brno Oldřich Haičman složitou situaci v sektoru sociálních služeb.

Jedním z největších problémů je podle Haičmana personální nedostatek, v současné době posílený tím, že část pracovníků je sama nakažena koronavirem. Sociální služby to momentálně kvůli stanovisku ministerstva vnitra nemohou vyvážit prací dobrovolníků. „Na jednu stranu chápu, že na ministerstvu mají strach ze zneužívání dobrovolníků ze strany zaměstnavatelů. Chápal bych to mimo nouzový stav. Ale v nouzovém stavu, kdy potřebujeme každou ruku a každou nohu, si myslím, že je to nesmyslné opatření,“ říká Haičman.

Obává se Haičman postihu za výkon odborné práce dobrovolníky, který ministerstvo vnitra zakázalo? Jak by měla pomoc sociálním službám ze strany nejen ministerstva vnitra, ale i rezortů zdravotnictví a práce a sociálních věcí vypadat? A proč je situace v sektoru stejná jako při první vlně epidemie? Poslouchejte podcast pořadu Kapitola.

Další díly


sinfin.digital