Zákaz klecového chovu? Další hřebíček do rakve českého zemědělství, říká Havlát

Info.cz, Jan Palička

Ochránci zvířat jásají, podle odborníka na životní prostředí a venkov Františka Havláta je však zákaz klecového chovu slepic v Česku chyba. V rozhovoru s Janem Paličkou doslova mluví o dalším hřebíčku do rakve našeho zemědělství, které už tak je ve velmi špatném stavu. Jaké chyby dělají čeští zemědělci? Co mu vadí na systému dotací? A proč kritizuje premiéra Andreje Babiše? 

Pokud zákonodárci chtěli zakázat klecový chov drůbeže, mělo se to podle Havláta udělat na evropské úrovni. „Jestli mi někdo z poslanců řekne, že jsme pionýři v tom, že je to dobrý počin dále pro Evropu, tak tomu nevěřím. Protože my už jsme bohužel v České republice kdysi omezovali prasata, zrušili jsme cukrovou řepu a tohle je další hřebíček do rakve českého zemědělství,“ míní odborník.

České chovy jsou podle něj na špičkové úrovni, zemědělci do nich v posledních letech investovali značné částky. Zákaz klecového chovu ale tuzemské chovatele podle Havláta poškodí vůči ostatním v Evropské unii a dá se čekat, že většina z nich s chovem drůbeže po roce 2027, kdy má zákaz vstoupit v platnost, pokračovat nebude.

Babišova vláda znovu „přidusí“ Česko. Nouzový stav bude od pondělí

České zemědělství obecně je podle Havláta ve velmi špatném stavu. „Český trh ovládají řetězce. Zemědělec prodá vajíčko za korunu deset, korunu třicet a řetězec si na něj narazí ke třem korunám. Tedy víc jak sto procent. A to neplatí jen u vajec. U ovoce je to až čtyři sta procent,“ popisuje odborník. Problémem je podle něj i ústup od živočišné výroby, hlavně chovu dobytka, či produkce jen některých druhů plodin. Oproti tomu, velké zemědělské podniky, které dnes v Česku dominují, jako takové neodmítá. Důležitá prý není velikost, ale dodržování správných zásad hospodaření. 

Co však Havlátovi vadí, je systém dotací. „Nastavilo se to špatně, ještě než jsme vstupovali do EU,“ říká odborník. Dotace na plochu byl dle jeho názoru dobrý krok, ministerstvo zemědělství ale před dvaceti lety upozadilo chov dobytka, což Havlát považuje za chybu. „Udělali si z toho trhací kalendář, že totálně zničili celý venkov,“ nešetří kritikou. 

A co si myslí o Andreji Babišovi? „Je to dnes určitě největší zemědělec, ale oni z něho udělali úplně vyjukaného člověka. Místo aby přišel a řekl, že je zemědělství špatně nastavené, pojďme je srovnat, neměl by problém, lidé by to pochopili. Ale oni ho všichni děsí, aby se nevyjadřoval. Člověk, který má nějaký věk a pohybuje se v podnikání, se přece nemůže nechat takhle vyděsit,“ má za to Havlát. 

SDÍLET
sinfin.digital