KAPITOLA — Douda

Uzavření heren gambling neřeší, přesune se na internet. Politici mají vlastní zájmy, říká Douda

Jan Palička

09. 09. 2020 • 06:59
Jako spoluzakladateli nadace Drop In prošly psychologovi Ivanu Doudovi pod rukama tisíce lidí se závislostmi. „Je to jako strom s různými větvemi, kde nevíme, která z nich rozkvete, jestli to bude alkohol, drogy, hazard nebo i legální psychofarmaka,“ říká a vysvětluje, že projevy závislosti bývají podobné. V případě regulace hazardu Douda varuje, že nulová tolerance nemusí oproti očekávání být tou správnou cestou. „Tím, že odřežeme jednu větev v podobě kamenných heren, tak nevyřešíme problém, jen se přesune jinam, typicky na internet,“ říká. Poslechněte si rozhovor z pořadu Kapitola v podcastové verzi.

Jméno spoluzakladatele nadace Drop In Ivana Doudy je v povědomí veřejnosti spojováno s otázkami závislosti. On sám ale tento termín moc rád nemá, protože se podle něj nadužívá. „Šetřil bych jím, a když už, tak věděl, jak ho používat. Je to celá škála od různého nadužívání a zneužívání, závislost je vršek. K nám pak chodí celá ta škála,“ vysvětluje Douda s tím, že někteří lidé mají osobnost více predisponovanou k závislosti a nikdo neví, zda u nich propukne na alkoholu, drogách nebo hazardu. Součástí závislosti je podle Doudy i snížená schopnost seberegulace. „Mnozí často začínají tak, že jim to vlastně pomáhá, zlepšuje náladu a umožňuje lepší sociální kontakt. Cítí se lépe, ale záhy ztratí hranice. Říkám tomu nevědomý pokus o samoléčbu, který se pak vymkne,“ popisuje realitu. 

Závislosti jsou podle Doudy spojeny s lidskými vášněmi, a díky tomu je nelze nikdy zcela vymýtit, jen určitým způsobem regulovat. Douda jako inspiraci jmenuje Nizozemsko, kde je podle něj přístup k regulacím racionální, neideologický a nepolitický. „Nemám moc rád ty slogany jako nulová tolerance hazardu. Konkrétně gamblerství tu bylo odjakživa,“ říká Douda s tím, že uzavřením kamenných heren pouze dojde k přesunu gamblerů do digitálního prostoru, kde nad nimi není žádná kontrola. „Jak snadné je dnes hrát na internetu, člověk má hernu v kapse. Regulace je politikum a politici sledují vlastní cíle, zájmy, lobbisty a my odborníci můžeme dát jen informace,“ komentuje situaci Douda, který zároveň přiznává, že vlastně ani nikdo z odborníků pořádně neví, jak se k regulaci nového fenoménu on-line hazardu postavit.