Devadesátá léta existovala, nultá jsou jen iluze, říká spisovatelka Johana Fundová

Pavel Vondráček

„Když jsem psala knihu Devadesátky, neměla jsem problém s názvem, protože celá dekáda byla téměř jednolitá, kulturně, politicky i společensky. Stejně tak by se daly charakterizovat i minulé dekády. Osmdesátky, sedmdesátky, šedesátky – každé toto období bylo snadno rozpoznatelné a mělo dlouhé trvání a doznívání,“ vysvětluje Johana Fundová důvod, proč se ve své nové knize Milénium! nevěnuje celým nultým létům, ale jen časovému období 2000–2005.

„Ověřila jsem si, že se kulturní epochy časově zkracují, střídají se jedna za druhou, trendy střídají trendy s velkou razancí a tzv. doznívání minulosti téměř neexistuje. Mám pocit, že jsme kolem roku 2005 zažili přelomové období a není to jen módní fáze, kterou říká každá generace, ale toto bylo objektivně období zlomu, podobné vynálezu parního stroje nebo elektřiny,“ komentuje Johana události, ke kterým došlo po roce 2005.

Myslí tím především razantní nástup internetu a s ním přelomový způsob distribuce informací, téměř absolutní rozšíření chytrých telefonů v populaci a vznik sociálních sítí, které převrátily po tisíciletí zafixovaný způsob mezilidské komunikace. Fyzický kontakt je pomalu nahrazován odtažitým virtuálním světem.

sinfin.digital