Možná kdysi platilo rčení, že české ručičky jsou zlaté, ale už nejsou. Tesařů rychle ubývá, máme zaděláno na velký problém, říká Ungr

Pavel Vondráček

„Sekera a stres? To nejde dohromady,“ říká František Ungr, tesař a opravář historických dřevěných konstrukcí v podcastu Maxim Pavla Vondráčka. „Klientům neříkám, kdy budu mít práci hotovou. Pracuji intenzivně a pořádně, ale nenechám se zničit termínem, protože chci, aby práce byla provedena pořádně,“ vysvětluje s úsměvem tesař žijící v brdských lesích.

Jenom tesař? Ne, také šindelář, uhlíř, truhlář, muž mnoha řemesel a především propagátor poctivé ruční práce. Sledujte na Facebooku jeho stránku Skřítkové tesaři – Elf Carpenters nebo www.skritkove-tesari.cz a poznáte krásu ruční práce a možná se také přihlásíte na jeden z mnoha kurzů, který Fanda Ungr pořádá.

„Tesání trámu není jen obyčejná práce, ale je to i druh meditace, uklidňuje psychiku, harmonizuje pohyby a už po pár hodinách práce s tesařskou sekerou vidím u účastníků kurzů, jak se z nich vypařuje právě ten stres,“ vypočítává jeden z kladných vlivů ruční práce na moderního člověka. 

    Archiv Františka Ungra
    sinfin.digital