Bez něčeho tak obyčejného, jako jsou kabely, by se civilizace okamžitě zastavila, říká Tomáš Zieschang z jedné z nejstarších evropských firem, která je vyrábí

Pavel Vondráček

Svět dneška pohlcují velké události, jako je válka na Ukrajině, klimatická krize, covid a inflace. Našim očím zůstává skryté, že prakticky za všemi těmito událostmi jsou miliardy „svalů“ – obyčejné kabely. Dají se přirovnat k cévám lidského těla. Některé jsou tenké jako vlásečnice, jiné průměrem připomínají lidskou paži. Všechny ale mají stejný smysl – předávat energii, signály a informace z bodu A do bodu B.

V nové epizodě podcastu Maxim Pavla Vondráčka se dozvíte, proč jsou v Asii, ale i v romských osadách na Slovensku k vidění husté spletence kabelů, zatímco v evropských městech o ně oko většinou téměř nezavadí, co všechno kabely musí „umět“, z čeho se skládají, proč je nelze nahradit a proč stále funguje stoletý kabel ve starém domě.

Tomáš Zieschang, šéf Prakabu, firmy, kterou založil slavný český průmyslník Emil Kolben, také odpovídá na to, jak se recyklují kabely, jaký vliv má covid a válka na Ukrajině na kabelový byznys a proč Čína nezválcuje evropské výrobce kabelů. Co je duše kabelu, kde se nacházejí nejvíce zkabelované prostory a proč kabel v následujících mnoha generacích nezmizí?

Jak vidíte, svět kabelů je pestrý, zábavný, inteligentní, nečekaně vzrušující a přitom téměř neznámý. Slibujeme, že Maxim Pavla Vondráčka tentokrát potěší nejen technické nadšence, odborníky a kutily, ale i ženy v politice a muže na mateřské dovolené. Nakonec, kromě lásky jsou to právě kabely, co lidi spojuje.

sinfin.digital