V laboratoři umíme vyrobit dokonalé diamanty. Budoucnost mají nejen kvůli udržitelnosti, říká Dědičová

Fyzioterapii vystudovala, ale také se jí úspěšně živila v zahraničí. Po návratu do Česka ovšem Gabriela Dědičová začala úspěšně podnikat v úplně jiném odvětví – ve šperkařství s použitím laboratorně vyrobených diamantů. „V roce 2018 jedna z největších těžařských společností spustila nezávislý projekt, který se zabýval prodejem šperků právě s laboratorními diamanty. Tam jsem si řekla, že když i někdo, kdo sám diamanty ve velkém těží, je ochoten investovat do jejich laboratorní výroby, tak asi ví víc než my. Přišlo mi skvělé laboratorní diamanty přivézt i do Česka,“ říká Dědičová s tím, že v laboratorních podmínkách dnes umíme vyrobit i dokonalé drahokamy, které se složením neliší od v přírodě nalezených kusů. „Potenciál růstu je obrovský. Dnes tvoří umělé diamanty až 8 % celkového objemu obchodovaných diamantů. Před čtyřmi lety to přitom bylo pouhé procento,“ dodává.

Dědičová vysvětluje, že první umělý diamant se podařilo v laboratorních podmínkách vytvořit již v 50. letech minulého století, ale kameny v kvalitě potřebné pro šperkařské účely se daří produkovat až v poslední dekádě a i tak jde o poměrně komplikovaný proces, který se ne vždy musí povést. Podle Dědičové je zásadní výhodou laboratorních diamantů jejich udržitelnost a ohleduplnost k životnímu prostředí i k lidské práci. „Přirovnala bych to ke kožichům. Možná to zní zvláštně, ale ono kdysi bylo nemyslitelné vzít si umělý kožich a nikdo neřešil, co bylo za těmi pravými. Dnes ale naopak málokdo obleče kožich, který jste třeba nepodědil, protože známe pozadí kožešinového průmyslu. Čas stejně tak i u diamantů ukáže, tlak na ochranu životního prostředí a nejen na tu, ale obecně na lidský faktor, je obrovský, vidím v tom budoucnost,“ říká Dědičová. „V Česku zatím diamanty obecně nemají moc velkou tradici, do toho já sem přináším jejich specifický podobor, takže chápu, že je tam počáteční nedůvěra. Když se jimi ale člověk začne zabývat do hloubky, vidí u těch laboratorně vyráběných jen pozitiva,“ uzavírá.

Jak přesně fungují procesy, kterým lze v laboratoři stvořit dokonalý diamant? Jak funguje trh s diamanty nejen pro šperkařství? Poslechněte si celou epizodu.

sinfin.digital