Udržitelnost by pro nás měla být co nejpříjemnější. Osočování a povyšování se nad druhé nikam nevede, říká van Koten

Udržitelnost je jedním z nejčastěji akcentovaných témat současnosti. Pro bioblogerku, propagátorku přírodní kosmetiky a PR manažerku Lucii van Koten, která stojí za projektem Biomapa, je denním chlebem, ono slovo ale nemá příliš v lásce. „Je to poněkud zprofanované slovíčko, pro některé lidi může mít i negativní konotace. Přitom by ten životní styl, který k udržitelnosti vede, měl být co nejpříjemnější. Setkávám se se spoustou negativity, vzájemného osočování a hledání, kdo je větší pokrytec, což ničemu a nikomu neprospívá,“ říká van Koten v nové epizodě podcastu Podnikatelka.

Z pozice člověka, který se ve světě udržitelnosti několik let profesionálně pohybuje, Lucie van Koten otevřeně říká, že stoprocentní udržitelnost aplikovaná na každého jednotlivce i firmu ve skutečnosti ani neexistuje. 

„Každý by tu udržitelnost měl vztahovat hlavně k sobě samému, k tomu, jaký je a jak může dělat to nejlepší. Jiné to bude u rodiny se třemi dětmi, jiné u single cestovatele, stejně tak to bude mít jinak nastavené člověk, co jí maso, a vegan. Přesto ale všichni mohou žít udržitelně, aniž by udržitelnost brali jen jako nějaký soubor příkazů a zákazů, ale jako něco, co jim samotným umožní cítit se dobře, že pomáhají planetě a přírodě,“ vysvětluje van Koten.

Klíčem k udržitelnosti podle ní je uvědomění si, že ne vždy jde o to, co kupuji, ale mnohem častěji může jít o to, co nekupuji. „Asi nejčastější mýtus je, že udržitelnost je drahá. Když nemám peníze na bioprodukty, které jsou dražší, tak stačí přemýšlet nad tím, co si nekoupím, protože to třeba produkuje odpad nebo to jinak škodí životnímu prostředí. Pomáhám tím úplně stejně,“ uzavírá van Koten.

Co vše nalezneme v Biomapě Lucie van Koten a jaká sleduje kritéria? A s jakými dalšími mýty o udržitelnosti se můžeme setkat? Poslechněte si celou epizodu.

sinfin.digital