Krizi už vidíme. Vládní programy na záchranu ekonomiky nestačí, říká Dlouhý

Projevy ekonomické krize už v Česku jasně vidíme. O tom, jak bude hluboká, ale budeme více vědět až na podzim, domnívá se prezident Hospodářské komory ČR Vladimír Dlouhý. Nejdůležitější je teď podle něj dostat likviditu do ekonomiky. „Otevřeně si ale řekněme, že se tak nestane skrze programy Covid, Antivirus nebo Pětadvacítku,“ upozorňuje Dlouhý v rozhovoru s šéfredaktorem INFO.CZ Michalem Půrem. Jaký bude dopad koronavirové pandemie na ekonomiku? Kdy se vrátíme na úroveň doby před COVID-19? A stane Dlouhý šéfem OECD? Podívejte se na celý rozhovor v úvodu článku.

Koronavirová pandemie a opatření proti jejímu šíření uvrhly českou ekonomiku do krize, jejíž projevy jsou podle prezidenta Hospodářské komory Vladimíra Dlouhého jasně patrné. „Máme změřeno, že HDP prudce klesá. Koneckonců nemusíme ani měřit HDP. Stačí se podívat, kolik obchodů a provozoven muselo ze dne na den zavřít. Viděli jsme pokles i ve zpracovatalském průmyslu. Čili krize to je,“ říká Dlouhý s tím, že její hloubku půjde posoudit na podzim tohoto roku.

„První makroekonomické odhady jsou, že letos HDP klesne při středním scénáři mezi 7,5 až 8 %, příští rok by mohl o 4 až 6 % růst, což je docela hodně. Šest procent jsme měli naposledy v roce 2006. Ale teď to bude z nižší základny,“ nastiňuje Dlouhý dopady koronavirové krize na českou ekonomiku.

Mezi ekonomy podle něj začíná převládat přesvědčení, že na úroveň roku 2019 a týdnů před pandemií se Česko dostane až v polovině roku 2022. „Lidé se mě hodně ptají na nezaměstnanost, protože panují obavy z jejího prudkého nárůstu. Na Hospodářské komoře se domníváme, že tolik neporoste, maximálně k 5 %, možná ani to ne,“ uvádí Dlouhý.

Kuba: ODS musí být dominantní a pak až řešit spojence. Fiala by měl být dynamičtější

sinfin.digital