Vztahy s Ruskem jsou velmi špatné. Vzájemná komunikace prakticky neexistuje, říká Jindrák

Ředitel zahraničního odboru Kanceláře prezidenta republiky Rudolf Jindrák byl nedávno jmenován zmocněncem pro konzultace s Ruskem. Jindrák bez obalu přiznává, že vzájemné česko-ruské vztahy jsou ve velmi špatném stavu. „Troufám si dokonce říci, že s Ruskem de facto není na úrovni ministerstev, vlády nebo jednotlivých ministrů vůbec žádná oficiální komunikace. To podle mě není správné,“ říká diplomat. Co od konzultací s Ruskem můžeme očekávat a jaké má Jindrák ambice? Podívejte se na celý rozhovor v úvodu článku.

Cílem diplomatických konzultací by mělo být narovnání vzájemných vztahů mezi Českem a Ruskem, které v uplynulých měsících doznaly značných trhlin. Vláda odsouhlasila jako zmocněnce pro tyto konzultace šéfa zahraničního odboru Kanceláře prezidenta republiky a dlouholetého diplomata Rudolfa Jindráka, který si je vědom toho, že má před sebou nelehký úkol. Jindrák doslova tvrdí, že česko-ruské vztahy jsou momentálně natolik špatné, že vzájemná oficiální komunikace prakticky neexistuje. „Buď vztahy máte, nebo nemáte. A nemít žádné je podle mě špatně,“ komentuje situaci hradní diplomat.

Na prvním místě by podle Jindráka měla být inventura vztahů a toho, co se pokazilo. „Nechci se bavit jen o sporných neuralgických bodech, které se objevují na veřejnosti. Mám ambice vést s Ruskem politický dialog. Nejsem šílenec, abych se domníval, že vyřešíme Krym, Donbas či působení Ruska v Libyi, ale chtěl bych nastavit funkční bilaterální vztahy, abychom se nemuseli navzájem jeden před druhým schovávat, pokřikovat na sebe přes média a abychom mohli normálně fungovat,“ představuje své vize v rozhovoru pro INFO.CZ.

Šabatová kandiduje do Senátu: „Jde o to, jak spravedlivě distribuovat bohatství ve společnosti“

Jaké výsledky jednání s Ruskem přinesou, je Jindrák opatrný předvídat. Podle jeho slov už v přípravách konzultací došlo k několika chybám, které se neměly stát, zejména pak posílání si vzkazů přes média, včetně těch, které měly zůstat v důvěrném režimu. „Je to otázka měsíců, ne-li roků, než se pohneme dál. Je varianta jen postupně řešit dílčí problémy, ale skutečně mám ambici řešit naše bilaterální vztahy komplexně,“ vysvětluje Jindrák.

Výsledkem by podle něj mohlo být memorandum či deklarace podobná té česko-německé, na jejímž domlouvání se v devadesátých letech podílel. Zároveň Jindrák nevylučuje ani možnost setkání například premiérů obou zemí. „K tomu by mohlo dojít, pokud bude mít konkrétní agendu. Nemá cenu dělat setkání pro setkání,“ říká Jindrák.

Vztahy s Ruskem jsou velmi špatné. Vzájemná komunikace prakticky neexistuje, říká Jindrák

SDÍLET
sinfin.digital