Vztahy s Ruskem jsou velmi špatné. Vzájemná komunikace prakticky neexistuje, říká Jindrák

Ředitel zahraničního odboru Kanceláře prezidenta republiky Rudolf Jindrák byl nedávno jmenován zmocněncem pro konzultace s Ruskem. Jindrák bez obalu přiznává, že vzájemné česko-ruské vztahy jsou ve velmi špatném stavu. „Troufám si dokonce říci, že s Ruskem de facto není na úrovni ministerstev, vlády nebo jednotlivých ministrů vůbec žádná oficiální komunikace. To podle mě není správné,“ říká diplomat. Co od konzultací s Ruskem můžeme očekávat a jaké má Jindrák ambice? Podívejte se na celý rozhovor v úvodu článku.

Cílem diplomatických konzultací by mělo být narovnání vzájemných vztahů mezi Českem a Ruskem, které v uplynulých měsících doznaly značných trhlin. Vláda odsouhlasila jako zmocněnce pro tyto konzultace šéfa zahraničního odboru Kanceláře prezidenta republiky a dlouholetého diplomata Rudolfa Jindráka, který si je vědom toho, že má před sebou nelehký úkol. Jindrák doslova tvrdí, že česko-ruské vztahy jsou momentálně natolik špatné, že vzájemná oficiální komunikace prakticky neexistuje. „Buď vztahy máte, nebo nemáte. A nemít žádné je podle mě špatně,“ komentuje situaci hradní diplomat.

Na prvním místě by podle Jindráka měla být inventura vztahů a toho, co se pokazilo. „Nechci se bavit jen o sporných neuralgických bodech, které se objevují na veřejnosti. Mám ambice vést s Ruskem politický dialog. Nejsem šílenec, abych se domníval, že vyřešíme Krym, Donbas či působení Ruska v Libyi, ale chtěl bych nastavit funkční bilaterální vztahy, abychom se nemuseli navzájem jeden před druhým schovávat, pokřikovat na sebe přes média a abychom mohli normálně fungovat,“ představuje své vize v rozhovoru pro INFO.CZ.

Šabatová kandiduje do Senátu: „Jde o to, jak spravedlivě distribuovat bohatství ve společnosti“

sinfin.digital