Potravinová bezpečnost jako klíčové téma dneška. Útok na Ukrajinu vše zhorší, svět se bude muset změnit

Potravinová bezpečnost je jedním ze zásadních témat poslední doby. Nejistotu zvyšuje válka na Ukrajině, která dále ohrožuje dodavatelské řetězce, kterým už dříve velkou ránu zasadila covidová pandemie. Najednou se mluví o hrozbě hladu, o nedostatku hnojiv, o nejistých výnosech. Jaká je z toho cesta ven? K pravidelným hostům Janu Růžičkovi a Lukáši Codrovi se ve třetím dílu Tech Talku přidal zemědělský expert a europoslanec Martin Hlaváček. Moderuje Michal Půr, video najdete na konci článku.

Jan Růžička připomněl, že sektor zemědělství v posledních dekádách ztrácel na atraktivitě. Pozornost většiny se stahovala jinam. Nyní ale v oboru potravin dochází k zajímavému obratu. Ke slovu se dostávají potravinové alternativy, potraviny „s příběhem“ a další fenomény. Produkce potravin se vzhledem k předpokládanému populačnímu růstu musí výrazně zvýšit, jinak dojde k sekundárním problémům, včetně masové migrace v řádech stovek milionů lidí.

Série Tech Talk je o změnách, kterými prochází náš svět. Deset dílů, deset top technologií a disrupcí. Vždy jednou za měsíc na INFO.CZ.

V současné době celý svět prožívá nervozitu, vyvolanou následky covidu a také probíhající válkou. Obě tyto události narušují dodavatelské řetězce a pravděpodobně také dojde k výpadku u některých plodin, které se v mírových dobách ve velkém produkovaly na Ukrajině. Na lidstvo kromě krize potravin dopadá i energetická krize a také inflace a s ní související ekonomické problémy a očekávání OSN ve vztahu k těmto jevům nejsou optimistická.

  • Dojde k přehodnocení globalizace?
  • Stanou se potraviny opět sexy odvětvím?
  • V čem spočívá budoucnost potravin?
  • Mohou svět od hladu zachránit nové technologie?

Další díly

Teď vnímáme vývoj léku proti rakovině jako svatý grál medicíny. Pokrok je revolucí, ale některé nádory stále vzdorují, říká Špíšek

Tech Talk
13. 12. 2022, 07:00  •  Michal Půr, Jan Růžička

V umělé inteligenci Evropa zaspala, regulacemi to nikdy nedožene. Část populace nezvládne AI konkurovat, říká Rosa

Tech Talk
17. 11. 2022, 06:00  •  Michal Půr, Jan Růžička, Lukáš Codr

Zdravotnictví budoucnosti nejsou bílé pláště, ale technologie. Kdy obor ovládnou, je jen otázka času

27. 07. 2022, 06:00  •  Michal Půr, Jan Růžička, Lukáš Codr

Tech Talk o energetice s Martinem Kubou: Plyn je dnes politické médium. Evropský Green Deal kvůli ruské válce významně kolabuje a je před námi nesmírná výzva. Jak ji zvládnout?

04. 04. 2022, 06:00  •  Jan Růžička, Lukáš Codr

Green Deal jako nová průmyslová revoluce. Trend nepřemůžeme, a pokud na něj nenaskočíme, skončíme brzy mezi poraženými. Tech Talk o energetice budoucnosti

07. 03. 2022, 06:00  •  Michal Půr, Jan Růžička, Lukáš Codr

Západní firmy musí pochopit, že se odehrává zásadní disrupce života v digitálním prostředí. Asijské platformy jsou jinde, namísto pasivní konzumace nutí zákazníka k aktivitě, popisuje Zábrodský z Rockaway

11. 02. 2022, 17:00  •  Michal Půr, Jan Růžička, Lukáš Codr

Tech Talk 01: Platformizace mění svět před očima. Budeme ještě chodit do kamenných obchodů, nebo je internet definitivně zlikviduje? Jakou roli v tom hrají Apple a Tesla? A jak jsou na tom Češi ve srovnání se světem?

04. 02. 2022, 06:00  •  Michal Půr, Jan Růžička, Lukáš Codr

Pokud nenaskočíme na vlak změny, která se ve světě odehrává, budeme mezi poraženými. Nároky na český byznys a politiku budou mnohonásobně větší, říkají Růžička a Codr v novém podcastu

06. 01. 2022, 13:31  •  Michal Půr, Jan Růžička, Lukáš Codr

sinfin.digital