Potravinová bezpečnost jako klíčové téma dneška. Útok na Ukrajinu vše zhorší, svět se bude muset změnit

Potravinová bezpečnost je jedním ze zásadních témat poslední doby. Nejistotu zvyšuje válka na Ukrajině, která dále ohrožuje dodavatelské řetězce, kterým už dříve velkou ránu zasadila covidová pandemie. Najednou se mluví o hrozbě hladu, o nedostatku hnojiv, o nejistých výnosech. Jaká je z toho cesta ven? K pravidelným hostům Janu Růžičkovi a Lukáši Codrovi se ve třetím dílu Tech Talku přidal zemědělský expert a europoslanec Martin Hlaváček. Moderuje Michal Půr, video najdete na konci článku.

Jan Růžička připomněl, že sektor zemědělství v posledních dekádách ztrácel na atraktivitě. Pozornost většiny se stahovala jinam. Nyní ale v oboru potravin dochází k zajímavému obratu. Ke slovu se dostávají potravinové alternativy, potraviny „s příběhem“ a další fenomény. Produkce potravin se vzhledem k předpokládanému populačnímu růstu musí výrazně zvýšit, jinak dojde k sekundárním problémům, včetně masové migrace v řádech stovek milionů lidí.

Série Tech Talk je o změnách, kterými prochází náš svět. Deset dílů, deset top technologií a disrupcí. Vždy jednou za měsíc na INFO.CZ.

V současné době celý svět prožívá nervozitu, vyvolanou následky covidu a také probíhající válkou. Obě tyto události narušují dodavatelské řetězce a pravděpodobně také dojde k výpadku u některých plodin, které se v mírových dobách ve velkém produkovaly na Ukrajině. Na lidstvo kromě krize potravin dopadá i energetická krize a také inflace a s ní související ekonomické problémy a očekávání OSN ve vztahu k těmto jevům nejsou optimistická.

  • Dojde k přehodnocení globalizace?
  • Stanou se potraviny opět sexy odvětvím?
  • V čem spočívá budoucnost potravin?
  • Mohou svět od hladu zachránit nové technologie?
sinfin.digital