Zdravotnictví budoucnosti nejsou bílé pláště, ale technologie. Kdy obor ovládnou, je jen otázka času

Michal Půr, Jan Růžička, Lukáš Codr

Zdravotnictví se jako velké téma dostalo v uplynulých dvou letech do popředí zájmu jak politiků, tak veřejnosti; panuje shoda na tom, že ve vyspělé společnosti je kvalitní zdravotnictví jednou z priorit. Jak docílit toho, aby obor obstál ve výzvách, které přináší budoucnost a jak by zdravotnictví 21. století vlastně mělo vypadat? O tom v nové epizodě podcastu Tech Talk hovoří Michal Půr již tradičně s Janem Růžičkou a Lukášem Codrem, ke kterým přibyl ještě zdravotnický expert Jakub Hlávka. Závěr jejich debaty je jasný – budoucností zdravotnictví jsou technologie, jejichž implementací dosáhneme zlepšení jak délky, tak kvality života. K tomuto cíli nicméně vede cesta, která se neobejde bez nutnosti reformovat nejen celé odvětví, ale i přemýšlení o něm.

Zdravotnictví v minulém století zažilo neuvěřitelný pokrok, co ho ale čeká ve století jednadvacátém? Rozlučte se s konzervativní představou, že zdravotnictví stojí a padá jen a pouze na lékařích v bílých pláštích, do oboru čím dál více promlouvají moderní technologie, které vedou jak ke zvýšení efektivity, tak kvality, a v budoucnu bude platit, že podstatná část revolučních inovací ve zdravotnictví bude právě technologická. 

Série Tech Talk je o změnách, kterými prochází náš svět. Deset dílů, deset top technologií a disrupcí. Vždy jednou za měsíc na INFO.CZ.

Faktory jako stárnutí populace a její vysoká očekávání nebo otázky financování celého systému vedou k tomu, že zdravotnictví se změnit a „ztechnizovat“ prostě a jednoduše musí. Ať už se nám to líbí, nebo ne. Výhodu pak pochopitelně budou mít ti, kteří budou co nejdříve a co nejvíce otevřeni inovacím.

  • Jaký by tedy měl být cíl reforem, které transformují zdravotnictví pro potřeby 21. století?
  • Kde se inspirovat a kde se poučit z chyb?
  • Jak tyto reformy prosadit?
  • Jak by měla vypadat digitalizace zdravotnictví, eHealth a práce s daty a jak do všech technologických změn zapadají sami lékaři a zdravotnický personál?

To vše a mnohem více zjistíte, když si pustíte celou epizodu.

Další díly

Teď vnímáme vývoj léku proti rakovině jako svatý grál medicíny. Pokrok je revolucí, ale některé nádory stále vzdorují, říká Špíšek

Tech Talk
13. 12. 2022, 07:00  •  Michal Půr, Jan Růžička

V umělé inteligenci Evropa zaspala, regulacemi to nikdy nedožene. Část populace nezvládne AI konkurovat, říká Rosa

Tech Talk
17. 11. 2022, 06:00  •  Michal Půr, Jan Růžička, Lukáš Codr

Zdravotnictví budoucnosti nejsou bílé pláště, ale technologie. Kdy obor ovládnou, je jen otázka času

27. 07. 2022, 06:00  •  Michal Půr, Jan Růžička, Lukáš Codr

Potravinová bezpečnost jako klíčové téma dneška. Útok na Ukrajinu vše zhorší, svět se bude muset změnit

11. 05. 2022, 06:00  •  Michal Půr, Jan Růžička, Lukáš Codr

Potravinová bezpečnost jako klíčové téma dneška. Útok na Ukrajinu vše zhorší, svět se bude muset změnit

11. 05. 2022, 06:00  •  Michal Půr, Jan Růžička, Lukáš Codr

Tech Talk o energetice s Martinem Kubou: Plyn je dnes politické médium. Evropský Green Deal kvůli ruské válce významně kolabuje a je před námi nesmírná výzva. Jak ji zvládnout?

04. 04. 2022, 06:00  •  Jan Růžička, Lukáš Codr

Green Deal jako nová průmyslová revoluce. Trend nepřemůžeme, a pokud na něj nenaskočíme, skončíme brzy mezi poraženými. Tech Talk o energetice budoucnosti

07. 03. 2022, 06:00  •  Michal Půr, Jan Růžička, Lukáš Codr

Západní firmy musí pochopit, že se odehrává zásadní disrupce života v digitálním prostředí. Asijské platformy jsou jinde, namísto pasivní konzumace nutí zákazníka k aktivitě, popisuje Zábrodský z Rockaway

11. 02. 2022, 17:00  •  Michal Půr, Jan Růžička, Lukáš Codr

sinfin.digital