Babiš by měl podat demisi. Ztratil legitimitu vládnutí a způsobil rozvrat státní moci, říká Topolánek

Nesouhlas Poslanecké sněmovny s prodloužením nouzového stavu podle Mirka Topolánka znamenal ztrátu nejen důvěry vládě ze strany poslanců, ale hlavně definitivní ztrátu legitimity vládnutí Andreje Babiše. „Měl by podat demisi, jeho vláda vlastně už ani nevládne,“ hodnotí Babišovo počínání Topolánek. Zároveň dodává, že Babiš dostal do problémů nejen hejtmany, ale celou politickou scénu. Čeho se aktuálně všichni její aktéři děsí nejvíce? Nejen to zjistíte při poslechu nové epizody Topol Show.

Ani uvěznění pod „stanným právem“ uzavřeného okresu Trutnov nezastavilo Mirka Topolánka, aby – tentokrát distančně z horského azylu – spolu s Michalem Půrem v nové epizodě Topol Show nezhodnotil události uplynulého týdne. Tou nejdůležitější byl podle Topolánka nesouhlas Poslanecké sněmovny s prodloužením nouzového stavu, a to ani ne kvůli nouzovému stavu jako takovému, ale hlavně kvůli tomu, že jde o zásadní důkaz, že Andrej Babiš by měl podat demisi na post premiéra. 

„Myslím, že by bylo ústavně konformní, pokud už považoval ono prodloužení nouzového stavu za tak zásadní, aby s ním spojil i hlasování o důvěře vlastní vládě. Možná by tím dostal pod tlak komunisty a nakonec jejich hlasy získal a prodloužil si tak pochybnou legitimitu vlastní vlády, ale neudělal to,“ hodnotí situaci nekompromisně Topolánek. „Jedná už čistě jen o svém vlastním politickém životě a prodlužuje své vládnutí. Přitom jeho vláda už ani nevládne. Nejenže nemá legitimitu a neměl by vládnout, on už ani není schopen vládnout,“ dodává Topolánek s tím, že v případě, že by Babiš skutečně podal demisi, dostalo by to do hry Miloše Zemana. „A toho se bojí všichni zúčastnění. Měl by jen tři možnosti a všechny špatné. Buď by Babiše nechal dovládnout, nebo by ho pověřil sestavením vlády nové – jednobarevné, nebo by si jmenoval vládu vlastní,“ předesílá možný vývoj Topolánek.

Jak Mirek Topolánek vnímá krok hejtmanů, o jejichž žádost Babiš opírá s největší pravděpodobností protiústavní prodloužení nouzového stavu? A jak máme číst nejnovější volební průzkum, kterému poprvé za dlouhé roky nedominuje hnutí ANO? Poslechněte si celou Topol Show.

sinfin.digital