S Babišem už nikdo nechce dělat. Šlachta mi v něčem připomíná Pinocheta, glosuje Topolánek

Spekulace o další personální výměně na ministerstvu zdravotnictví Mirka Topolánka nijak nepřekvapila. „Babiš někoho zoufale hledá už měsíc. Už s ním nikdo není ochoten dělat, nikdo si s ním nezadá. Nejhorší je, že jim nikdo nevěří a lidé se podle toho i chovají,“ říká v nové epizodě podcastu Topol Show. Spolu s Michalem Půrem se Topolánek zamýšlí i nad tím, proč by ministři měli být v první řadě politici a proč by lidé jako Robert Šlachta neměli chodit do politiky, ale spíše do diplomacie.

Na spekulacích o tom, že ministerstvo zdravotnictví by měl opustit Jan Blatný, nevidí Mirek Topolánek nic šokujícího. Blatného bez okolků označuje za poloautistu, který přišel do vybrakovaného ministerstva a narazil na tvrdou krustu různých zájmů v čele s „ředitelem“ Babišem, se kterým už nikdo nechce spolupracovat. „Zamyslel bych se nad tím, kdo vlastně má být ministrem. Tady se volá po tom, že to musí být odborník, doktor, nejlépe epidemiolog. Myslím, že se ukázalo, že by ministrem školství neměl být učitel, ministrem zdravotnictví lékař a ministrem obrany lampasák, to vždycky smrdí. Já vždycky tvrdil, že to má být v prvé řadě politik,“ komentuje situaci Topolánek.

Co se týče vstupu do politiky, který ohlásil někdejší šéf ÚOOZ Robert Šlachta, Topolánek neskrývá jistou míru zděšení. „Fascinuje mě, že tenhle člověk, který působil u protivládního puče – nic jiného to nebylo –, zničil spoustu osudů a dodnes tvrdí, že to bylo v pohodě, jde do politiky,“ říká Topolánek s tím, že v určitém ohledu mu Šlachta připomíná chilského generála a diktátora Augusta Pinocheta. „Taky to byl takový loser v genštábu, nebyla to nejostřejší tužka v penále, místo na něj zbylo a pak už ho nikdo neuhlídal. Já mám z těchto lidí strach právě proto, že oni toho spoustu ví. Šlachta má určitě připravené složky jako Babiš téměř na každého,“ vysvětluje Topolánek.

Proč je podle Topolánka projekt vládního účtu na TikToku typickou ukázkou Černomyrdinovského: „Mysleli jsme to dobře, ale dopadlo to jako vždycky?“ V čem má Miloš Zeman pravdu v hodnocení Alexeje Navalného a v čem je úplně mimo? Poslechněte si celý podcast.

sinfin.digital