Šéf komunistů Filip: NATO by mělo být po debaklu v Afghánistánu rozpuštěno, ale ne bez náhrady

KSČM nadále odmítá závazek výdajů na obranu ve výši 2 procent HDP, podle předsedy strany je to nesmyslný požadavek, protože ho většina států neplní. Vojtěch Filip si také myslí, že by NATO mělo být rozpuštěno, musí ale přijít náhrada. „Debakl v Afghánistánu je podle mého soudu mementem pro všechny,“ řekl Filip ve volebním interview Rádia Z a webu INFO.cz. Americká armáda byla podle něj poražena „pastevci“. „To je ukázka toho, že v 21. století neexistuje model, kdy bychom mohli porazit národní zájmy, byť by ta armáda byla sebesilnější,“ dodal Filip. 

Evropská unie je podle něj byrokratická, a pokud jde o jednání o bezpečnosti, je dle jeho názoru potřeba se opřít o půdorys Rady Evropy. Helsinský protokol přestává být dostačující, a Filip proto vyzývá k uspořádání nové bezpečnostní konference, která by garantovala spolupráci a bezpečnost v Evropě.

KSČM po většinu uplynulého volebního období tolerovala současnou vládu premiéra Andreje Babiše (hnutí ANO). To straně podle Filipa u části voličů uškodilo, některé voliče ale prý strana získává zpět. „Chci obecné referendum. To je přece ústavní požadavek, legitimní právo občana České republiky, aby mohl rozhodovat i v jiných věcech, než jsou volby,“ vyzval Filip ve volebním interview Rádia Z a webu INFO.cz. Lidé by podle předsedy komunistů měli mít možnost rozhodovat v nejrůznějších otázkách. Jednou z nich by bylo také právě vystoupení z NATO.

Jurečka: Děláme vše proto, abychom dokázali vytvořit většinovou vládu

Schillerová: Vládu s SPD si představit nedovedu

Vít Rakušan: Kandidátem na premiéra místo Bartoše se nestanu

SDÍLET
sinfin.digital