Když firma vyplácí jako dividendu 100 % zisku, vzkazuje, že majitel nevěří budoucnosti svého byznysu, říká bankéř Marek Ditz

Vladimír Piskáček, Eva Hanáková

Téměř celý život pracoval v nejvyšších patrech ČSOB, jedné z dominantních českých bank. Nyní Marek Ditz staví banku novou. Zatímco banky budoucnosti budou podle jeho vize radit lidem, a otevřou se kvůli tomu produktům i službám ostatních, budou inovovat a přicházet s novými službami, ty součané bankovní kolosy se budou dusit v kolečku snižování nákladů a tlaku na maximální okamžitý zisk. Přestože ten budou, jak se Marek Ditz domnívá, dělat stále velký.

Video pro předplatitele: Minulý úspěch bank je příčinou jejich budoucího neúspěchu, říká Marek Ditz

„Když se česká ekonomika přehřívá – což se možná děje i nyní – tak to vytváří hrozně pozitivní klima pro bankovnictví. Rostou úroky, pracovní trh roste raketovým tempem, zvyšují se platy, lidé si mohou brát agresivnější hypotéky, půjčovat si ještě od příbuzných. V ten moment se to přelije na trh nemovitostí, na úvěrový trh a nastává přehřátí. Které národní banka řeší jediným rozumným stylem, zvedá úrokové sazby. A to u nás vytváří velmi příznivé podmínky pro podnikání v bankovnictví. Naše banky se dostaly do modelu, ve kterém vložily korunu a dostaly z nich dvě. Po určité době si na to jejich akcionář zvykl a řekl, že bude podporovat jen projekty, které tento model zachovají,” popisuje Ditz v podcastu Evy Hanákové a Vladimíra Piskáčka Welcome the Future.

Welcome the Future

Welcome the Future je podcast, ve kterém Eva Hanáková a Vladimír Piskáček dávají prostor lidem s originálním pohledem na svět. Lidem, kteří možná neumí budoucnost předpovídat, ale na základě svých znalostí a zkušeností ji rozhodně umí očekávat.

Právě závislost majitelů českých bank na pravidelných tučných dividendách však podle něj je příčinou toho, že zastavily inovace a trh zamrzl. „Jejich minulý úspěch je příčinou budoucího neúspěchu. Představte si, že v takové bance chcete dělat nějaký nový projekt, Proč by ho měl akcionář chtít? Očekává se, že přinesete projekt, který ten stejný rok přinese z jedné investované koruny dvě. A to je model, který zadusí inovativnost v institucích. Celé je to přetlačovaná, kolik z dividend by se mělo dát na rozvoj budoucnosti. Na investice, které samozřejmě nepřinesou kýžený efekt hned. Návratnost u nových byznysmodelů není ani tři roky, je třeba pět šest let. A v tomhle banky vzdaly svůj rozvoj, radši ze sebe udělaly dividendové akcie, mimo jiné proto, že je to pohodlnější pro jejich management,“ dodává Ditz.

A proč se pustil do tak obtížného úkolu, jakým je vybudování banky na zelené louce? „Jeden z důvodů, proč jsem chtěl stavět novou banku, byl, že to je unikátní projekt. Stavíme něco nového, něco, co má v sobě růstový potenciál. Takže ti lidé budou řešit, jak zlepšovat služby, jak přijít s inovací. Naopak v těch stávajících budou všichni řešit, jak nahradit lidi roboty, aby ušetřili a snížili náklady, aby ty dividendy byly zase stejné jako dříve. A když na to přistoupíte, říkáte, že nevěříte v budoucnost. Ten, kdo věří v budoucnost, se uskromní dnes, aby vybudoval něco pro zítřek. A já to z velkých bank dnes necítím,” říká Ditz v podcastu Welcome the Future.

Jeho rada, zda se vrhnout do kariéry ve velké instituci, například takové, v jaké strávil většinu profesního života, nebo do start-upu, je jednoznačná: „Je úplně jedno, jestli děláte start-up nebo pro velkou korporaci. Důležité je, aby majitel firmy věřil v budoucnost. Aby to nebyla vize typu ‚dobře už bylo a nyní už jen hrajeme defenzivní hru a snižujeme náklady. Neměníme model a myslíme si, že včera bylo lépe, než bude zítra.' To je nastavení, které vás zničí.“

- Zválcují globální bankovní trh Facebook s Googlem?

- Proč bankéři nechtějí, abychom utráceli?

- Prodávají banky naše data?

- A proč technologie přinášejí transparentnost?

Nejen na tyto otázky odpovídá Marek Ditz v podcastu Evy Hanákové a Vladimíra Piskáčka Welcome the Future.

SDÍLET
sinfin.digital