Je neuvěřitelně šokující a varovnou zprávou, že ani střední třída si dnes nemůže dovolit koupit byt. To je něco strašně špatného, říká architekt Josef Pleskot

Vladimír Piskáček, Eva Hanáková

Rozpad bytové politiky je podle jednoho z nejvýznamnějších českých architektů Josefa Pleskota jeden z hlavních malérů, které jsme dopustili v 90. letech a které nás pronásledují stále dál. „Po revoluci jsme nezvládli dvě věci. Stavbu cest a bytovou politiku. A teď to horko těžko stíháme, respektive nestíháme. V bydlení má setrvačnost špatného rozhodnutí z 90. let ještě mnohem horší dopad. Města se zbavila svých bytů, družstva se rozpadla a nastala forma vlastnění, co činžák, to desítky či stovky majitelů bytů,” řekl v podcastu Welcome the Future Pleskot. 

V blízké době se situace podle něj příliš nezmění. Podstata problémů, které způsobují nedostupné bydlení pro velkou část lidí, se totiž stále neřeší. Jednou z méně viditelných, ale důležitých překážek rozvoje bydlení jsou podle Pleskota předpisy, kterým musí odpovídat všechny postavené nemovitosti. 

„Kvůli předpisům máme jednotný standard, to si málo kdo uvědomuje. Jaký je rozdíl v ceně bytu? Jen to, jestli máte garsonku, nebo 200 metrů čtverečních. Trochu lokace. A to je všechno. Přece bych si mohl koupit byt, který nemá úplně všechny hlukové parametry v pořádku, který nemá všechny světelné parametry v pořádku. A koupil bych si ho levněji a až na tom budu ekonomicky lépe, byt bych prodal a koupil si jiný ve vyšším standardu. Ale to nejde,“ říká Pleskot. 

  • Patří Praha řidičům aut, nebo cyklistům? 
  • Proč se vlastně malují cyklopruhy pro kola a které lobby to vyhovuje? 
  • Jak vypadá mobilita budoucnosti? Budou se stále stavět obrovské kancelářské budovy s otevřenými prostory, jako je „jeho“ centrála ČSOB v Radlicích, nebo se opět vrátíme do kanceláří?
  • Jakou významnou budovu by chtěl v Praze prosadit a kvůli čemu tlačí na velkou mezinárodní architektonickou soutěž?
  • Jak se vyvíjí vztah Čechů k architektuře? Proč se často stylizujeme?
  • A proč mají česká sídliště velkou budoucnost? 

Nejen o tom mluví Josef Pleskot v podcastu Welcome the Future Evy Hanákové a Vladimíra Piskáčka. Předplatitelé si rozhovor můžou pustit také ve videoverzi

SDÍLET

Další díly


sinfin.digital