Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Jak cestovat letadlem? Odhalte tajné tipy zkušených cestovatelů, které vám usnadní cestu

Jak cestovat letadlem? Odhalte tajné tipy zkušených cestovatelů, které vám usnadní cestu

Cesta letadlem může být pro někoho velkým očekávaným zážitkem, jiní se naopak modlí, aby stroj vydržel ve vzduchu až do cílové destinace. Dle statistik jsou ovšem letiště čím dál vytíženější a i Češi, kteří byli dříve zvyklí vyrážet na dovolenou autem nebo autobusem, se častěji přepravují vzduchem. Cestování letadlem má svá speciální pravidla, která se liší od jiných druhů dopravy. V cestovatelském speciálu INFO.CZ vám nabízíme přehledné tipy, na co se připravit před letem, jak se správně sbalit, jak zvolit správné sedadlo i jak překonat jet lag. Užitečné rady v následujícím rozcestníku s odkazy na podrobné články najdou ti, kteří se na svůj první let teprve chystají, ale i zkušení cestovatelé, pro které je létání běžnou součástí života.

Jak zabalit kufr do letadla

Při cestách autobusem musíte při balení přemýšlet jen nad tím, které věci chcete mít u sebe, a co uložíte do kufru, který skončí v zavazadlovém prostoru. Pro cesty letadlem ale platí speciální pravidla související s bezpečností, která upravují, co můžete mít po dobu letu u sebe. Omezení se týká především množství tekutin - vedle nápojů také kosmetiky a parfémů. Podrobné tipy, jak se správně zabalit na palubu letadla, najdete v tomto článku:

Parkování na letišti

Někteří se na letiště dopravují veřejnou dopravou, jiní spoléhají na taxislužby nebo ochotné příbuzné. Kdo ale tuto možnost nemá, nebo chce k letištnímu terminálu dojet pohodlně ve svém autě, musí následně řešit, kde jej po dobu svoji nepřítomnosti nejlépe a hlavně levně zaparkovat. V článku pod odkazem níže vám nabízíme tipy na dobré parkování v okolí nejbližších letišť, která Češi obyčejně využívají:

Jak to chodí na letišti

Příprava letadla před odletem je mnohem delší než vypravení autobusu. Proto je potřeba se na letiště dostavit už s dvouhodinovým předstihem, protože cestující nemůže přispěchat v posledních minutách, jako když naskakuje v poslední chvíli do autobusu. Před nástupem do letadla navíc cestující musí podstoupit řadu povinných procedur. Konkrétně se s nimi seznámíte v tomto článku:

Co nezapomenout do letadla

Ať vás čeká dlouhý nebo kratší let, existují maličkosti, které vám jej dokáží zpříjemnit a značně ulehčit. V letadle bývá většinou chladnější a suchý vzduch, který dovede potrápit oči i pleť a v případě nedostatečného oblečení může vyústit i v nachlazení. Podívejte se na tipy zkušených cestovatelů a nezapomeňte si zabalit tyto drobnosti:

Kde sedět v letadle

Cestující dostávají u většiny aerolinek přidělena konkrétní sedadla. Většinou ale společnosti nabízí možnost si místo předem vybrat. Buď prostřednictvím online odbavení, nebo přímo na letišti při check-inu. Které sedadlo je v letadle ale nejlepší? Hodně záleží na tom, zda chcete při cestě spát, natáhnout si nohy nebo dostat co nejdříve občerstvení.

Zpoždění letu? Máte nárok na kompenzaci

Přestože cestování letadlem je v současnosti nejrychlejším druhem přepravy na velké vzdálenosti, i tak se občas lety zpozdí nebo úplně zruší. Pokud máte platnou letenku, máte v těchto případech nicméně nárok na kompenzaci v podobě vrácení peněz nebo poskytnutí občerstvení či ubytování. Jak se přihlásit o náhradu škody a na co máte právo, se dozvíte pod následujícím odkazem:

Ztracený kufr? Reklamaci řeště okamžitě

Pravděpodobnost, že vám aerolinie někam zašantročí kufr, je sice velmi malá, ale existuje. Víte, jak se chovat případě, že se ocitnete na zcela jiném místě než vaše zavazadlo nebo pokud k vám kufr doputuje v jiném stavu, než v jakém jste ho naposledy viděli před odbavením? Tady je pár rad.

Jak překonat jet lag

Pokud zdárně zvládnete let a s úlevou najdete cestu ke svému ubytování, může na vás přesto dopadnout ještě jeden efekt rychlého cestování. Pokud jste se přepravili na velkou vzdálenost, při které jste překonali několik časových pásem a museli si tak při příletu seřizovat hodinky, může na vás číhat zákeřnost jménem jet lag. Takzvaná pásmová nemoc způsobuje několikadenní únavu, ale i nespavost a kvůli rozhozeným biologickým hodinám může řádně znepříjemnit první dny dovolené. Jak účinky jet lagu co nejvíce omezit, se dočtete zde:

Znáte aktuální trendy v dovolenkových destinacích? Čtěte zde>>>

 

„Prostě končíš!" Jak Babiš zachází se svými lidmi. Komentář Markéty Žižkové

Už za pár hodin bude jasno o tom, jaké složení vlády si představuje designovaný premiér Andrej Babiš. Události, které k tomuto rozzuzlení vedou, zatím nepřinesly žádné velké překvapení. Už delší dobu se spekulovalo o tom, že ministerské křeslo opustí šéfka resortu obrany Karla Šlechtová nebo ministr průmyslu Tomáš Hüner. Příznačný je ovšem způsob, kterým se o svém konci dozvěděli.

Šéfovi hnutí ANO se daří až do poslední chvíle tajit jména ministrů za ANO. Ví je Hrad a pak zřejmě několik Babišových nejbližších. K jejich zveřejnění vyzývali designovaného premiéra i sociální demokraté (kteří by jako koaliční partneři alespoň občas něco rádi věděli), na veřejnost se ale nedostala. Jak opakují členové hnutí stále dokola, své záležitosti si strana umí řešit za zavřenými dveřmi. Prostor pro úniky je minimální. Už kvůli tomu, že sami členové „této firmy“ toho ví jen pomálu a spoléhají na svého šéfa.

Link

Páteční ráno přitom opět ukázalo, jak Babiš ke svým lidem přistupuje. O svém konci v čele resortů se „nechtění“ ministři dozvěděli až dnes. Během telefonátu. A bez vysvětlení. Alespoň tak to popsala médiím Šlechtová. Telefon jí zazvonil v sedm ráno před zasedáním vlády.

4987065:article:true:true:true

O důvodech, proč už s ní Babiš není spokojený, se napsalo mnoho. Osobně jí ale prý nic nevysvětlil. „Pan předseda nic nezdůvodňuje. Prostě mi řekl, že nebudu součástí nového návrhu vlády,“ komentovala to pro média smířeně končící ministryně.

Dnes ráno se Babišovo rozhodnutí dozvěděl i šéf resortu průmyslu a obchodu. Právě okolo Hünera, potažmo obsazení významného ministerstva vedl Babiš se Zemanem spor. Už nyní – ač neznáme přesné jméno nového ministra – panují obavy z toho, jakým směrem Česko povede v důležitých rozhodnutích, jako je dostavba jaderných elektráren.

Link

Kdy se tento člověk i další „nováčci“ o své nominaci od Babiše dozvěděli, je otázka. Také jim zazvonil telefon dnes ráno?

Faktem přitom je, že i ministři, kteří odchází o „své vůli“ a rozhodnutí oznámili už před časem, to nelíčí zrovna v optimistických barvách. Ministr spravedlnosti v demisi Robert Pelikán pochopil, že se znelíbil Zemanovi mimo jiné tím, že vydal hackera Jevgenije Nikulina do Spojených států. Kritizuje i poměry v ANO a tvrdí, že jeho názory se od směřování hnutí liší. Jeho odchod z resortu v posledních dnech působí tiše. Příliš nekomunikuje. Nevyjadřuje se ani k otázkám na resort. Nejvíce by se jeho kroky daly přirovnat k vytracení, kdy za sebou jen potichu zavře dveře.

Končící ministr zahraničí Martin Stropnický si zas po letech uvědomil, že politika je vlastně špinavá hra, na kterou nemá nervy.

Link

Když se podíváme na chvilku mimo vládu – třeba na pražský magistrát – tak uvidíme Adrianu Krnáčovou, která se rozčiluje, že ji obklopuje parta neschopných lidí. Zároveň je ale jasné, že k jejímu konci vedlo i to, že ztratila Babišovu podporu.

5017080:article:true:true:true

Zpátky ke kabinetu: už v pátek večer by mělo být jasno v tom, kdo za ANO získá místo v pověstném vládním autobusu. Jedno je ale jisté už teď. Každý jmenovaný bude muset počítat s tím, že přes přátelskou atmosféru na PR fotkách hnutí, ho může kdykoliv potkat krátký telefonát: „Končíš a není ti nic do toho proč“. A to i firemní šéfové svým podřízeným vyjadřují větší porci úcty.

32744