100 let Československa v Praze nově připomínají dvě výstavy. K vidění jsou i cenné originály | info.cz

Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

100 let Československa v Praze nově připomínají dvě výstavy. K vidění jsou i cenné originály

100 let Československa v Praze nově připomínají dvě výstavy. K vidění jsou i cenné originály
 

Dokumenty spojené se vznikem samostatného státu v roce 1918 i předměty, které jsou spojené s nejvýznamnějšími okamžiky a osobnostmi československých dějin, mohou od dnešního dne zhlédnout návštěvníci dvou samostatných výstav v Praze. První pořádají v budově Akademie věd tři ústavy této instituce, druhou připravil Vojenský historický ústav a bude k vidění v Jízdárně Pražského hradu.

V Akademii věd bude poprvé veřejně vystaven originál prvního návrhu takzvané Washingtonské deklarace. Jde o prohlášení, že český a slovenský národ mají nárok na nezávislý stát. Sepsal ho v říjnu 1918 pozdější prezident Tomáš Garrigue Masaryk. Po úpravách se svými spolupracovníky ho zaslal do Evropy, kde bylo 18. října vydáno.

Podle historičky Dagmar Hájkové, která se na přípravě výstavy podílela, bude originál vystaven jen prvních pět dnů. Poté ho nahradí kopie. Výstava, na níž budou k vidění i další dokumenty spojené s počátkem samostatného Československa, potrvá do 20. července.

Dnes začíná také expozice Doteky státnosti na Pražském hradě. Pro ni Vojenský historický ústav připravil nejzajímavější exponáty týkající se přelomových událostí mezi lety 1918 až 2018. Jádro výstavy tvoří návrhy státní symboliky, originály Ústavy a písemnosti týkající se mnichovské dohody a období Protektorátu.

Připraveny jsou ale také další předměty, které vypovídají o významu Československa. Je to například bomba Jana Kubiše, vlajka 312. československé peruti RAF či nebo skafandr, ve kterém do vesmíru cestoval Vladimír Remek. Výstava v Jízdárně zůstane do 30. října a podle ředitele ústavu Aleše Knížka ji pořadatelé budou postupně obměňovat.

 

Volby 2018

Senátní volby 2018

Termín senátních voleb Kandidáti do Senátu Voličský průkaz

Komunální volby 2018

Termín komunálních voleb Jak volit do zastupitelstva

V rámci voleb do Senátu není třeba volební lístek nijak upravovat, stačí lístek s vybraným kandidátem vložit do příslušné obálky a vhodit do volební urny. Volby do zastupitelstev fungují jinak, je možné udílet preferenční hlasy. Všechny kandidující subjekty jsou na jednom velkém hlasovacím lístku.

Základní shrnutí informací pro VOLBY 2018 -  Senátní i komunální >>>

Čekají nás teploty nad 40 stupňů, oteplování nejde zastavit, varuje klimatolog z Matfyzu

Vlna veder, která zasáhla v posledních dnech Českou republiku, je důkazem, že klimatická změna dorazila i k nám. Peter Huszár z Matematicko-fyzikální fakulty Univerzity Karlovy tvrdí, že oteplování lze zastavit jen drastickým snížením emisí. I kdyby se to ale podařilo, nepůjde to hned. Huszár zároveň předpovídá, že pokud nastavený trend bude pokračovat, budeme se stále častěji setkávat s extrémními projevy počasí, a teploty nad 40 stupňů už ani v Česku nebudou výjimkou. Jak nebezpečné je sucho? Proč je ve střední Evropě aktuálně takové vedro? A proč mají lidé dojem, že přicházíme o jaro a podzim? Podívejte se na rozhovor.