Aktivisté protestovali před cirkusem Humberto za zákaz využívání zvířat. „Banda teroristů,“ reagoval ředitel | info.cz

Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Aktivisté protestovali před cirkusem Humberto za zákaz využívání zvířat. „Banda teroristů,“ reagoval ředitel

Aktivisté protestovali před cirkusem Humberto za zákaz využívání zvířat. „Banda teroristů,“ reagoval ředitel

Celosvětovým trendem je zákaz využívání divokých zvířat v cirkusech. Aktivisté, kteří bojují za práva zvířat, se domnívají, že zadržování zvířat v zajetí se neslučuje s povahou moderní doby a jedná se o týrání a přežitek, který je třeba vymýtit. Ve čtvrtek se v Praze uskutečnila protestní akce s názvem „Cirkusy bez zvířat“, která měla za cíl na tuto problematiku upozornit. Shodou okolností jen den předtím se v Itálii povedlo zákaz využívání zvířat v cirkuse prosadit. 

Aktivistům v Itálii se ve středu povedlo dosáhnout svého cíle. Parlament odhlasoval zákaz účinkování veškerých zvířat v cirkusech. Itálie přitom patřila k zemím s největším počtem cirkusů. Nejen světové, ale i české organizace bojující za práva zvířat se domnívají, že je to příklad hodný následování. Den po tomto zákazu v Itálii se v Praze uskutečnila protestní akce organizace Svoboda zvířat, která nesla název „Cirkusy bez zvířat“. Protest se konal před cirkusem Humberto, který sídlí momentálně u Thomayerovy nemocnice.

„Cílem kampaně je rozšířit již existující zákaz využívání některých druhů volně žijících zvířat v cirkusech na všechny druhy volně žijících zvířat. Domestikované zvíře se třeba ještě může cítit v cirkuse dobře, ale divoká zvířata nebyla takto šlechtěna, je to pro ně nepřirozené, nejsou na to z principu zvyklá a nikdy se v zajetí nebudou cítit dobře,“ uvedla pro INFO.CZ Lucie Hemrová z organizace Svoboda zvířat, která stojí za kampaní „Cirkusy bez zvířat“.

Praxe a úroveň péče o zvířata v cirkusech se pochopitelně celosvětově liší. Ne všude se dodržují standardy a aktivisté v mnoha případech zdokumentovali otevřené týrání zvířat. Právě nátlak, násilí a zastrašování jsou mnohdy prostředky, jak divoká zvířata donutit dělat pro ně nepřirozené pohyby.

Lucie Hemrová se domnívá, že úplný zákaz vystupování zvířat v cirkusech se v České republice prosadit nepodaří, organizaci jde proto hlavně o to, aby v cirkusech nebyla povolena alespoň žádná divoká zvířata. V současné době totiž existuje v České republice zákaz jen některých druhů tzv. volně žijících zvířat v cirkusech. „Obrátíme se na ministerstvo zemědělství, chystáme tedy oslovit politickou reprezentaci, aby ten zákaz rozšířila. Pokud by vše šlo hladce, tak návrh novely zákona by mohl vyjít nejdříve začátkem roku 2019. Budeme o to usilovat,“ doplnila Lucie Hemrová. Jak bude ministerstvo zemědělství jednat, zatím není jasné. Na dotaz INFO.CZ zatím nereagovalo.

Jelikož se protestní akce konala přímo před cirkusem Humberto, INFO.CZ oslovilo i ředitele cirkusu Hynka Navrátila. Ten se však k protestu příliš vyjadřovat nechtěl a na účet organizace Svoboda zvířat volil drsná slova. „Vůbec mě to nezajímá a nemáme se s nimi o čem bavit. Vypadali sice docela slušně, ale pro mě je to banda teroristů.“ Dále uvedl, že v cirkusu Humberto se zvířata mají dobře. „Kéž by se mnozí lidé měli tak, jako zvířata u nás,“ konstatoval. Nechuť najít společnou řeč potvrzuje i Svoboda zvířat. „Nechceme diskutovat s lidmi z Asociace českých cirkusů nebo jinými lidmi od cirkusu. Není zde možnost kompromisu, tak je to zbytečné,“ uzavřela Lucie Hemrová.

Předseda Asociace českých cirkusů Jiří Výška v létě pro Český rozhlas uvedl, že je potřeba, aby kulturní dědictví cirkusů zůstalo zachováno. „Samozřejmě, že můžou fungovat cirkusy bez zvířat, a jsou dnes už také takové, nicméně tvrdím, že tradiční model českého a evropského cirkusu je ten, že do něj patří i zvíře, kdy je praxe uzpůsobena samozřejmě zemi, ve které cirkus působí,“ řekl. Také zmínil, že zvířata dnes již nežijí v uzavřených maringotkách, ale ve výsuvných zařízeních, která disponují výběhy i bazény.

 

Volby 2018

Senátní volby 2018

Termín senátních voleb Kandidáti do Senátu Voličský průkaz

Komunální volby 2018

Termín komunálních voleb Jak volit do zastupitelstva

V rámci voleb do Senátu není třeba volební lístek nijak upravovat, stačí lístek s vybraným kandidátem vložit do příslušné obálky a vhodit do volební urny. Volby do zastupitelstev fungují jinak, je možné udílet preferenční hlasy. Všechny kandidující subjekty jsou na jednom velkém hlasovacím lístku.

Základní shrnutí informací pro VOLBY 2018 -  Senátní i komunální >>>

Čekají nás teploty nad 40 stupňů, oteplování nejde zastavit, varuje klimatolog z Matfyzu

Vlna veder, která zasáhla v posledních dnech Českou republiku, je důkazem, že klimatická změna dorazila i k nám. Peter Huszár z Matematicko-fyzikální fakulty Univerzity Karlovy tvrdí, že oteplování lze zastavit jen drastickým snížením emisí. I kdyby se to ale podařilo, nepůjde to hned. Huszár zároveň předpovídá, že pokud nastavený trend bude pokračovat, budeme se stále častěji setkávat s extrémními projevy počasí, a teploty nad 40 stupňů už ani v Česku nebudou výjimkou. Jak nebezpečné je sucho? Proč je ve střední Evropě aktuálně takové vedro? A proč mají lidé dojem, že přicházíme o jaro a podzim? Podívejte se na rozhovor.