Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Babiš pro INFO.CZ: Čižinského na primátora nepodpořím, bylo to vytržené z kontextu

Babiš pro INFO.CZ: Čižinského na primátora nepodpořím, bylo to vytržené z kontextu

Kdo vystřídá na podzim Adrianu Krnáčovou na postu pražské primátorky? V médiích se objevuje řada jmen, a přestože se nominace na pražskou kandidátku hnutí ANO uzavřely už toto pondělí, šancemi kandidátů by mohl ještě zamíchat předseda Andrej Babiš. Jak a v čí prospěch? To lze jen tipovat. Podle informací Deníku se měl podpory dočkat poněkud překvapivě lidovecký starosta Prahy 7 Jan Čižinský. Jenže ten o to nestojí a Babiš sám tuto možnost na dotaz INFO.CZ posléze vyvrátil.

Pražský Deník ve svém textu popisuje, jak Babiš hledal kandidáta do čela metropole v soukromé sféře, kde ovšem neuspěl. „Asi tedy podpořím Jana Čižinského,“ citoval list premiéra v demisi a šéfa hnutí ANO, který by překvapivým manévrem odstavil od funkce vlastní lidi.

Skutečnost ovšem tak dramatická není. „Pana Čižinského nepodpořím, tvrzení bylo vytrhnuté z kontextu. Kandidátku navrhuje pražská organizace,“ upřesnil pro INFO.CZ Andrej Babiš. Ke spornému výroku pro Deník se mezitím stačil vyjádřit i samotný Čižinský.

„My v žádném případě nestojíme o polibek smrti ze strany Andreje Babiše. My sbíráme podporu po ulicích od lidí, máme transparentní účet od drobných dárců. Rozhodně nestojíme o to, aby nás podporoval nějaký miliardář, který je v současné době premiérem a skládá s extremisty vládu,“ uvedl Čižinský pro web Echo24.cz. Současnému starostovi Prahy 7, který se v Praze snaží prorazit s iniciativou Praha 7 sobě, vadí Babišův styl politiky a opírání se o podporu komunistů a jiných extremistických stran.

Nominaci do stranických primárek v ANO získali čtyři politici. O čelo kandidátky v Praze se chce ucházet Patrik Nacher, Eva Kislingerová, Libor Hadrava a Karel Grabein Procházka.

Adriana Krnáčová, která současný post obhajovat nehodlá, podporuje jako svého nástupce údajně Nachera. „Je důležité mít podporu stávajícího primátora, důležitá je spolupráce a také, aby se předešlo nějakým vnitřním diskuzím nebo sporům. Podpora od paní Krnáčové může vést k vytvoření silnějšího týmu schopného odolat všem vyzyvatelům, které tady v Praze očekávám,“ uvedl v rozhovoru Nacher.

Krnáčová shodou okolností nevzešla v roce 2014 z nominace pražské stranické organizace, ale do čela kandidátky ji přivedl sám Babiš. Podobná situace by se mohla opakovat i nyní. „Bylo by dobré poučit se z vývoje před minulými volbami, který pak ovlivnil chod zastupitelského klubu a v jistou chvíli vedl k jeho rozkolu. Předseda má tu možnost – zda ji využije nevím, nebudu mu posílat vzkazy. Ale máme nějakou zkušenost a vidím to tak, že na témže místě jen o čtyři roky později by se situace neměla opakovat,“ uvedl k tomu Nacher v rozhovoru pro Respekt.

Šéf ANO s nabídkou oslovil mimo jiné ministra obrany Martina Stropnického, ředitele Zoo Miroslava Bobka i odcházejícího ministra spravedlnosti Roberta Pelikána. Všichni jej ale odmítli a Babiš zatím odmítá specifikovat, koho by ve vedení Prahy rád viděl. Ke jménům a k údajné podpoře Nachera se nevyjádřil ani na dotaz INFO.CZ.

1080p 720p 360p
Starosta Čižinský byl nedávno hostem pořadu Štrunc! Podívejte se na rozhovor.

Ze čtyř známých kandidátů, kteří se o první místo na pražské kandidátce utkají 19. a 21. dubna, se všichni v posledních letech pohybují v pražské komunální politice. Patrik Nacher je nestraník, který se do pražského zastupitelstva v roce 2014 i na podzim do Sněmovny dostal na kandidátce ANO. Nestraničkou za ANO je také ekonomka a profesorka Vysoké školy ekonomické Eva Kislingerová, která nyní působí jako náměstkyně primátorky pro finance. Člen ANO Libor Hadrava je radním pro bezpečnost. Současným zastupitelem je i straník Karel Grabein Procházka, který je předsedou majetkové komise.

 

Většinu velkých měst získalo ANO, neovládlo ale Prahu. Významně ztratila ČSSD

Hnutí ANO získalo v letošních komunálních volbách nejvíce velkých měst. Ztratilo ale Prahu, kde vyhrála ODS před Piráty, ANO tam skončilo páté. V Brně, Ostravě a řadě dalších měst však zvítězilo. Významné ztráty zaznamenala sociální demokracie. V celé republice pak tradičně nejvíce zastupitelských křesel získala nejrůznější místní sdružení nezávislých kandidátů. Volební účast se pohybovala mírně nad 47 procenty, což je zhruba o tři procentní body víc než v roce 2014. Vyplývá to z údajů na volebním serveru.

Občanští demokraté sice v Praze vyhráli, ale mohou i tak skončit v opozici. O koalici chtějí totiž další subjekty, jež v hlavním městě uspěly - hnutí Praha Sobě a Spojené síly pro Prahu (TOP 09, STAN a KDU-ČSL) - jednat s Piráty. Do pražského zastupitelstva se poprvé od roku 1990 nedostanou zástupci ČSSD a KSČM. Sociální demokraté nebudou poprvé od roku 1990 ani v zastupitelstvech některých dalších měst, kde dosud měli vliv na chod radnic. Platí to například pro Hradec Králové, Ústí nad Labem a Zlín.

ODS, která v Praze vyhrála komunální volby, získala v 65členném zastupitelstvu 14 mandátů. Druzí Piráti mají 13 mandátů stejně jako třetí Praha Sobě a čtvrtá koalice TOP 09 a STAN. Hnutí ANO, jež mělo v minulém období primátorku, v Praze skončilo na pátém místě. Bude mít 12 křesel.

Volby

V Brně vyhrálo hnutí ANO s 23,03 procenta voličů a v pětapadesátičlenném zastupitelstvu získalo 18 mandátů. Na druhém místě skončila ODS s podporou Svobodných s výsledkem 18,55 procenta, což znamená zisk 14 mandátů. Primátor a lídr ANO Petr Vokřál jednal už s jedničkou ODS Markétou Vaňkovou. Ani jeden spolupráci nevyloučil, ale ani ji nepotvrdil.

V Ostravě vyhrálo ANO s velkým náskokem. Získalo 32,72 procenta hlasů a 21 mandátů v zastupitelstvu, které má 55 členů. Na druhém místě skončilo hnutí Ostravak, volilo ho 11,49 procenta lidí a má sedm mandátů. Ostravský primátor a lídr vítězného hnutí ANO Tomáš Macura už před volbami tvrdil, že by uvítal pokračování nynější koalice s hnutím Ostravak, ODS a lidovci. Dnes ČTK řekl, že to platí.

ANO zvítězilo ve valné většině krajských měst, na prvním místě skončilo také v Plzni, Olomouci, Jihlavě, Hradci Králové, Karlových Varech, Ústí nad Labem, Pardubicích, Českých Budějovicích a Zlíně. V Liberci skončilo ANO druhé, vyhráli tam Starostové pro Liberecký kraj.

Link

Z dalších statutárních měst zvítězila například v Karviné a ve Frýdku-Místku ČSSD. V Třinci vyhrálo sdružení Osobnosti pro Třinec, v Kladně Volba pro Kladno a v Mostě hnutí ProMOST. Občanští demokraté zvítězili v Jablonci nad Nisou, Mladé Boleslavi a Teplicích. ANO vyhrálo v Chomutově, Přerově, Prostějově, Havířově, Děčíně a Opavě.

Drahoš a Čunek se můžou smát, o Senát zápolí ODS s ANO. Rath s Paroubkem propadli>>>

Premiér a předseda ANO Andrej Babiš označil výsledky v krajských a okresních městech za úspěch. ANO podle něj mění Česko k lepšímu. Pražský výsledek předseda ANO a premiér považuje za důsledek toho, jaké bylo působení zástupců hnutí v hlavním městě v uplynulých čtyřech letech. Neočekává, že by výsledek voleb ovlivnil fungování koaliční menšinové vlády ANO a ČSSD.

Podle předsedy ODS Petra Fialy občanští demokraté ve volbách jasně posílili a ukazuje se, že strana jde krok po kroku správným směrem. V příštích volbách do Poslanecké sněmovny by podle něj měla ODS bojovat o směřování Česka proti "levicovému hnutí ANO". Babiš předtím při hodnocení voleb levicovou orientaci svého hnutí odmítl a Fialu kvůli podobným vyjádřením kritizoval.

Link

Předseda ČSSD Jan Hamáček bere výsledek voleb jako signál, že se sociální demokracie už odrazila ode dna, na které dopadla v loňských sněmovních volbách. Úspěchy se dostavily tam, kde je strana konsolidovaná, řekl. Vyzdvihl výsledky v Karviné, Frýdku-Místku či Náchodě, naopak pro velká města chce hledat nová témata, za vhodné považuje dostupné bydlení.

Volby se podle komisí obešly bez větších problémů. V Ústeckém kraji ale policie přijala několik podnětů kvůli podezření z možného pokusu o ovlivnění voleb, všemi se zabývá. Kriminalisté zasahovali ve volebních místnostech v Ústí nad Labem a Bílině na Teplicku, podrobnosti ale zatím policie sdělovat nebude.

Sto třicet mega v hajzlu a Prahu nemáme. Komentář čtěte zde>>>

Po volbách už padají hlavy. Rezignovat se chystá místopředseda ČSSD Foldyna>>>

-1