Babiš pro INFO.CZ: Čižinského na primátora nepodpořím, bylo to vytržené z kontextu | info.cz

Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Babiš pro INFO.CZ: Čižinského na primátora nepodpořím, bylo to vytržené z kontextu

Babiš pro INFO.CZ: Čižinského na primátora nepodpořím, bylo to vytržené z kontextu

Kdo vystřídá na podzim Adrianu Krnáčovou na postu pražské primátorky? V médiích se objevuje řada jmen, a přestože se nominace na pražskou kandidátku hnutí ANO uzavřely už toto pondělí, šancemi kandidátů by mohl ještě zamíchat předseda Andrej Babiš. Jak a v čí prospěch? To lze jen tipovat. Podle informací Deníku se měl podpory dočkat poněkud překvapivě lidovecký starosta Prahy 7 Jan Čižinský. Jenže ten o to nestojí a Babiš sám tuto možnost na dotaz INFO.CZ posléze vyvrátil.

Pražský Deník ve svém textu popisuje, jak Babiš hledal kandidáta do čela metropole v soukromé sféře, kde ovšem neuspěl. „Asi tedy podpořím Jana Čižinského,“ citoval list premiéra v demisi a šéfa hnutí ANO, který by překvapivým manévrem odstavil od funkce vlastní lidi.

Skutečnost ovšem tak dramatická není. „Pana Čižinského nepodpořím, tvrzení bylo vytrhnuté z kontextu. Kandidátku navrhuje pražská organizace,“ upřesnil pro INFO.CZ Andrej Babiš. Ke spornému výroku pro Deník se mezitím stačil vyjádřit i samotný Čižinský.

„My v žádném případě nestojíme o polibek smrti ze strany Andreje Babiše. My sbíráme podporu po ulicích od lidí, máme transparentní účet od drobných dárců. Rozhodně nestojíme o to, aby nás podporoval nějaký miliardář, který je v současné době premiérem a skládá s extremisty vládu,“ uvedl Čižinský pro web Echo24.cz. Současnému starostovi Prahy 7, který se v Praze snaží prorazit s iniciativou Praha 7 sobě, vadí Babišův styl politiky a opírání se o podporu komunistů a jiných extremistických stran.

Nominaci do stranických primárek v ANO získali čtyři politici. O čelo kandidátky v Praze se chce ucházet Patrik Nacher, Eva Kislingerová, Libor Hadrava a Karel Grabein Procházka.

Adriana Krnáčová, která současný post obhajovat nehodlá, podporuje jako svého nástupce údajně Nachera. „Je důležité mít podporu stávajícího primátora, důležitá je spolupráce a také, aby se předešlo nějakým vnitřním diskuzím nebo sporům. Podpora od paní Krnáčové může vést k vytvoření silnějšího týmu schopného odolat všem vyzyvatelům, které tady v Praze očekávám,“ uvedl v rozhovoru Nacher.

Krnáčová shodou okolností nevzešla v roce 2014 z nominace pražské stranické organizace, ale do čela kandidátky ji přivedl sám Babiš. Podobná situace by se mohla opakovat i nyní. „Bylo by dobré poučit se z vývoje před minulými volbami, který pak ovlivnil chod zastupitelského klubu a v jistou chvíli vedl k jeho rozkolu. Předseda má tu možnost – zda ji využije nevím, nebudu mu posílat vzkazy. Ale máme nějakou zkušenost a vidím to tak, že na témže místě jen o čtyři roky později by se situace neměla opakovat,“ uvedl k tomu Nacher v rozhovoru pro Respekt.

Šéf ANO s nabídkou oslovil mimo jiné ministra obrany Martina Stropnického, ředitele Zoo Miroslava Bobka i odcházejícího ministra spravedlnosti Roberta Pelikána. Všichni jej ale odmítli a Babiš zatím odmítá specifikovat, koho by ve vedení Prahy rád viděl. Ke jménům a k údajné podpoře Nachera se nevyjádřil ani na dotaz INFO.CZ.

1080p 720p 360p
Starosta Čižinský byl nedávno hostem pořadu Štrunc! Podívejte se na rozhovor.

Ze čtyř známých kandidátů, kteří se o první místo na pražské kandidátce utkají 19. a 21. dubna, se všichni v posledních letech pohybují v pražské komunální politice. Patrik Nacher je nestraník, který se do pražského zastupitelstva v roce 2014 i na podzim do Sněmovny dostal na kandidátce ANO. Nestraničkou za ANO je také ekonomka a profesorka Vysoké školy ekonomické Eva Kislingerová, která nyní působí jako náměstkyně primátorky pro finance. Člen ANO Libor Hadrava je radním pro bezpečnost. Současným zastupitelem je i straník Karel Grabein Procházka, který je předsedou majetkové komise.

 

Volby 2018

Senátní volby 2018

Termín senátních voleb Kandidáti do Senátu Voličský průkaz

Komunální volby 2018

Termín komunálních voleb Jak volit do zastupitelstva

V rámci voleb do Senátu není třeba volební lístek nijak upravovat, stačí lístek s vybraným kandidátem vložit do příslušné obálky a vhodit do volební urny. Volby do zastupitelstev fungují jinak, je možné udílet preferenční hlasy. Všechny kandidující subjekty jsou na jednom velkém hlasovacím lístku.

Základní shrnutí informací pro VOLBY 2018 -  Senátní i komunální >>>

Čekají nás teploty nad 40 stupňů, oteplování nejde zastavit, varuje klimatolog z Matfyzu

Vlna veder, která zasáhla v posledních dnech Českou republiku, je důkazem, že klimatická změna dorazila i k nám. Peter Huszár z Matematicko-fyzikální fakulty Univerzity Karlovy tvrdí, že oteplování lze zastavit jen drastickým snížením emisí. I kdyby se to ale podařilo, nepůjde to hned. Huszár zároveň předpovídá, že pokud nastavený trend bude pokračovat, budeme se stále častěji setkávat s extrémními projevy počasí, a teploty nad 40 stupňů už ani v Česku nebudou výjimkou. Jak nebezpečné je sucho? Proč je ve střední Evropě aktuálně takové vedro? A proč mají lidé dojem, že přicházíme o jaro a podzim? Podívejte se na rozhovor.